Potřebujete ochránit svou e-mailovou komunikaci před zneužitím? Pořiďte si e-mailového klienta eM Client 7.1 se šifrováním PGP

PRAHA – 8. listopadu 2017 – Český e-mailový klient nabízí ve své nové verzi 7.1 integrovanou podporu PGP (Pretty Good Privacy), která umožňuje bezpečnou a snadno šifrovatelnou komunikaci. Proto je vhodná i pro nezkušené uživatele, kteří šifrovanou komunikaci mnohdy právem považují za příliš složitou. Podpora PGP v eM Clientu je také v nejvyšší možné míře kompatibilní s ostatními programy, pro případ, že příjemce eM Client nepoužívá.

PGP se používá ke dvěma hlavním účelům: podepisování a šifrování. Podpis umožňuje příjemci zkontrolovat integritu zprávy – zda-li nedošlo k narušení podepsaného obsahu, tedy k jeho nežádoucí změně na cestě od odesílatele. Podpis rovněž dokládá, že zpráva skutečně pochází od podepisující osoby (což je obvykle také odesílatel).

Druhým účelem PGP je šifrování – odesílatel chce zajistit, že obsah zprávy nebude moci přečíst nikdo jiný než její příjemci. Velmi často se rovněž používá kombinace podpisu a šifrování – prokáže se tak, že zprávu vytvořil skutečně odesílatel, a zajistí se, že narušení zprávy neprojde bez povšimnutí a že zprávu bude moci přečíst pouze zamýšlený adresát.

 • Běžný uživatel je schopen nastavit šifrování během jedné minuty a nepotřebuje k tomu žádný další nástroj ani hlubší znalosti kryptografie.
 • Sadu PGP klíčů lze vygenerovat jedním klikem, stejně jednoduše a intuitivně probíhá i odeslání veřejného klíče partnerovi, se kterým se bude šifrovaně komunikovat. Samotné šifrování (a podepisování) lze pak snadno zapnout nebo vypnout i v rozepsaném e-mailu.
 • eM Client 7.1 kompletně podporuje formáty Inline PGP a PGP/MIME.
 • Tuto technologii lze také použít pro podepisování a šifrování libovolného textu či souborů.

Jak to funguje v praxi?

Každý uživatel má dva klíče: soukromý a veřejný. Klíče jsou navázány na uživatelovu e-mailovou adresu. Základním předpokladem pro podepisování i šifrování je separace šifrovacích klíčů.

Soukromý klíč je třeba uchovávat bezpečně a nikdy jej nikomu nezasílat. Soukromý klíč se používá při podepisování odchozí zprávy nebo dešifrování příchozí zprávy.

Veřejný klíč je třeba rozeslat lidem, s nimiž chce uživatel komunikovat. Má-li příjemce veřejný klíč uživatele, může ověřit jeho podpis v podepsané zprávě. Rovněž může zasílat šifrované zprávy uživateli.

Jak postupovat, když chci poslat zašifrovaný mail?

 1. Odesílatel vytvoří nový pár PGP klíčů pro svůj účet přímo v klientovi a nastaví heslo pro svůj privátní klíč. Jděte na: Podepisování a šifrování/Certifikáty a klíče/Vytvořit PGP Certifikát. Klikněte na OK.

 2. Zadejte e-mailovou adresu, na kterou bude pár PGP klíčů navázán, jméno, dále zvolte bezpečné heslo a potvrďte jej opětovným zadáním. Klikněte na OK.

 3. Klíče byly vygenerovány a najdete je v záložce Moje certifikáty/Klíče.
 4. Klikněte na vytvořený certifikát pravým tlačítkem myši, vyberte volbu Odeslat veřejný PGP klíč e-mailem (automaticky se vytvoří e-mail s veřejným klíčem pro adresáta).

 5. Adresát obdrží odesílatelovu zprávu s veřejným klíčem a dostane možnost klíč importovat do své aplikace eM Client (nebo jakéhokoliv jiného klienta podporujícího PGP).  Vytvoří e-mailovou zprávu, přidá odesílatele do seznamu adresátů a klikne na tlačítko „Zašifrovat“ v panelu nástrojů, které se automaticky objeví, jelikož jsou již šifrovací klíče přítomny.
 6. Zpráva je poslána přes internet kompletně zašifrovaná. Při příštím odesílání zprávy je třeba kliknout pouze na tlačítko zašifrovat. Odesílatel zadá heslo a potvrdí ho tlačítkem OK.

 7. Takto vypadá přijatá zašifrovaná zpráva.

Podrobný videonávod najdete na našich stránkách: https://cz.emclient.com/

Další screenshoty eM Clienta jsou k dispozici zde:

https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/albums/72157685396048795

O společnosti eM Client

eM Client (www.emclient.com) byl založen v roce 2006 s jasným cílem: vývoj moderního emailového klienta, který bude vždy kompatibilní s nejnovějšími technologiemi a bude podporovat všechny významné emailové poskytovatele, to vše v pohodlí desktopové aplikace. eM Client v sobě kombinuje širokou funkcionalitu s moderním a intuitivním rozhraním. Jeho kvality, včetně profesionální podpory, oceňuje více než 1 500 000 uživatelů a 50 000 společností po celém světě.