Unikátní modulární router Turris MOX jde díky fanouškům do výroby.

Indiegogo kampaň sdružení CZ.NIC dosáhla požadované částky 250 000 USD. Bezpečný modulární open source router Turris MOX tak jde z fáze prototypu do výroby. Sdružení děkuje za podporu navýšením kapacity přibalených SD karet a zároveň prodlužuje kampaň, i proto, aby mohlo představit nové moduly.

Praha, 17. května 2018 – Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, oznámilo, že se mu pro projekt modulárního routeru Turris MOX podařilo v crowdfundingové Indiegogo kampani získat cílovou částku 250 000 USD (přibližně 5 500 000 Kč). Tento výsledek řadí bezpečný open source router mezi nejúspěšnější české projekty na Indiegogo. Sdružení vyjádřilo svou vděčnost podporovatelům navýšením kapacity SD karty dodávané v MOX sestavách ze 4 GB na 8 GB. Došlo také k prodloužení kampaně do 31. května. Tento krok umožní představení nových modulů a poskytne více času pro podporovatele z řad velkých firemních zákazníků, s nimiž sdružení vede jednání a na jejichž rozhodnutí čeká.

„Chtěl bych jménem našeho sdružení poděkovat všem za podporu i zpětnou vazbu, které se nám v průběhu měsíce a půl dostalo. Díky patří našim fanouškům a podporovatelům, a to jak jednotlivcům, tak organizacím. Konkrétně bych rád poděkoval společnosti Discomp, s níž dlouhodobě spolupracujeme, a která se Turris MOX rozhodla v kampani výrazně podpořit,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC „Velmi nás těší, že se podařilo získat prostředky umožňující zahájení výroby routeru Turris MOX a velice si vážíme podnětů, které nás motivovaly k vytvoření nových modulů a rozšíření. Další vylepšení představíme v rámci prodloužení kampaně, které začíná dnes a potrvá do 31. května.“

Nová vylepšení a první stretch goal

Indiegogo kampaň přinesla kromě požadovaných financí i mnoho podnětů pro vznik dalších modulů a rozšíření. Proto se sdružení CZ.NIC rozhodlo kampaň prodloužit, a to i proto, aby získalo čas pro představení dalších vylepšení. Prvním z nich bude modul Turris MOX G (Super Extension). Průchozí rozšiřující modul s paticí mPCIe umožní použití více než jednoho mPCIe zařízení v jedné sestavě, nebo je kombinovat s USB modulem Turris MOX F. Nový rozšiřující modul bude v rámci prodloužené kampaně dostupný samostatně nebo v boxované verzi.

Sdružení zároveň představilo i první stretch goal. Tím se stane schopnost bezdrátové komunikace pomocí technologie Bluetooth pro všechny sestavy, které disponují technologií Wi-Fi. Pro realizaci tohoto upgradu bude potřeba dosáhnout hranice 350 000 USD.

Prodloužením crowdfundingové kampaně CZ.NIC vychází vstříc také podporovatelům z řad velkých společností, jež pro rozhodnutí o investicích do technologických inovací potřebují více času než malé subjekty a soukromníci.