Eliška Junková: Má vzpomínka je bugatti

Memoáry první české automobilové závodnice, která se ve 20. letech 20. století jako jediná žena v historii Grand Prix dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže, vycházejí jako audiokniha MÁ VZPOMÍNKA JE BUGATTI, v níž vyprávění Hany Maciuchové doplňují vzpomínky Eliščina adoptivního syna v podání Jaromíra Dulavy.

„Spojení osobností Elišky Junkové a Hany Maciuchové je naprosto okouzlující. Interpretace memoárů ve své době světově nejúspěšnější závodnice hýří odzbrojujícím optimismem a na posluchače intenzivně dýchá hlavně doba dnes již hodně vzdálených 20. let minulého století. Při poslechu Eliščina vyprávění si ale uvědomíte spoustu jiných věcí, především univerzální a v čase neměnné kvality člověka. Eliška byla žena nesmírně pracovitá, cílevědomá a nebojácná, osobnost velmi optimistická a otevřená, vzdělaná a zcestovalá, nesevřená v ,malých‘ hranicích tehdejšího Československa, ale žena s rozhledem a přáteli po celé Evropě, která se vztyčenou hlavou prošla téměř celým stoletím a v dnešní době tak slabé na podobné vzory může svým přístupem k životu a práci nepochybně pozitivně motivovat další generace. ,Eliška‘ se mi zadřela hluboko pod kůži,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. Vladimír Junek, adoptivní syn Elišky Junkové, k tomu dodává: „Při poslechu jsem knihu vnímal úplně jinak, než když jsem pracoval na korekturách. Vůbec se nedivím malým dětem, že si nechávají předčítat. Hana Maciuchová a Jaromír Dulava byli skvělá volba a za jejich práci jsem jim osobně poděkoval.“

Posluchači, kteří si nahrávku pořídí na CD, budou moct zároveň se životními peripetiemi fascinující lidské bytosti nasát ducha uplynulé éry i skrze dobové fotografie, jež zdokumentovaly její úspěchy, zasazené do současného grafického řešení ve výpravném obalu.

Strhující dobrodružství z doby počátků automobilismu i příběh dámy, která se nikdy nevzdávala, čelila nepřízni osudu a přijímala nové výzvy – to jsou memoáry první ženy za volantem, jež vítězila v závodech typu Grand Prix. Byla rovnocennou soupeřkou věhlasných jezdců jako Louis Chiron či Ernesto Maserati a přátelila se s rodinou Ettore Bugattiho. Autobiografie Elišky Junkové ukazuje zákulisí tohoto rychlého sportu a líčí jeho vzrušující krásu i rizika, ale zároveň zprostředkovává unikátní pohled na 20. století. Ten doplňují i vzpomínky jejího adoptivního syna Vladimíra.

„Eliška Junková byla výjimečná osobnost. S impozantní a v dnešním světě málo vídanou pílí uskutečňovala své zralé představy, touhy a ideály. Zaujala mě svými povahovými vlastnostmi, láskyplností a vášní, s jakou zvládala neobvyklé úkoly v tak mladém věku. Obě nás spojuje Olomouc, kde jsem také vyrůstala, a to, že Eliška Junková se narodila jako Alžběta Pospíšilová a stejné příjmení měla zamlada moje maminka,“ prohlásila Hana Maciuchová, která Eliščinu autobiografii vypráví. A dodává: „Při četbě se mi potvrdilo, jak jsou vzdělání, houževnatost, odvaha i ctižádost důležité při dosahování cílů, které jsou bez hranic. Eliščina vědomá existence, přehled a využití technických možností strojů Bugatti byly obdivuhodné. Ačkoli ji osud nešetřil, celý život se angažovala v automobilovém sportu.“ A co bylo pro herečku při četbě nejobtížnější? „Náročné bylo vést v evidenci vozový park sportovních strojů různých značek a součinnost vozů i jezdců z celé Evropy a stájí při závodech. Fascinovalo mě, jak byli amatérští jezdci Junkovi – Čeněk a Eliška – schopni konkurovat profesionálům a vítězit,“ přiznává interpretka, která rovněž prozradila, jaké z Eliščiných dobrodružství by si přála zažít: „Existuje úsloví – jezdit jako Chiron. Chtěla bych stejně jako Eliška závodit se Chironem a vyhrát.“

