Čeští meteorologové zpřesňují předpovědi počasí. Pomůžou jim data od lidí.

Profesionální meteorologická služba meteocentrum.cz spustila projekt na zpřesnění meteorologických předpovědí. Kromě podkladů z několika světových modelů v tom pomáhají i data od lidí. Ve střední Evropě se jedná o první projekt svého druhu.

Kvalita předpovědí počasí je z velké části dána tím, jak přesné a rozsáhlé máme informace o jeho aktuálním stavu. Týká se to zejména předpovídání na krátkou dobu dopředu a lokálních předpovědí. I proto se Meteocentum.cz rozhodlo začít využívat data od nejrozsáhlejší sítě pozorovatelů ke zpřesnění svých předpovědí.

Princip je takový, že data z meteorologických stanic zapojených do sítě slouží jako vstupní data pro naše předpovědní modely. Předpověď se následně vylepšuje na dvou úrovních:

  1. Podle aktuálního vývoje přímo v okolí jednotlivých stanic se zpřesňuje předpověď vývoje na nejbližších několik hodin. Tyto úpravy se počítají každou hodinu 24 hodin denně.
  2. Neustále se porovnávají úspěšnosti předpovědí se skutečností pro danou lokalitu. Pokud se předpovídané parametry odlišují, model si tuto chybu postupně zapamatuje a příště při obdobné meteorologické situaci svou předpověď podle minulých odchylek vylepší. Model se zkrátka díky datům ze soukromých stanic postupně učí být přesnější.

Nejpočetnější síť soukromých stanic umožňuje odhalit regionální specifika průběhu počasí a tomu přizpůsobit předpovědi pro konkrétní lokality. Což je v souladu s trendem posledních let, kdy uživatelé požadují detailní předpovědi po hodinách a pro konkrétní místa, včetně nejmenších obcí.

Je přitom jasné, že aby tato služba mohla fungovat, musí stanice zapojená do sítě být prověřená na spolehlivost a kvalitu měření a dále obsahovat množství filtračních algoritmů. Zmíněná meteorologická služba proto navázala spolupráci s českým výrobcem kvalitních meteorologických stanic – společností Wanet, která dohlíží na kvalitu měření.

Kdo si tedy pořídí meteorologickou stanici odpovídající kvality a zapojí ji do sítě pozorování, může se těšit na postupné vylepšení kvality předpovědí v místě svého bydliště.

Vice informací: www.meteocentrum.cz/predpoved-pocasi/kvalita.php