Sea Hero VR poskytne přesnější data o lidské prostorové orientaci

  • Přichází VR verze mobilní hry Sea Hero, jež shromáždila data od tří milionů hráčů
  • Virtuální realita umožní detailnější a přesnější diagnostiku prostorové orientace lidí
  • Patnáctkrát přesnější navigační údaje než u mobilní verze

Deutsche Telekom (DT) rozšiřuje úspěšný projekt Sea Hero, jenž formou mobilní hry poskytuje vědcům celosvětově nejrozsáhlejší soubor dat pomáhající při výzkumu a léčbě demence. Nyní přichází další milník, Sea Hero VR – celosvětově první hra ve virtuální realitě, jejímž hraním mohou lidé pomáhat při výzkumu demence, a poskytnout tak odborníkům ještě přesnější data o lidské prostorové orientaci. Sea Hero VR stejně jako předchozí mobilní verzi spustil v České republice T-Mobile, dceřiná společnost DT.  

„Varianta hry Sea Hero určená pro virtuální realitu nám pomůže dále rozšířit a upřesnit cenné údaje získané mobilní verzí,“ říká Jakub Hort z Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, odborný garant projektu Sea Hero v České republice. „V prostředí VR hry se nám podařilo replikovat velmi spolehlivé laboratorní experimenty, které formáty jako video nebo mobilní hra neumožňují. Intuitivní povaha virtuální reality navíc hru zpřístupňuje i těm, kteří nejsou schopni pochopit funkci mobilní hry – například lidem s pokročilou demencí,” dodává Hugo Spiers z britské University College London, který se podílí na analýze anonymních herních dat.

Data shromážděná v rámci Sea Hero mohla určit orientaci hráče v rozmezí 22,5 °. Virtuální realita tento rozsah zmenšuje na 1,5 °, což vědcům poskytuje 15x přesnější navigační údaje. Pouhé dvě minuty strávené hraním hry Sea Hero VR shromáždí ekvivalent pěti hodin klasického laboratorního výzkumu.

Na vzniku hry Sea Hero VR se – stejně jako u mobilní verze – podíleli Alzheimer’s Research, University College London, University of East Anglia a herní vývojáři Glitchers. Hra Sea Hero VR byla vyvinuta pro brýle pro virtuální realitu Samsung Gear VR a je zdarma ke stažení v Oculus Store. Původní mobilní hra Sea Hero je nadále bezplatně k dispozici na App Store a v Google Play.

Deutsche Telekom představil projekt Sea Hero v květnu 2016. Mobilní hra je mimořádně úspěšná – dosud si ji stáhly zhruba tři miliony uživatelů, kteří jejím hraním poskytli vědcům data odpovídající 12 tisícům let klasického výzkumu. Jde tak o největší studii svého druhu v dějinách. Předběžné poznatky z analýzy souboru dat byly prezentovány na prestižní konferenci Neuroscience 2016 v San Diegu a hra je nyní testována pro použití v klinickém prostředí (více v této tiskové zprávě).

Lokálním partnerem projektu Sea Hero v České republice je Alzheimer nadační fond zaměřený na podporu výzkumu Alzheimerovy choroby a dalších onemocnění mozku, která vedou k poruchám kognitivních funkcí a demenci (více na alzheimernf.cz).

O T-Mobile

Společnost T-Mobile Czech Republic, člen mezinárodní telekomunikační skupiny Deutsche Telekom, vloni oslavila 20 let na českém trhu. S šesti miliony mobilních zákazníků je jedničkou na českém mobilním trhu.
T-Mobile je ale především integrovaným operátorem a kromě telekomunikačních služeb nabízí i komplexní ICT řešení nejen pro firmy. Svým klientům poskytuje nadstandardní služby ve vysokorychlostní síti
a špičkové inovace v oblasti technologií. 

T-Mobile Czech Republic, zakládající člen národní sítě UN Global Compact v České republice, klade důraz na odpovědný přístup k okolí a ke společnosti. Drží se férových pravidel podnikání, pomáhá na svět prospěšným aplikacím a službám, podporuje neziskové organizace, drobné podnikatele i jednotlivce
a pomáhá při mimořádných událostech. Zaměstnanci společnosti působí jako dobrovolníci na řadě míst celé republiky.

Více informací o společnosti najdete na www.t-mobile.cz, www.t-press.cz (portál pro novináře), www.t-mobile.cz/pomahame (informace o společenské odpovědnosti) a www.rozjezdy.cz (T-Mobile Rozjezdy – program podpory drobných podnikatelů).