Je chytřejší Ostrava nebo Kolín?

Protáhla se vám schůzka a nechcete riskovat pokutu či odtah auta, ale nemáte jak prodloužit si parkování. Ve středočeském Kolíně stačí mít po ruce chytrý telefon se staženou aplikací chytrého parkování. Sama vás upozorní, když se blíží předplacená doba stání, a na dálku lze skrze ní parkování prodloužit.

Chcete, aby vaše dítě mohlo bez doprovodu jezdit do školy, zaplatit si oběd ve školní jídelně anebo si koupit lístek do kina, avšak nemuselo nosit peníze? Stačí vybavit jej chytrou klíčenkou fungující jako dobíjecí kreditka.

To jsou některé z příkladů, jak ve středočeském Kolíně „elektronizují“ provoz města a usnadňují tím život občanům. I díky těmto “vychytávkám” byl Kolín vyhlášen Nejchytřejším městem v prvním ročníku celostátní soutěže Chytrá radnice organizované Úřadem vlády ČR, Českou spořitelnou a společnostmi O2 a DDeM, jejímž cílem bylo zviditelnit a také ocenit zavádění moderních technologií do každodenního provozu municipalit.

Dvě prvenství v soutěži Chytrá radnice získala Ostrava, která ovládla kategorie e-úřad za projekt FajnOVA tvorba Strategického plánu rozvoje města a Veřejná doprava za využití bezkontaktních bankovních karet. Navíc si připsala druhá místa v kategoriích Životní prostředí a Energetika. Ale bodovala zastupitelstva napříč republikou. Cenu za Celkovou chytrost města vybojoval Kolín.

Celkem 64 přihlášených projektů hodnotila odborná porota vedená ekonomem Pavlem Kysilkou. „Byli jsme překvapeni kvantitou i kvalitou všech soutěžních projektů. Nelze již hovořit o žádných prvních vlaštovkách, je zřejmé, že města pochopila, že digitalizace může jejich obyvatelům zkvalitnit život,“ zdůraznil Kysilka. Vyhlášení výsledků proběhne 30. 10. na galavečeru v Lichtenštejnském paláci.

V kategorii e-úřad vyhrála Ostrava, druhá je Březina za Mobilní referendum pro občany a třetí Duchcov za Smart komunikaci s občany města – mobilní rozhlas. Za první Ostravou v kategorii Veřejná doprava obsadil druhou příčku Liberec za Centrální řízení technické infrastruktury města a třetí se umístil Děčín s Chytrou kartou DPMD. V kategorii Individuální doprava nejvíce zaujala Třebíč se svým nápadem na Chytrou mobilitu, druhý byl Zlín a jeho informační panely, třetí pak Praha s projektem na vybudování nabíjecích stanic pro elektromobily. Kategorii Životní prostředí ovládl Kolín se svým projektem Chytrý Kolín následovaný Ostravou s mobilní aplikací SmogAlarm a Novým Městem nad Metují s Testováním služeb v oblasti elektronické správy odpadového hospodářství. V kategorii Energetika se na prvním místě umístily Kněžice za energetickou soběstačnost obce, druhá je Ostrava za její „Obecní“ energetický systém a třetí Moravskoslezský kraj za energetický management.

V průřezových kategoriích si Cenu veřejnosti odnáší Těšany – Brno-venkov za svůj zajímavý přístup k řešení odpadového systému. Za Inovativní řešení byla oceněna Blatná a její program na využití solární energie k dobíjení mobilních komunikačních zařízení. Kategorii Celková chytrost města úspěšného v realizaci hned několika chytrých projektů, které se je snaží vzájemně propojovat a přistupuje ke konceptu Smart City komplexně, vyhrál Kolín.  

„Často slýcháme, že digitalizace u nás zaostává za světem, že jsme zaspali, a vývoj už nemáme šanci dohnat. Snad i výsledky Chytré radnice ukáží škarohlídům, že tomu tak není. A že jsou dokonce obory, jako například městská a příměstská veřejná doprava, ve kterých se naopak svět může učit od nás,“ doplnil jeden z porotců, Miroslav Svítek, děkan Fakulty dopravní ČVUT.

Ondřej Malý, koordinátor digitální agendy při Úřadu vlády ČR, který akci poskytl záštitu, doplnil: „První ročník soutěže Chytrá radnice jednoznačně potvrdil životaschopnost tohoto projektu. Téměř sedm desítek přihlášených řešení, přes dva a půl tisíce lidí zapojených do hlasování veřejnosti – to vše ukazuje, že podobné soupeření v nápaditosti a chytrosti měst a obcí má své místo i u nás. Na takovém základě se jistě dá úspěšně stavět a můžeme tak dále rozvíjet koncept Smart Cities.“

Soutěž Chytrá radnice podpořili:

Organizátoři a generální partneři: Úřad vlády ČR, Česká spořitelna, O2 Czech Republic
a DDeM

Zlatí partneři: AVE CZ odpadové hospodářství, ŠKODA AUTO DigiLab

Partneři: Cross Zlín, Camea a Visa

Odborní partneři: Svaz průmyslu a dopravy České republiky, Ministerstvo pro místní rozvoj, Fakulta dopravní ČVUT v Praze, Fakulta informatiky a statistiky VŠE v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Czech Smart City Cluster, Svaz měst a obcí ČR a 6D Academy

Hlavní mediální partner: vydavatelství CNC s tituly E15, info.cz, Blesk

Mediální partneři: Pro-Energy magazín, EnergyHUB, Pro města a obce a Moravské hospodářství

Výsledky soutěže Chytrá radnice 2017
Projektové kategorie
Životní prostředí
Pořadí Město/Obec Projekt
1. Kolín Chytrý Kolín
2. Ostrava SmogAlarm
3. Nové Město nad Metují Testování služeb v oblasti elektronizované správy odpadového hospodářství
Individuální doprava
Pořadí Město/Obec Projekt
1. Třebíč Chytrá mobilita Třebíče
2. Zlín Informační panely Zlín
3. Praha Nabíjecí stanice – vybudovaní nových nabíjecích bodů pro elektromobily
Veřejná doprava
Pořadí Město/Obec Projekt
1. Ostrava Používání bezkontaktních bankovních karet ve veřejné dopravě
2. Liberec Centrální řízení technické infrastruktury statutárního města Liberce
3. Děčín Chytrá karta DPMD
Energetika
Pořadí Město/Obec Projekt
1. Kněžice Energeticky soběstačná obec Kněžice
2. Ostrava „Obecní“ energetický systém
3. Moravskoslezský kraj Energetický management v MSK
e-Úřad
Pořadí Město/Obec Projekt
1. Ostrava FajnOVA tvorba Strategického plánu rozvoje města Ostravy
2. Březina Mobilní referendum pro občany
3. Duchcov Smart komunikace s občany města – Mobilní rozhlas
Průřezové kategorie
Cena veřejnosti
Pořadí Město/Obec Projekt
1. Těšany Odpadový systém obce Těšany
2. Moravskoslezský kraj Energetický management v MSK
3. Lipník Mapová aplikace obce Lipník usnadňující komunikaci s občany
Inovativní řešení
Pořadí Město/Obec Projekt
1. Blatná Solární lavička CapaSitty
2. Litoměřice Úřad pro všechny
3. Ostrava FajnOVA tvorba Strategického plánu rozvoje města Ostravy
Celková chytrost města
Pořadí Město/Obec
1. Kolín
2. Praha
3. Kněžice