Skupina MOL zveřejnila výsledky za 3. kvartál. Společnost pokračuje v generování silného cash flow ve všech segmentech.

 

  • CCS EBITDA ve výši 150 miliard HUF (12,8 miliard Kč); na cestě k dosažení zvýšeného cíle za rok 2017 (51 miliard Kč)
  • Služby zákazníkům s rekordním kvartálním výsledkem
  • Čistý zisk za 3. kvartál ve výši 47,7 mld. HUF (4,1 miliardy Kč); 230 mld. HUF (18,3 miliard Kč) za období 1.–3. kvartálu
  • Skupina MOL spouští program DS 2022 s cílem dosáhnout dalšího zlepšení zisku před zdaněním, úroky a odpisy 11,1 miliard Kč s kapitálovými náklady (CAPEX) ve výši 46,6 mld. Kč
  • V České republice pokračuje modernizace servisních stanic. MOL na konci října otevřel svůj již 75. koutek s čerstvým občerstvením v konceptu Fresh Corner a další budou následovat do konce roku

 

Budapešť, 3. listopadu 2017 – Skupina MOL dnes oznámila finanční výsledek za 3. kvartál 2017. Díky dosažení 150 mld. HUF (12,8 miliard Kč) za kvartál se zisk před zdaněním, úroky a odpisy očištěný o náklady související s přeceněním zásob (clean CCS EBITDA) za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil o 12 % oproti loňskému roku a činí 520,8 mld. HUF (41,5 mld. Kč). Vzhledem k tomu, že kapitálové náklady dosáhly po devíti měsících 13,4 miliard korun, společnost pokračuje v generování silného cash flow ve všech segmentech.

Divize Upstream dosáhla ve třetím kvartálu zisku před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace ve výši 49,1 mld. HUF (4,1 mld. Kč) s průměrnou denní produkcí 105 000 barelů ropného ekvivalentu. Za prvních devět měsíců se zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace divize Upstream zvýšil o více než 30 % v porovnání s obdobím 1.–3. kvartálu roku 2016. Segment pokračuje v generování silného volného cash flow v roce 2017, v průměru 15 USD na každý vyprodukovaný barel. Toho bylo dosaženo při průměrných cenách za ropu Brent ve výši 52 USD za barel.

Divize Downstream vykázala nižší zisk před zdaněním, úroky a odpisy očištěný o náklady související s přeceněním zásob ve výši 70,5 mld. HUF (6 mld. Kč), protože podíl petrochemikálií i rafinace klesl kvůli nižším velkoobchodním maržím, nižšímu prodeji vlastních produktů a nižšímu počtu jednorázových obchodů. Přínos divize Downstream za prvních devět měsíců zůstal neměnný 256,9 mld. HUF (20,5 mld. Kč).

Služby zákazníkům pokračovaly ve svém působivém nárůstu se svými rekordními kvartálními výsledky EBITDA ve výši 34,5 mld. HUF (2,9 mld. Kč), což je navýšení oproti loňskému výsledku 2,5 miliardy Kč, a to díky dalšímu nárůstu tržeb z palivového i nepalivového sektoru.

Skupina MOL dále spustila svůj nový program divize Downstream s názvem DS2022, který představuje významný milník v realizaci strategie MOL 2030. Program stojí na třech pilířích: strategické transformační projekty, iniciativy výkonnosti, a zvyšování spokojenosti zákazníků, bezpečnost a zapojení zaměstnanců s cílem stát se nejlepší volbou pro zaměstnance, zákazníky a investory, v souladu s vizí strategie Skupiny MOL 2030. Program, podobně jako jeho předchůdci, Nový downstream program (2012–2014) a Další downstream program (2015–2017), znovu usiluje o dosažení zvýšení zisku před zdaněním, úroky a odpisy ve výši 11,1 miliard Kč.

Předseda představenstva a generální ředitel Skupiny MOL Zsolt Hernádi výsledky okomentoval takto: „Po prvních devíti měsících letošního roku jsme na dobré cestě k dosažení zvýšeného cíle pro zisk před zdaněním, úroky a odpisy očištěný o náklady související s přeceněním zásob ve výši 2,3 mld. USD (51 mld. Kč) a také cílů naší strategie MOL 2030. Pokračujeme v roce 2017 v generování silného volného cash flow, ačkoli ne všechny příznivé okolnosti vnějšího prostředí byly ve třetím čtvrtletí dokonale využity. Abychom dosáhli našich strategických cílů, spouštíme také nový program výkonnosti, transformace a růstu, který přinese další EBITDA ve výši 500 mil. USD (11,1 mld. Kč) s vysokými investicemi přesahujícími 2 mld. USD (44 mld. Kč) do roku 2022. Polyolový projekt, jenž je vlajkovým transformačním projektem tohoto programu, si razí cestu kupředu, protože se nám podařilo zajistit veškeré technologické licence a inženýrské zdroje.“

V České republice probíhá modernizace čerpacích stanic, jejímž cílem je dostat značku MOL do nejvyššího standardu. Každá čerpací stanice dostává nový design a s ním spojené nové interiérové vybavení. Modernizace s sebou nese i úpravy vybraných čerpacích stanic do nového konceptu Fresh Corner. MOL na konci října otevřel v České republice již svůj 75. Fresh Corner a další budou následovat do konce roku. Čerpací stanice s Fresh Cornery poskytují rozšířenou nabídku kávy z prvotřídních zrn a čerstvého a na místě připraveného občerstvení a základních potravin.

O Skupině MOL

Skupina MOL je integrovaná, mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v maďarské Budapešti. Aktivně působí ve více než 30 zemích, kde disponuje dynamickou mezinárodní pracovní silou 25 000 lidí a zkušenostmi a výsledky, které v odvětví získala za 100 let své historie. Průzkumné a výrobní aktivity MOL vycházejí z více než 75 let získávání zkušeností v oblasti uhlovodíků. V současné době se výrobní činnosti realizují v 8 zemích a aktiva sloužící k vyhledávání přírodních zdrojů jsou k dispozici ve 13 zemích. Skupina MOL provozuje čtyři rafinérie a dvě petrochemická zařízení v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku, a vlastní síť 2000 čerpacích stanic v 10 zemích střední a jihovýchodní Evropy.