Konec hazardu v Jablonci

Jablonec nad Nisou 14. 1. 2018 – Referendum za omezení hazardu v Jablonci skončilo úspěchem, více než 350 herních automatů bude zrušeno. Na jeho přípravě se podíleli občané i politická opozice.

V pátek 12. a v sobotu 13. ledna proběhlo současně s 1. kolem prezidentských voleb i místní referendum, jehož cílem byl zákaz herních automatů v Jablonci nad Nisou. Pro zákaz se vyslovilo 87 % účastníků hlasování.

Pořadatele referenda k akci přesvědčil fakt, že v Jablonci n/N, statutárním městě s necelými 46 tis. obyvateli je provozováno 10 kasin, což je téměř tolik jako základních škol zřizovaných městem. Celkem je zde provozováno více než 350 hracích automatů.

Přitom s herními automaty se pojí řada sociálních a ekonomických dopadů, jako je zvýšená kriminalita, vylidněné centrum, dopad na mnoho rodin se závislými na hazardu, či odliv peněz do zahraničí. Těmto neblahým důsledkům může teď hlas občanů formou úspěšného referenda zabránit.

Hlavním iniciátorem a tahounem referenda byl Jakub Strnad, kterému výrazně pomohli také opoziční zastupitel Jakub Macek a místní podnikatel Jaroslav Šída (Piráti).

Petici za vyhlášení referenda podepsalo od jara do podzimu 2017 více než 3800 lidí. Aby mohly být výsledky referenda prohlášeny za platné, byla potřeba účast aspoň 35 % oprávněných voličů, konečná účast byla 39 %.

„Výsledek referenda znamená obrat, kdy se o původně slíbený zákaz hazardu v Jablonci zasadil nedlouho po posledních komunálních volbách primátor Beitl s podporou M. Pelty. Bydlím v centru Jablonce a neblahé důsledky přebujelého hazardu na život v Jablonci mám před očima každý den, hodně se mi teď ulevilo,“ zhodnotil výsledek Jaroslav Šída.

„Referendum v Jablonci budiž příkladem pro ostatní města. Občané teď vidí, že mohou věci ve svém okolí ovlivnit i v průběhu volebního období a prosadit dobrou věc navzdory vedení obce. Došlo ke konstruktivní spolupráci občanů s opozicí. Jsem rád, že krom Změny pro Jablonec se přidali i Piráti, kteří od jara do podzimu sbírali podpisy k petici a v přípravném výboru byl náš místní zástupce Jarda Šída,“ doplňuje komentář Ondřej Kolek, předseda krajského sdružení Pirátů.

Reklamy