Nahrávku v režii Jitky Škápíkové zvesela doprovázejí klavírní nahrávky dobových skladeb od Jaroslava Ježka a variace na ně. Zazní nepostradatelný Bugatti step inspirovaný Eliščinými výkony na světových tratích či Chironovým vítězstvím na Masarykově okruhu v Brně s vozem téže značky. Rytmus, který zdařile šlape jako závodní motor, pohání celou nahrávku ve svižném tempu vpřed. Nechybí ani další automobily inspirovaná skladba s názvem Mercedes nebo jiné foxtrotové vyhrávky, předěly a intermezza.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč i jako CD mp3 za 359 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.
Audioknižní trailer můžete zhlédnout >> ZDE.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

Autorka, která se znala s Havlovými, navštěvovala básníka Jaroslava Seiferta a v 50. letech, když si nemohla dovolit automobil, ji s nákupem svezl Jan Werich, je skvělá vypravěčka.“ – Magdalena Čechlovská, iHNed.cz


——————————————————————————————————————————–

Eliška Junková (1900–1994)

Narodila se jako Alžběta Pospíšilová, ale protože již v mládí čile cestovala po světě, změnila si postupně jméno (Alžběta — Elisabeth — Eli, Eliza — Eliška). Po svatbě s Čeňkem Junkem 24. června 1922 získala i nové příjmení. První dáma automobilového sportu se do autoškoly zapsala potají poté, co ji díky manželovi nadchl motoristický sport. Do závodního vozu usedla poprvé v roce 1923, a to ještě jako spolujezdkyně svého manžela. Už v září následujícího roku vyhrála svůj první závod za volantem závodního automobilu Bugatti T30. Nejvýznamnějších úspěchů dosáhla na Sicílii v závodě Targa Florio. Královna volantu dvacátých let 20. století, jež se jako jediná žena v historii Grand Prix dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže, ukončila svou závodnickou kariéru po tragické smrti manžela v roce 1928. Poté se věnovala organizační práci v motoristickém sportu, díky znalosti cizích jazyků tlumočila, posléze pracovala v gumárenském průmyslu. V šedesátých letech 20. století psala sloupky do časopisu Za volantem a v roce 1972 vydala memoáry Má vzpomínka je bugatti. Za své úspěchy získala ocenění Zasloužilá mistryně sportu.

Hana Maciuchová (* 1945)

Už během studií na pražské DAMU začala hrát v Divadle Za branou, kde pak získala i své první profesionální angažmá. Od roku 1971 je členkou Divadla na Vinohradech, kde se představila v řadě výjimečných rolí. Vedle divadla se objevuje také v televizních seriálech (např. Nemocnice na kraji města, Ulice) a ve filmech (např. V erbu lvice, Samotáři, Únos domů). Nezapomenutelná je její role Anče v Krkonošských pohádkách. Její působivý hlas a charakteristický herecký projev dobře znají posluchači rozhlasu – za své výkony před mikrofonem získala několikrát ocenění Neviditelný herec a aktuálně také Zvláštní cenu AVA za mimořádný přínos v oblasti audioknih. Dále účinkovala v audioknize vydavatelství OneHotBook: Praha noir (2016).

Jaromír Dulava (* 1960)

Po studiu na brněnské konzervatoři působil v Divadle Husa na provázku a od roku 1990 je členem pražského Činoherního klubu, kde hraje dodnes. V roce 2008 zde získal Cenu Alfréda Radoka za roli Předsedy v Kunderově Ptákovině (v inscenaci L. Smočka). Během své kariéry se objevil také v řadě filmů, např. Muži v říji, Grandhotel, Obsluhoval jsem anglického krále, Tmavomodrý svět nebo Padesátka, televizní diváci si ho pamatují z populárních seriálů jako Doktor Martin, Reportérka či Vraždy v kruhu a z dabingu je dobře známý i jeho nezaměnitelný hlas. Dále účinkoval v audioknize vydavatelství OneHotBook: Praha noir (2016).