Do německého Forschungszentrum Jülich míří nejvýkonnější superpočítač v Německu od společnosti Atos

Bude zkoumat fungování lidského mozku

Praha, 1. února 2018 ‒ Atos, globální lídr v oblasti digitální transformace, podepsal smlouvu o dodávce svého nejnovějšího superpočítače, „BullSequana X1000“, Forschungszentrum Jülich v Německu. Stroj o výpočetním výkonu 12 petaflopů (schopný provádět více než 12 milionů miliard operací za sekundu) bude nejrychlejším superpočítačem v Německu a jedním z nejvýkonnějších počítačů na světě. Kromě jiných aktivit bude Superpočítač využíván při výzkumu v rámci projektu Human Brain Project, jehož cílem je zlepšit pochopení procesů v lidském mozku prostřednictvím simulace.

Vědecká komunita v Německu a Evropě vyžaduje vysokou kvalitu, flexibilitu a škálovatelný výpočetní výkon, stejně jako odpovídající IT infrastrukturu. Komplexní simulační modely a sady nestrukturovaných dat s miliardami datových bodů – to jsou úkoly, které zvládne nový superpočítačový modul od společnosti Atos „, řekl Prof. Dr. Ing. Wolfgang Marquardt, předseda představenstva výzkumného centra Forschungszentrum Jülich.

Diky své vysoké flexibilitě je BullSequana ideální pro použití ve špičkovém interdisciplinárním výzkumu. Uzavřením partnerství se společností Atos se tak Forschungszentrum Jülich stalo první institucí v německém výzkumném prostředí, která nainstalovala tento vlajkový superpočítač. Celý systém bude v konečné podobě obsahovat deset buněk BullSequana X1000 a je optimalizován pro volné chlazení po celý rok, což znamená 10krát menší spotřebu energie, než tomu bylo u předchozí generace superpočítačů.

Skutečnost, že si Forschungszentrum Jülich vybralo superpočítač BullSequana dokazuje, že naše evropské technologie a řešení přinášejí významnou hodnotu a nabízí nezbytnou důvěru pro stále více výzkumných institucí, které musí řešit náročné výzvy. Kromě toho oceňují, že náš superpočítač Atos BullSequana se vyznačuje vysokou energetickou efektivností a pečlivým využíváním zdrojů, díky čemuž poskytuje jedinečně nízkou uhlíkovou stopu, která je nezbytná pro dosažení těch nejvyšších výkonů udržitelným způsobem“. říká Thierry Breton, předseda představenstva a CEO společnosti Atos.

Kromě instalace superpočítače bude společnost Atos zodpovědná za provoz a podporu na místě. Mimo jiné bude probíhat úzká spolupráce se specializovanou společností ParTec v Mnichově, která bude zajišťovat správu systému prostřednictvím vlastního softwaru ParaStation a místních zaměstnanců.

Od roku 2010 naši odborníci vyvíjejí software, který bude v budoucnosti vytvářet spojení několika modulů do jediného systému. Ve spolupráci s Atosem je naším cílem poskytnout přední software pro Exascale„, říká Bernhard Frohwitter, generální ředitel společnosti ParTec.

Superpočítač bude provozován Superpočítačovým centrem Jülich, které je členem Gaussova centra pro superpočítače a bude instalován ve 2. čtvrtletí roku 2018 v německém Jülichu. Systém je financován z prostředků Ministerstva kultury a vědy německého státu Severní Porýní-Vestfálsko.

***

O společnosti Atos

Společnost Atos SE (Societas Europaea) je lídrem v oboru digitální transformace, má zhruba
100 000 zaměstnanců v 72 zemích a její roční tržby dosahují přibližně 12 miliard euro. Skupina má zákazníky po celém světě a je evropským lídrem v oblastech Big Data, kybernetické bezpečnosti, Digital Workplace, poskytuje cloudové služby, správu infrastruktury i dat, řešení Business & Platform a prostřednictvím Worldonline, evropského lídra v oboru plateb, i transakční služby. Společnost pomáhá klientům v různých sektorech, jako jsou obrana, finanční služby, zdravotnictví, výroba, média, služby, veřejný sektor, maloobchod, telekomunikace a doprava, uskutečňovat digitální transformaci díky svým novátorským technologiím, znalostem digitálních aplikací
i průmyslových oborů. Společnost Atos je celosvětovým IT partnerem olympijských
a paralympijských her a její akcie jsou obchodovány na pařížské burze Euronext Paris. Atos působí pod obchodními jmény Atos, Atos Consulting, Atos Worldgrid, Bull, Canopy, Unify a Worldline.

O společnosti ParTec

Již téměř dvě desetiletí je společnost ParTec Cluster Competence Center GmbH silným specialistou na klastry pro všeobecné účely. ParTec vyvíjí a podporuje komplexní sadu clusterů

nástroje pro správu společně s runtime prostředím laděným pro největší distribuované paměťové superpočítače, které dnes existují. Součást ParaStation Cluster ParTec je široce využívána ve výrobních prostředích, např. na obecném systému JURECA Cluster se špičkovým výkonem 2,2 PFlop / s provozovaným střediskem Jülich Supercomputing Centre (JSC) a řadí se tak na 51. pozici v seznamu TOP500 k červnu 2016. Po rozšíření pomocí modulu Booster poskytujícího další špičkový výkon PFlop / s, kombinovaný systém JURECA Cluster – Booster dosáhl 29. pozice v seznamu TOP500 k listopadu 2017. ParTec se účastní výzkumných projektů financovaných na vnitrostátní úrovni, jako např. Projekty FAST a v rámci EU financovaných z projektů Exascale, jako DEEP, DEEP-ER a DEEP-EST.

O Forschungszentrum Jülich  
Forschungszentrum Jülich významně přispívá k řešení hlavních problémů společnosti v oblasti informací, energie a bioekonomie. Zaměřuje se na budoucnost informačních technologií a zpracování informací, složité procesy v lidském mozku, transformaci energetického systému a udržitelnou bioekonomii. Forschungszentrum Jülich rozvíjí simulaci a vědy o datech jako klíčovou metodu výzkumu a využívá velkých, často jedinečných, vědeckých infrastruktur. Jeho práce zahrnuje řadu témat a disciplín a využívá synergie mezi nimi oblasti výzkumu. S asi 5 600 zaměstnanci je Jülich členem Asociace Helmholtz jedním z velkých evropských výzkumných center.

 

Reklamy