I Země umí vyprávět. Žijeme tak, abychom nepřišli o všechny herce?

Druhý ročník MFF Ekotopfilm, letos už pod novým názvem Příběhy Země, odstartuje 6. října v Praze prestižní soutěžní filmovou přehlídkou. Festival propojuje film, zábavu a moderní způsob života v souladu s udržitelností života na planetě. Na návštěvníky čekají dokumentární filmy z celého světa, odborné přednášky, besedy s filmovými tvůrci a osobnostmi, zábavné akce, workshopy, koncerty, výstavy.  Nebude chybět ani program pro rodiny s dětmi.

Příběhy Země. Proč nový název?

To vysvětluje zakladatel a ředitel festivalu František Štefan: „Příběhy Země lépe vyjadřují myšlenku festivalu. Tou je spojení filmu, zábavy a poznání pro lidi, kterým není lhostejný svět, ve kterém žijeme. Filmy, které festival přináší, jsou zejména o nás lidech, kteří máme jedinečnou moc udělat svět lepším nebo jej zničit. A František Štefan dodává: Jsou to příběhy o dobru a zlu, o minulosti i budoucnosti. Jsou to příběhy zahalené tajemstvím, protože se vlastně úplně nedovíme, jak dopadnou. Jejich konec však můžeme ovlivnit, protože my všichni v nich hrajeme důležitou roli.“

Zvučná jména doprovodí celý festival

Steve Lichtag, známý dokumentarista, který v loňském roce předsedal mezinárodní porotě festivalu, přijal v červnu od ředitele a zakladatele festivalu Františka Štefana čestnou funkci prezidenta MFF Příběhy Země. Známý filmař je přesvědčený, že filmový festival pomocí obrazu a příběhu dokáže lidi zastavit a dotknout se jich tak, aby se zamysleli nad tím, zda planetě něco přinášejí a jaký na ni má jejich chování dopad. Věřím, že festival Příběhy Země dokáže uspěchané lidi zastavit a obrazem a příběhem se jich dotknout natolik, aby se zamysleli, jestli oni sami planetě něčím přispívají. Velká síla filmu spočívá v tom, že dokáže zapůsobit na lidi tak, že jsou ochotní změnit svůj způsob života, přístup k životnímu prostředí a sami k sobě. A pokud se podaří, že po tom, co odejdou z kina, ještě o filmu přemýšlejí, je to velký úspěch a naděje pro naši budoucnost.“

Živoucím důkazem toho, jak film dokáže ovlivnit celé nastavení společnosti, může být i Lichtagova filmová tvorba. Například jeho film Tanec modrých andělů přispěl ke vstupu České republiky do Mezinárodní velrybářské komise a jeho další film, Prapodivný svět, přispěl k přípravě nového znění zákona v otázce používání elektrického proudu při lovu ryb.

Na místo předsedy mezinárodní poroty letos zasedne Michael Havas, novozélandský režisér s českým původem, který napsal, zrežíroval a produkoval přes 60 snímků. Za mnohé z nich získal významná ocenění a spolupracoval s mnoha světovými televizními produkcemi.

Těším se na roli předsedy poroty tohoto festivalu,“ říká Michael Havas a ke způsobu posuzování filmů dodává: „Vždy hledám autentické filmy, které odhalují podstatu. Filmy, které mají magickou sílu napojit se na naše emoce. Filmy, které nám ukážou jinak to, co se domníváme, že už známe, nebo nám přiblíží to, co neznáme.“

Výběr toho nejlepšího

František Štefan naznačil, že to porotci nebudou mít lehké. Do mezinárodní soutěže festivalu se přihlásilo se 853 snímků 853 filmů z 81 zemí světa v 7 soutěžních kategoriích. Do soutěže z nich však pošle výběrová komise jen 80 nejlepších, které bude mít možnost zhlédnout veřejnost a které bude hodnotit mezinárodní porota. Do hodnocení se letos budou moci zapojit i samotní návštěvníci.

Vysoká laťka loňského ročníku

To, že témata životního prostředí a udržitelnosti nejsou Čechům lhostejná, dokazují i čísla z minulého ročníku. Festivalu se v loňském ročníku účastnilo 72 000 návštěvníků z celé České republiky, z toho 10 000 účastníků v Praze a program festivalu určený školám využilo 240 škol. Hlavní cenu festivalu získal dokument Mikroporod. Snímek přibližuje dopad způsobu rození dětí  na budoucnost a zdraví lidstva. Britská režisérka Toni Harmani k němu dodává: „Je pro mě čest, že můj film byl promítán na takovémto festivalu a soutěžil mezi špičkovými světovými dokumenty. Mám z první ceny ohromnou radost,“ řekla na minulém ročníku s úsměvem.

Vedoucí produkce festivalu Kateřina Nehasilová prozradila, že takový zájem ze strany návštěvníků, ale i škol čekal málokdo.  Za velký úspěch považuje první rok i šéfka marketingu a PR Veronika Suchanová: „Komunikační kampaň festivalu Dochází nám herci, která celý rok s nadsázkou upozorňovala na vymírání ohrožených druhů, si v podání naší kreativní agentury MarkBBDO vysloužila Louskáčka, který je mezi marketingovými odborníky vnímán jako velmi prestižní ocenění. Navíc mě moc těší, když nás lidé poznávají: To jste vy s tím lvem…“

Festival uznávají i významné instituce

Pořadatele Příběhů Země těší nejen velký zájem ze strany veřejnosti, ale také zájem a důvěra významných institucí. MFF Příběhy Země získal jako významný kulturně společenský projekt, který inspiruje a pomáhá k naplňování principů udržitelnosti, mj. záštitu předsedy vlády České republiky i pražské pobočky mezinárodní organizace OSN.

Michal Broža, ředitel informačního centra OSN v Praze, které se rozhodlo Festival Příběhy Země také podpořit a navázat hlubší spolupráci, vysvětluje: „Podle mého názoru je nejlepší na vzdělávání a osvětě o udržitelnosti spolupracovat. Film jak známo je skvělým médiem pro osvětu a porozumění tomu, co se děje kolem nás. Film nás tedy může „nakopnout“, abychom si uvědomili, že se k planetě chováme slušně řečeno hrozně, nebo nás může inspirovat tím, že jiní lidé něco skutečně zásadního pro její záchranu dělají. A půjdou to třeba dělat také.“

Pozitivní dopad festivalu a spolupráci s ním kvituje i Lada Dobrkovská, zástupkyně National Geographic pro Českou republiku. „Kvalitně zpracované a natočené dokumentární snímky zaujmou diváka, přinutí k zamyšlení, a tak nás mohou motivovat k změnám v chování a přístupům k životu na Zemi obecně,“ uzavírá Lada Dobrkovská.

Více na www.pribehyzeme.cz.