Čelní pozice ve výborech by si dle Pirátů měli rozdělit opoziční strany poměrně

Praha, 14. listopad 2017 – Vedoucí pozice ve sněmovních výborech by si měly opoziční strany rozdělit dle systému poměrného zastoupení ve Sněmovně. „Voliči rozhodli o rozložení sil, dle tohoto klíče bychom si měli diskutovat i o rozdělení čelních funkcí ve výborech. Znovu opakuji, že sněmovní výbory jsou významným prvkem našeho demokratického systému. Plní kontrolní funkci a jsou zcela nezastupitelné v legislativním procesu. Pokud menšinová vláda ANO bude kontrolovat veškerá ministerstva, pak bychom rádi diskutovali o svěření vedení výborů do rukou opozičních stran,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle jednacího řádu Sněmovny je předseda dolní komory automaticky předsedou Organizačního výboru. Tento jediný výbor by připadl nominantovi ANO, zbylých 17 výborů by se mělo podle návrhu Pirátů spravedlivě rozdělit mezi opoziční strany na základě získaných mandátů. ODS by podle návrhu jako nejsilnější opoziční strana získala čtyři předsedy výborů, Piráti a SPD po třech, ČSSD a KSČM dva a KDU-ČSL, TOP 09 a STAN po jednom. Žádná z parlamentních stran nemá být dle Pirátů opomenuta. S tím nepočítá návrh hnutí ANO, dle něhož nepřipadne vedení výboru hned dvěma stranám – TOP 09 a STAN.

Piráti deklarují zájem o vedení tří z těchto pěti výborů:

Bezpečnostní výbor, o jehož vedení usiluje předseda Ivan Bartoš. Hlavním úkolem je dohled nad politickou nezávislostí policie a odvaha vyšetřovat korupční kauzy mocných a dosud nedotknutelných. O vedení Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj usiluje Ondřej Profant, alternativou je předseda strany Bartoš. Hlavními úkoly nadcházejícího období jsou elektronizace státní správy a zrušení výjimek v registru smluv, jakou má nyní ČEZ. (V případě politické neshody nad předsedou Bezpečnostního výboru chtějí Piráti předsedu Ivana Bartoše ve vedení Výboru pro veřejnou správu a post předsedy Podvýboru pro veřejnou správu a e-Government by obsadil Ondřej Profant.) Do vedení Výboru pro životní prostředí Piráti prosazují Danu Balcarovou. Stěžejním tématem je za Piráty postupné zrušení podpory biopaliv, vrácení občanům právo kontrolovat práci úřadů, konkrétně vyjadřovat se skrze spolky v řízeních o stavbách a dalších záměrech ovliňujících kvalitu životního prostředí, dále pak zvýšit poplatky z těžby surovin.  Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu by měl za Piráty vést Lukáš Bartoň. Avizovaným cílem je navýšení výdajů na vzdělávání alespoň na úroveň EU, tj. 5 % HDP. V čele Výboru pro evropské záležitosti má stát Mikuláš Peksa. Prostřednictvím tohoto výboru hodlají Piráti tlačit na přijetí jasných pravidel pro bankroty států a bank a přijmout opatření pro stabilizaci bankovního sektoru v Evropě.

„Vedení sněmovních výborů je zodpovědnou a koncepční prací, kterou veřejnost nevidí, ale základy legislativy se často tvoří právě zde. Pirátům nejde o sbírání poslaneckých funkcí, ale o to, aby vedení tvořili kompetentní a nezávislí lidé se zkušenostmi a znalostmi dané problematiky,“ dodává Bartoš.

Piráti se ve svých požadavcích konstantně drží svých dlouhodobých stanovisek. Prioritou je nyní urychlené zprovoznění Sněmovny a obsazení sněmovních struktur tak, aby plnily roli brzd a protivah v demokratickém systému.

Rozdělení sněmovních výborů:

  Počet mandátů Návrh ANO Návrh Pirátů
ANO 78 8 1
ODS 25 3 4
Piráti 22 2 3
SPD 22 2 3
ČSSD 15 1 2
KSČM 15 1 2
KDU-ČSL 10 1 1
TOP 09 7 0 1
STAN 6 0 1

Přehled nominantů na posty předsedů a místopředsedů za Pirátskou stranu:

  Pozice Nominant
Mandátový a imunitní výbor Neusilujeme o vedoucí post, podpoříme opozičního kandidáta  
Organizační výbor Místopředseda Vojtěch Pikal
Petiční výbor Místopředseda Tomáš Vymazal
Volební výbor Místopředseda Tomáš Martínek
Výbor pro bezpečnost Předseda Ivan Bartoš
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Předseda Ondřej Profant / Ivan Bartoš
Rozpočtový výbor Místopředseda Mikuláš Ferjenčík
Výbor pro životní prostředí Předsedkyně Dana Balcarová
Zemědělský výbor Místopředseda Radek Holomčík
Výbor pro evropské záležitosti Předseda Mikuláš Peksa
Zahraniční výbor Místopředseda Jan Lipavský
Hospodářský výbor Místopředseda Martin Jiránek
Výbor pro obranu Místopředseda Jan Lipavský
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Předseda Lukáš Bartoň
Výbor pro sociální politiku Místopředseda Olga Richterová
Ústavně právní výbor Místopředseda Jakub Michálek
Kontrolní výbor Předseda/místopředseda Lukáš Černohorský
Výbor pro zdravotnictví Místopředseda Petr Třešňák

Tento návrh byl odeslán předsedům klubů parlamentních stran a jejich tajemníkům jako podklad k diskuzi.