HDP nepolevuje, ekonomika šlape

Český statistický úřad dnes informoval o růstu hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí roku 2017. Ekonomika pokračuje v růstu. Svižný růst se očekával, ale ve skutečnosti bylo zvýšení mnohem silnější. HDP vzrostlo ve druhém čtvrtletí meziročně o 4,5 %, mezičtvrtletně si polepšilo o 2,3 %.

Českému hospodářství svědčí zdravá kondice tuzemského i zahraničního trhu. HDP se ve druhém čtvrtletí letošního roku díky jejich příspěvku zvýšilo o 4,5 % meziročně a o 2,3 % v porovnání s předchozím čtvrtletím. Výkon české ekonomiky překonal už tak velmi optimistický výhled České národní banky, která ve své srpnové prognóze očekávala meziroční zvýšení o 3,5 %. Rychleji rostla ekonomika naposledy v posledních třech měsících roku 2015. Tehdejší úspěch ovlivnila hlavně finanční injekce z evropského rozpočtu.

Nejnovější číslo o vývoji HDP je prozatím bez přesného určení, který z činitelů se na silném růstu podílel největší měrou. Je více než pravděpodobné, že motorem ekonomiky byl průmysl, a to i navzdory slabšímu červnovému výsledku. Průmysl s každým dalším měsícem posouvá hranice svých produkčních možností. Bariéru k dosažení ještě většího úspěchu představuje nedostatečné personální zajištění.

Dobrý stav českého průmyslu a zároveň také pokračující zlepšení evropské ekonomiky je hnací silou pro české exportéry. Rostoucí hodnota českého vývozu a schopnost uspět v boji se zahraničními konkurenty potvrzuje, že i výsledky zahraničního obchodu byly slušné.  

Poslední zveřejněná čísla naznačují postupný návrat sektoru stavebnictví do etapy růstu. Vstup tohoto odvětví do plné sezóny napovídá, že další měsíce v sektoru stavebnictví budou pro ekonomiku přínosné.

Maloobchodní prodeje ukazují, že Češi si nyní pořizují věci, které nutně nepotřebují. Nakupují automobily, nemovitosti, vyráží ven za zábavou. Spotřeba domácností neupadá zvláště z titulu vyšších mezd a rekordně nízké nezaměstnanosti. Změnu v jejich chování neočekáváme ani ve druhé polovině letošního roku.

Investiční aktivita veřejného i soukromého sektoru prochází obdobím regenerace. Reálné výsledky zřejmě uvidíme až na číslech za třetí čtvrtletí. Nyní se investice pravděpodobně zobrazily v zásobách.

Česká národní banka odhaduje letošní růst HDP na 3,6 %. Nad třemi procenty se růst ekonomiky podle ČNB udrží i v roce 2018.