Prodej baterií v prosinci roste o 40 %, Vánoce zvyšují zátěž na životní prostředí

Prodejci registrují v prosinci 40% nárůst poptávky po bateriích a akumulátorech oproti zbytku roku. Nejvíce jsou pořizovány do hraček, notebooků, dálkových ovladačů a meteostanic. Právě větší prodej baterií v předvánočním období přináší intenzivní zátěž na životní prostředí. Akumulátory totiž obsahují vzácné kovy i zdraví nebezpečné látky, jejich zvýšená produkce a nevhodná likvidace tak ohrožuje přírodu.

Období vánočních svátků a s ním spojené nákupy dárků jsou dle prodejců nejvýznamnějším obdobím celého roku, co se týká množství elektrozařízení uvedených na trh. S tím souvisí i nárůst prodeje baterií a akumulátorů pro dané přístroje. „V prosinci roste poptávka po bateriích do notebooků o 40 až 50 % oproti prodejům v letních měsících. Před Vánoci registrujeme i častější zájem o nákup spotřebních baterií,“ uvádí Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který je předním prodejcem baterií a akumulátorů na českém trhu.

Zvýšenou poptávku po bateriích registruje i největší tuzemský e-shop Alza.cz. „Spotřební baterie se nejvíce prodávají v prvním a čtvrtém čtvrtletí kalendářního roku. Nárůst oproti ostatním čtvrtletím je v tomto období až 40%,“ potvrdila trend Patricie Šedivá, tisková mluvčí největšího českého internetového obchodu Alza.cz. „V předvánočním období zaznamenáváme největší zájem o produkty na baterie v segmentu hračky. Následně v prvním kvartálu roste poptávka po bateriích pro již zakoupené nebo obdržené dárky, nejčastěji jde o ovladače, hračky, meteostanice, váhy a podobně,“ upřesnila Šedivá.

Odborníci varují, že produkce baterií do elektroniky dlouhodobě narůstá, a to v závislosti na častějším využívání těchto přístrojů v každodenním životě. Podle statistik skupiny REMA, jež zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení, se v loňském roce zvýšil počet baterií a akumulátorů uvedených na trh o bezmála 10 %. Narůstající produkce baterií i jejich zvýšený prodej v období Vánoc však výrazně zatěžuje životní prostředí. Baterie a akumulátory totiž obsahují mnoho vzácných a recyklovatelných kovů, jako je zinek, železo, mangan nebo nikl. Některé z obsažených látek – zejména rtuť, olovo a kadmium – jsou zároveň nebezpečné pro zdraví člověka.

„Je důležité, aby lidé pořízené elektrozařízení a k němu přiložené nebo v něm obsažené baterie následně odevzdávali k ekologické recyklaci a zpracování. Jejich nesprávná či zcela chybějící recyklace vede ke zbytečnému negativnímu dopadu a zatěžování životního prostředí, ohrožení zdraví občanů a v neposlední řadě i k plýtvání vzácných přírodních zdrojů,“ zdůrazňuje důležitost recyklace David Vandrovec, ředitel skupiny REMA. A doplňuje, že právě období vánočních svátků je nejnáročnější na sběr vysloužilých elektrozařízení, zejména pak starých baterií a akumulátorů. „V období Vánoc registrujeme dlouhodobě až dvojnásobné množství uvedených přenosných baterií a akumulátorů na trh. Jedná se zejména o baterie a akumulátory pro mobilní telefony, tablety, meteostanice, dálkové ovladače, počítačové myši nebo klávesnice,“ uzavírá Vandrovec.

O společnosti Alza.cz

Lídr internetového trhu a udavatel trendů, taková je Alza. Svědčí o tom nejen rekordní obraty roku 2016, ve kterém Alza utržila celkem 17,4 miliard Kč bez DPH, ale také řada inovací na poli e-commerce. Alza doručuje své zboží a má otevřené prodejny nejen v pracovních dnech, ale i o víkendu. Své objednávky si zákazníci Alzy mohou vyzvednout v široké síti samoobslužných AlzaBoxů. Zákazníkům nabízí unikátní klubový program Alza Premium, podporuje start-upy v rámci programu AlzaVenture, pro herní a hi-tech nadšence otevřela AlzaTechZone v Holešovicích a neustále rozšiřuje své produktové portfolio. V Praze a Bratislavě vybudovala jedinečný Apple Shop. Za své úspěchy získala nespočet ocenění, například Nejdůvěryhodnější značka mezi e-shopy, a celou řadu dalších. Ve třetím ročníku AlzaAwards 2016 ocenila nejlepší firmy a produkty roku.

O e-shopu BatteryShop.cz

Společnost BatteryShop.cz má v obchodování na internetu dlouhodobé zkušenosti, věnujeme se mu od roku 1998. Specializuje se výhradně na prodej baterií. Všichni pracovníci mají s produkty z oboru počítačové elektroniky bohaté zkušenosti. Obchodními partnery jsou společnosti z Asie a USA. Všechny prodávané baterie splňují přísné evropské normy a mají všechny certifikáty potřebné pro prodej v zemích Evropské unie. Vysokou kvalitu služeb internetového obchodu potvrzuje 100% hodnocení zákazníků na portálu Heureka.cz.

Internetový obchod BatteryShop.cz provozuje společnost NTB CZ, která je zároveň vlastníkem a výhradním prodejcem baterií značky T6 power. Je také oficiálním dovozcem výrobků značky iGo do České republiky.

O skupině REMA

Skupinu REMA tvoří v současné době 3 společnosti: REMA Systém, REMA Battery a REMA PV Systém.

REMA Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005. Iniciovali jej největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. REMA Systém realizuje projekty Zelená firma, Zelená škola, Zelená obec a Buď líný, v jejichž rámci zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ze škol, firem, obcí a od domácností. Zároveň zastřešuje projekt Trash Made, který je zaměřen na výrobu šperků a doplňků z elektroodpadu.

REMA Battery je neziskově hospodařící společnost s ručením omezeným, která vznikla pro splnění povinností výrobců a dovozců baterií a akumulátorů daných zákonem č. 297/2009. Hlavním smyslem činnosti REMA Battery je ochrana životního prostředí – zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace baterií a akumulátorů. REMA Battery je oprávněna k provozování kolektivního systému pro zpětný odběr baterií a akumulátorů na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 15. 12. 2009.

REMA PV Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech v roce 2012. REMA PV Systému navazuje na aktivity společností REMA Systém a REMA Battery. Hlavním smyslem činnosti REMA PV Systému je ochrana životního prostředí – zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace solárních panelů. REMA PV Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na řešení problematiky solárních panelů a jiných solárních komponentů.

 

Reklamy
Označeno tagem