Počet nabízených ojetých vozů opět stoupá

Květnový barometr předčil očekávání – bylo inzerováno až o 8 tisíc více vozů než v předchozím měsíci!

Praha, 7. června 2017 V minulém měsíci šla ručička barometru ukazující počet nabízených ojetých automobilů prudce dolů. Měsíc květen ji však velmi rychle vystřelil do vysokých hodnot. Zatímco v dubnu bylo inzerováno 76 000 automobilů, v květnu se na trhu s ojetinami objevilo až 84 000 vozů. Vyplynulo to z pravidelné analýzy společnosti AAA AUTO, která trh s ojetými automobily kontinuálně sleduje a provádí jeho hodnocení.

„Teplota začíná nabírat na obrátkách a s tím souvisí i nárůst nabízených ojetin na českém trhu. Přesně jak jsme předpověděli, po krátkém uvolnění se trh s ojetými vozy opět začíná rozehřívat a zákazníci se připravují na letní dovolené. Tento trend každoročně přetrvává až do pozdních letních měsíců,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka AAA AUTO. Díky kontinuálnímu výzkumu společnosti AAA AUTO existuje objektivní statistika nabídky a poptávky ojetin na českém trhu, jež mapuje celkový počet ojetin nabízených na trhu jak autobazary, tak živnostníky z oboru prodeje ojetin, ale také firmami a soukromými osobami bez návaznosti na obchod s ojetými automobily.

Nejvíce ojetin bylo již tradičně v Praze (22 538), nejméně v Karlovarském kraji (1 986). Co se průměrného počtu najetých kilometrů týče, činil průměrný nájezd celkem 158 792 km. Hodnota se tedy nijak výrazně nelišila od předchozího měsíce. Společně s počtem nabízených ojetých automobilů na trhu pozvolna narostla i jejich cena, přičemž průměrná hodnota ojetin v květnu činila 197 365 Kč, což je o necelé dva tisíce více než v předchozím měsíci. Naopak však klesla hodnota průměrného stáří vozu z dubnových 9,9 let na květnových 9,8 let.

Květnová statistika nepřinesla v první pětce nejinzerovanějších automobilů žádné změny. Výraznější změny se pak neobjevily ani na pozicích druhé pětice populárních ojetých automobilů. Pomyslné příčky si prohodily pouze automobily BMW 3 s Fordem Mondeo a Volkswagen Touran s Renaultem Meganem. „V první desítce stále zůstávají u našich klientů prověřené vozy, což dokazuje, že čeští motoristé mají rádi tradiční vozy, které jim zajistí kvalitu a bezpečí. Jedná se o trend, který přetrvává již řadu měsíců a který nám dává najevo, jaké typy vozů čeští řidiči považují za spolehlivé,“ dodala Karolína Topolová.

Nejinzerovanější ojeté vozy na českém trhu v květnu 2017
1. Škoda Octavia 6. Ford Focus
2. Škoda Fabia 7. BMW 3
3. Volkswagen Passat 8. Ford Mondeo
4. Volkswagen Golf 9. Volkswagen Touran
5. Škoda Superb 10. Renault Megane