Společnost IBM uvedla nový jednorámový mainframe pro cloud

Praha, 17. dubna 2018 – Firma IBM představila nejnovější přírůstky do rodiny serverů uvedených v roce 2017 – mainframy pro cloud IBM z14 Model ZR1 a IBM LinuxONE Rockhopper II. Nové systémy se vyznačují jednorámovou konstrukcí se standardní 19 palcovou šířkou pro snadné umístění do cloudových datových center i do soukromých cloudových prostředí.

Díky tomu se výkonná zařízení IBM Z dostanou k ještě širší skupině zákazníků. Ti požadují silné zabezpečení pomocí vše prostupujícího šifrování, cloudové funkce a výkonnou analytiku, která využívá strojové učení. Nový systém zvýší bezpečnost a funkčnost lokálních a hybridních cloudových prostředí nejenom u komerčních klientů, ale bude zaveden i ve veřejných cloudových datových centrech. IBM se tak snaží s narůstajícím množstvím dat zvýšit jejich zabezpečení a výkon.

Podle databáze Breach Level Index společnosti Gemalto byla pouze 4 % z téměř 10 miliard záznamů, jejichž bezpečnost byla od roku 2013 narušena, zašifrována tak, aby byla pro hackery nepoužitelná. Nové mainframy jsou v rámci jednoho systému schopny zpracovat více než 850 miliónů kompletně zašifrovaných transakcí denně, přičemž nevyžadují extra prostor, chlazení nebo energii. Přináší také vše prostupující šifrování a technologii Secure Service Container od IBM pro bezpečné přenášení dat v masivním měřítku.

Mainframy nebyly nikdy tak žádané a důležité, a proto společnost IBM při jejich vývoji využila metodu Design Thinking, kdy úzce spolupracovala s více než 80 klienty, včetně poskytovatelů řízených služeb, online bankovnictví a pojišťoven. Vznikl tak systém pro úplně novou skupinu uživatelů.

Silné zabezpečení pro obrovské množství dat

Nové systémy IBM jsou navrženy tak, aby díky rozsáhlému zapojení technologie Secure Service Container přinesly do linuxového prostředí špičkové zabezpečení. Nyní je možné bez jakýchkoli změn v aplikacích zajistit ochranu dat před vnějšími i vnitřními hrozbami na systémové úrovni. Data zůstanou v bezpečí jak před uživateli s administrátorským přístupem, tak i před hackery, kteří se zmocnili přístupových údajů. Z těchto pokročilých bezpečnostních funkcí mohou těžit vývojáři, protože nemusí v kódu softwarů vytvářet nové závislosti. Příprava na spuštění technologie Secure Service Container spočívá pouze ve vložení aplikace do Docker kontejneru. Aplikaci lze poté spravovat pomocí nástrojů Docker a Kubernetes, díky kterým jsou prostředí s technologií Secure Service Container snadno obsluhovatelná.

Cloudové datové centrum na jednom místě

Nové produkty IBM Z a IBM LinuxONE také přináší výrazný nárůst kapacity, výkonu, paměti a cache napříč celým systémem. I při nárůstu kapacity zabírá zcela přestavěný systém o 40 % méně prostoru a lze ho standardně využít v jakémkoli datovém centru. Uvedený model z14 ZR1 může být základem platformy IBM Cloud Private. Umožňuje totiž vytvořit datové centrum „vše v jednom“, protože úložiště, síťování a další prvky jsou umístěny ve stejném fyzickém rámu jako mainframe server.

Nový systém přináší:

  • O 10 % více kapacity než jeho předchůdce z13 a 2x (8 TB) více paměti (z14 ZR1).
  • Více než 850 miliónů plně zašifrovaných transakcí denně v rámci jednoho systému (z14 ZR1).
  • 19 palcový standardní formát, o 50 % více kapacity a 2x (8 TB) více paměti než předchozí verze (Rockhopper II).
  • Certifikovanou Docker infrastrukturu pro Docker EE s integrovanou správou a rozsahem testovaným až na 330 000 Docker kontejnerů. Vývojáři tak mohou vytvářet vysoce výkonné aplikace a využívat architekturu založenou na mikroslužbách bez reakčního času nebo omezení ve škálovatelnosti (Rockhopper II).

Více informací o nových řešeních IBM Z se dozvíte na tomto odkazu.

Reklamy