HP na Innovation Summitu v Barceloně ukázalo své špičkové technologie v oblasti 3D tisku a virtuální reality

HP na Innovation Summitu v Barceloně ukázalo své špičkové technologie v oblasti 3D tisku a virtuální reality

3D tisk začíná měnit výrobní průmysl. V Česku už zařízení HP tisknou ortézy

Praha, Barcelona, 30. května 2018 — Minulý týden pořádalo HP v Barceloně druhý ročník svého EMEA Innovation Summitu, na kterém představilo dvě zásadní technologická odvětví, která mají potenciál změnit v dohledně době celý výrobní průmysl – 3D tisk a virtuální realitu. Návštěvníci konference se seznámili s nejmodernějšími řešeními od HP a jejich průmyslovými uživateli a mohli prozkoumat nejnovější objevy a pokrok v těchto oblastech.

Na HP Innovation Summitu se setkávají přední představitelé společnosti s průmyslovými zákazníky, novináři a analytiky z celého světa a mají možnost společně prodiskutovat a představit nové trendy v oblasti špičkových technologií. Letos se stal ústředním tématem 3D tisk a jeho úloha, kterou má sehrát ve čtvrté průmyslové revoluci a transformaci globální výroby v objemu 12 bilionů amerických dolarů. Na něj se úzce váže další téma, virtuální realita v celém svém spektru od 3D tvorby a pokročilých způsobů spolupráce po vývoj personalizovaných výrobků a virtuální a rozšířenou realitu.

“Digitální transformace výrobního průmyslu již nyní proměňuje práci designérů, vývojářů, výrobců a dodavatelů po celém světě a vytváří obrovskou příležitost pro nástup 3D tisku. Možnosti jeho využití jsou v podstatě nekonečné, jak začíná naše technologie HP Multi Jet Fusion dokazovat i v sériové výrobě,” řekl Ramon Pastor, generální ředitel Multi Jet Fusion z HP Inc.

3D tiskárny od HP vstupují do sériové výroby, v Česku už vyrábí ortézy a protézy

HP v Barceloně představilo také řadu případových studií demonstrujících, kde už jeho 3D tiskárny HP Multi Jet Fusion pomáhají s projektací a sériovou výrobou, která byla ještě relativně nedávno nemyslitelná. Jednou z oblastí je například zdravotnictví, kde se již 3D tisk uplatňuje při výrobě ortéz, a to i u nás.

V České republice, která se díky tomu stala vůbec první zemí ve střední a východní Evropě, kde se 3D tisk používá v sériové výrobě, se v současnosti nacházejí dva exempláře 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200. Jeden z nich přivezla partnerská společnost 3Dees Industries do Ostravy do Moravskoslezského inovačního centra. ING corporation, průkopník ve vývoji a výrobě zakázkových ortotických a protetických zdravotnických pomůcek, zde nyní může při jejich výrobě docílit extrémní prostorové přesnosti a velmi jemných detailů při 340 milionech voxelů za vteřinu, tedy desetkrát rychleji než s ostatními dosavadními systémy. Druhý – předváděcí – exemplář se nachází v pražském Centru 3D tisku 3Dees. Výrobou ortéz se zabývá také britský specialista Crispin Orthotics. Kotníkovou ortézu vyrobí s 3D tiskárnou od HP podle svých měření o celých 50 % levněji než srovnatelný produkt z uhlíkových vláken.

Belgičtí ZiggZagg budou nyní zařízení od HP používat pro své zákazníky ze zdravotnického průmyslu, ale i z oblasti spotřebního zboží nebo automobilového průmyslu. Už se jim například podařilo vytisknout jednodílné sací potrubí pro motor závodního automobilu. Původní odlévaný díl musel být svařován ze dvou kusů, které měly problém vydržet obrovský tlak a byly častou příčinou nezdaru závodního týmu. 3D tisk však pomohl zjednodušit konstrukci a zlepšit proudění vzduchu. První výsledky se již dostavily, upravený automobil se zúčastnil vytrvalostních závodů Belcar v Belgii a Nizozemsku a v posledním závodě se umístil v první pětce.

Inovátorská společnost Protolabs, nejrychlejší výrobce zakázkových prototypů a součástek na světě s jedenácti provozovnami ve čtyřech státech, nedávno modernizovala své 3D tiskárny od HP a vyrobila na nich pro PepsiCo speciální obaly plechovek v rámci propagace filmu Černý panter. Společnost Materialise také úspěšně využívá už osm zařízení od HP a ve spolupráci s RSPrint bude nyní pomocí řešení HP FitStation, kombinujícího dynamické skenování a 3D tisk, vyrábět vložky do bot na míru. Na personalizovanou sportovní obuv se specializují také společnosti Superfeet a Brooks.

Ukázek praktických aplikací však bylo představeno mnohem více. Na 3D tiskárnách HP už vznikají například nové, na zakázku vyrobené odlehčené přilby pro papežskou švýcarskou gardu, francouzská společnost Sculpteo tiskne pro kanadské Syncro Innovation o celých 20 % lehčí cyklistické přilby a využití si 3D tisk našel i při stavbě mrakodrapů. Španělská firma FICEP S3 nyní pomocí Multi Jet Fusion odlehčuje a optimalizuje pro společnost daVINCI přes 40 % strojních součástek, které dříve nebylo možné strojově vyrobit nebo odlít. Nově vzniklé, účinnější stroje jsou moderními nástupci zařízení používaných pro ochranu oceli výškových budov jako Freedom Tower v New Yorku nebo londýnský Shard.

V neposlední řadě HP představilo svou spolupráci s International Additive Manufacturing (IAM) 3D Hubem, katalánským výzkumným, vývojovým a vzdělávacím centrem zaměřeným na integraci a koordinaci 3D tisku po celém světě.

O společnosti HP

Společnost HP Inc. vytváří technologie, které usnadňují život lidem po celém světě. Prostřednictvím našeho portfolia tiskáren, počítačů, mobilních zařízení, řešení a služeb vytváříme zážitky, které ohromí. Více informací o HP Inc. naleznete na http://www.hp.com.

Tagged