Společnost Kaspersky Lab ve své nové zprávě vyhodnotila informace získané z počítačů, které používají děti. Analyzovaná data ukazují, že oproti loňskému roku děti napříč všemi kontinenty méně často používají počítač ke komunikaci, hraní nebo k přístupu na stránky s obsahem pro dospělé. Na druhou stranu ale častěji projevují zájem o stránky obsahující informace o drogách, alkoholu a tabákových výrobcích. O ty se nejvíce zajímají děti v západní Evropě, Severní Americe a Oceánii.
Analýza se zaměřuje na období od května 2016 do dubna 2017. Získaná anonymizovaná data pocházejí z bezpečnostních řešení Kaspersky Lab pro počítače s operačními systémy Windows a Mac, jejichž součástí je zapnutý modul Rodičovské kontroly. Zpráva se věnuje návštěvám nebo pokusům o vstup na internetové stránky s potenciálně nebezpečným obsahem, které spadají do jedné ze sedmi nejčastěji zastoupených přednastavených kategorií*. Mezi ně se řadí: Internetová komunikační média; Alkohol, tabákové výrobky, narkotika; Počítačové hry; Software, audio, video; E-commerce; Nevhodný jazyk; Obsah pro dospělé.
Děti použily stránky pro komunikaci (jako jsou sociální média, messengery nebo e-maily) v 61 % případů. O rok dříve (květen 2015 – duben 2016) to bylo 67 %. Hraní her rovněž zaznamenalo pokles, a to z 11 % na 9 %. O vstup na stránky s obsahem pro dospělé se děti přinejmenším pokusily v 1,2 % případů v porovnání s 1,5 % v předchozím období. Naopak častěji se děti snažily vstoupit na stránky informující o drogách, alkoholu a tabákových výrobcích. Modul rodičovské kontroly toto chování zaznamenal ve 14 % případů, což je o 5 % více než v období 2015/16. Vzrostl také zájem o stránky se softwarem, hudbou a videem – ze 3 % na 6 %.
„Děti začínají pro přístup na internet čím dál více využívat mobilní zařízení než počítač. Ten dnes využívají spíše jen pro návštěvu stránek, které nejsou dostupné skrz mobilní aplikaci, nebo které je jednoduše lepší zobrazit na velké obrazovce. To by mohlo vysvětlovat, proč internetové komunikační stránky ztrácejí u dětí na oblibě, a naopak proč se do popředí dostávají stránky o alkoholu, tabákových výrobcích a narkotikách. Zajímavé je i nižší zastoupení počítačových her. To ale nemusí nutně znamenat, že je děti hrají méně často. Spíše si vyberou omezený počet oblíbených herních stránek, na nichž stráví hraním více času,“ vysvětluje Petr Kuboš, regionální obchodní manažer pro východní Evropu ve společnosti Kaspersky Lab.
Podle získaných dat jsou „nejupovídanější“ děti v arabském světě, kde se 89 % detekcí vztahovalo ke komunikačním stránkám. Naopak nejméně (28 %) na tyto stránky vstupovaly děti ze Severní Ameriky. Stránky o alkoholu, tabákových výrobcích a narkotikách jsou nejpopulárnější v Severní Americe (32 %), Oceánii (30 %) a v západní Evropě (26 %). Na opačném pólu jsou arabské děti, které se pokusily na podobné stránky vstoupit pouze ve 3 % případů. Zajímavým zjištěním je vysoký zájem dětí z dálného východu** o oblast e-commerce. Na stránky s tímto obsahem se pokusily vstoupit ve 13 % detekcí, přičemž celosvětový průměr je pouze 5 %. Děti z této části světa se také častěji snaží, oproti svým vrstevníkům ze zbytku světa, využít zakázaný software nebo vstoupit na stránky s obsahem pro dospělé.
Rodiče mohou své děti chránit před online hrozbami díky produktům pro běžné uživatele Kaspersky Total Security a Kaspersky Internet Security, které dokáží blokovat internetové stránky nebo aplikace s nevhodným obsahem. Společnost Kaspersky Lab také nabízí řešení Safe Kids, které rodičům usnadňuje dohled nad online chováním dětí na počítači, tabletu i v mobilu. Díky monitoringu jejich aktivity rodiče vědí, na co se jejich potomek dívá, nebo co na internetu dělá a vyhledává. Řešení rovněž rodičům poskytuje praktické tipy a rady jak zajistit internetovou bezpečnost svých dětí.
*Kategorie webových stránek, které jsou blokovány rodičovskou kontrolou v bezpečnostních řešeních Kaspersky Lab, jsou: Obsah pro dospělé; Alkohol, tabákové výrobky, narkotika; Počítačové hry; E-commerce; Nevhodný jazyk; Hazardní hry; Přesměrování http stránek; Internetové komunikační aplikace; Pracovní vyhledávače; Zpravodajská média; Náboženství a církevní instituce; Software, audio, video; Násilí; Zbraně, výbušniny, pyrotechnika.
**Oblast dálného východu ve zprávě zahrnuje státy Čína, Singapur, Hong Kong, Macao, Taiwan, Japonsko a Jižní Korea.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je mezinárodní společností, která se zabývá kybernetickou bezpečností a v roce 2017 slaví 20 let od svého založení. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky Lab při vytváření bezpečnostních řešení a služeb k ochraně podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky Lab chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.