Vánoční půjčky nejčastěji využívají učitelé a řidiči, našetřeno mají kadeřníci a ajťáci

Hradec Králové, 12. prosince 2017 – Vánoce jsou spojeny se značnými finančními výdaji, na které nejsou rodinné rozpočty vždy připraveny. Hned 15 % Čechů si proto bere na dárky a náklady spojené s vánočními přípravami úvěr. V Ústeckém kraji jde o více než čtvrtinu obyvatel. Průzkum společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, dále zjistil, že nejčastější jsou půjčky do 5 000 korun, které si bere 9 % Čechů, a jen 6 % respondentů si půjčí více než 5 000 korun.  

Úvěry na Vánoce si berou o něco více muži (17 %) než ženy (13 %) a nejčastěji si půjčují obyvatelé z Ústeckého kraje (27 %). V Olomouckém kraji si úvěr na Vánoce vezme jen necelých 5 % obyvatel a málo si půjčují také obyvatelé Pardubického kraje (9 %) a Pražané (10 %). Nejvíce půjček do 5 000 korun si na vánoční dárky berou obyvatelé z Ústeckého (17 %), Moravskoslezského (14 %) a Královéhradeckého (14 %) kraje. Půjčky přes 5 000 korun si berou především obyvatelé Jihočeského, Libereckého a Ústeckého kraje (ve všech případech kolem 10 % respondentů).

Lidé, kteří nemají na vánoční svátky našetřeno předem, třeba i kvůli dřívějším nečekaným výdajům, řeší situaci pomocí úvěrů. Na Vánoce si Češi půjčují častěji než například na dovolenou nebo na školní potřeby pro děti. Na větší výdaje jsou ochotni půjčovat si především zaměstnanci ze sektorů vzdělávání a dopravy,“ vysvětluje Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Nákupní zvyklosti podle profesí

Při vánočních nákupech nejvíce spěchají zaměstnanci finančních institucí – téměř polovina z nich nakupuje tam, kde se jim to zrovna hodí, aniž by hleděli na nejnižší cenu. Nejvýhodnější nabídku na základě porovnání cen u více prodejců hledají především zaměstnanci uniformovaných sborů. Předem svoje nákupy pečlivě plánují zaměstnanci ze sektoru stavebnictví a služeb, spontánně nakupují nejčastěji zaměstnanci ze sektoru dopravy a finančních služeb.

Na vánoční nákupy o další očekávané velké výdaje šetří s předstihem především lidé pracující ve službách a IT. V očekávání větších výdajů si nejčastěji potřebný obnos půjčí zaměstnanci z oblasti vzdělávání a dopravy. Při volbě nakupovaného zboží jsou nejméně vybíraví lidé pracující v prodejním sektoru, kteří si kupují stejné věci jako většina ostatních,“ doplňuje Markéta Kolářová.

Jak nakoupit na Vánoce a nezadlužit se?

S pečlivým plánováním lze při vánočních nákupech ušetřit, a přitom pořídit dárky pro celou rodinu i sváteční hostinu.

  • Nakupujte dárky s předstihem, abyste se vyhnuli velkým jednorázovým výdajům.
  • Stanovte si rozpočet na prosinec, do kterého zahrňte nákupy dárků, jídla i náklady spojené s návštěvami příbuzných.
  • S předstihem v akcích hypermarketů nakupte trvanlivé potraviny a ingredience na vánoční cukroví.
  • Nekupujte vánoční výzdobu na vánočních trzích – v obchodech bude levnější.
  • Poohlédněte se po vhodných dárcích i v internetových aukcích a bazarech – za zachovalé hračky i jiné dárky utratíte mnohem méně peněz.

Poznámka

Údaje v tiskové zprávě vycházejí z průzkumů realizovaných společnostmi Ipsos a Kantar TNS pro společnost KRUK.

O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Motto společnosti „Pomáháme splácet dluhy“ je výsledkem inovační politiky orientované na smírná řešení. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů ve formě splátek, které si mohou dle své aktuální finanční situace dovolit. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.

 

Reklamy
Označeno tagem