Technologie NB-IoT Vodafonu zvýší efektivitu dodávek tepla od skupiny Veolia

15. března 2018 – Vodafone a Veolia Energie ČR, a.s. představili první komerční projekt v síti úzkopásmového internetu věcí v České republice. Na tisíc inteligentních měřících přístrojů tepla bude instalováno a připojeno do NB-IoT (Narrow Band – Internet of Things) sítě zpočátku v Praze a Ostravě a bude kontrolovat spolehlivost a bezpečnost dodávky tepla zákazníkům, žijícím v těchto lokalitách. Vysoká dostupnost služby a bezpečné licencované spektrum zaručuje zákazníkům Vodafonu i Veolia Energie ČR nejkvalitnější službu na českém trhu.

„V minulých měsících jsme společně s NB-IoT Vodafonu testovali i konkurenční technologie. Rozhodující při výběru byla pro nás dostupnost signálu uvnitř budov a v podzemních prostorech, kam měřicí přístroje instalujeme nejčastěji,“ říká Marcel Vrátný, technický ředitel společnosti Veolia Energie ČR, a.s., která je předním sdruženým výrobcem a dodavatelem tepla a elektrické energie a nezávislým provozovatelem sítě chladu na českém trhu, a doplňuje: „Začlenění technologie internetu věcí do našich dispečerských systémů přispěje ke zkvalitnění našich služeb a k zefektivnění řízení dodávek a spotřeby energií.“

Využívání chytrých měřících zařízení je v době rostoucích cen energií a tlaku na spolehlivost a bezpečnost dodávek, logickým krokem k zajištění efektivity a udržitelnosti podnikání, ale i ke zvýšení spokojenosti zákazníka. Konektivita umožňuje nejen na dálku odečítat data měřících z přístrojů, ale také upravovat jejich parametry. Přináší detailní přehled o provozu a možnost včas reagovat na případné výpadky v dodávkách energií.

Projekty z oblasti utilit (inteligentní měřiče, monitoring potrubí, atd.) dnes proto patří v IoT k těm největším na světě. Podle studie Vodafone IoT Barometer 2017/2018 využívá internet věcí již více než třetina (35 %) dotazovaných firem působících v oblasti utilit, přičemž v roce 2013 to bylo jen 13%. Výjimečný je i rozsah projektů.  Přes polovinu (53 %) dotazovaných firem ze sektoru utilit má do internetu věcí zapojeno vice než tisíc zařízení, přičemž průměr napříč odvětvími činí 37 %.

Oboustranná komunikace mezi inteligentním NB-IoT měřidlem a řídícím dispečerským systémem Veolia Energie ČR nabídne on-line data o stavu teplárenské sítě a umožní dodavateli rychleji reagovat na případné závady a poruchy, či jim dokonce předejít.  Navíc jsou chytrá měřicí zařízení čistě bateriová a po dobu zákonného 4letého ověřovacího cyklu prakticky bezúdržbové.

Společnostem, které mají zájem otestovat svá zařízení (senzory, čidla) ve Vodafone NB-IoT síti, nabízí Vodafone NB-IoT startovací balíček (více zde). Za jednorázový poplatek 100 Euro získají kromě 20 IoT SIM karet vybraného typu a šestiměsíční konektivity v rámci NB-IoT testovací platformy s licencovaným radiovým spektrem také kontakt na technologickou podporu Vodafonu a přístup k Vodafone IoT portálu, který informuje zákazníka o využívaných službách a poskytuje mu technická data ke spravovaným SIM kartám.

Vodafone IoT Barometer Report

Vodafone IoT Barometer Report je nejpropracovanější studií svého druhu založenou na nezávislém výzkumu společnosti Circle Research mapující postoje obchodních společností vůči inovacím a investicím do internetu věcí. V pořadí pátého výročního průzkumu se v roce 2017 zúčastnilo přes dvanáct set společností ze 13 zemí světa a 8 průmyslových odvětví.

Kompletní Vodafone IoT Barometer Report 2017/18, který obsahuje exklusivní komentáře Analysys Mason, globální poradenské a výzkumné společnosti zaměřující se na telekomunikace, média a technologie naleznete zde.

O Vodafone Czech Republic

Mobilní operátor Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí jedné z největších telekomunikačních skupin na světě Vodafone Group. V České republice poskytuje služby více než třem milionům zákazníků. Od roku 2007 přináší Vodafone komplexní telekomunikační služby pro firemní zákazníky prostřednictvím řešení Vodafone OneNet a nyní provozuje více než milion firemních SIM karet. O rok později Vodafone představil Turbo Internet a začal rychlým mobilním internetem pokrývat venkov a menší města. V současnosti nabízí nejrychlejší a nejrozšířenější síť mobilního internetu na tuzemském trhu. Aktuálně se Vodafone soustředí na rozšiřování LTE do všech koutů České republiky. V souladu se svými CSR aktivitami se Vodafone začátkem roku 2015 přestěhoval do nové, ekologické centrály ve Stodůlkách. Jeho Nadace Vodafone již rozdělila více než 180 milionů korun. Za 11 let od svého založení se dostala na přední místa v hodnocení firemních nadací. Patří mezi nejdůležitější podporovatele a investory do technologických sociálních inovací, které zlepšují život společnosti a znevýhodněných skupin. Více informaci na www.vodafone.cz

Reklamy