Jak vzdělávat lidi v éře robotů? Profesor kybernetiky Michael Šebek promluví na setkání TEDx Prague

Ve čtvrtek 26. července se v Praze koná další inspirativní setkání pod světovou značkou TEDx zaměřené na téma vzdělávání. Na akci TEDxPragueED 2018: Radost představí v různorodé skupině prezentujících své myšlenky také vedoucí katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT profesor Michael Šebek.

„Vzdělávání musí být takzvaně future-proof, odolné vůči budoucnosti,“ zdůrazňuje Michael Šebek význam nových technologií a rychle se měnícího prostředí, kterému se náš tradiční školský systém jen obtížně přizpůsobuje. Profesor Šebek je vedoucím katedry řídicí techniky a studijního programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT a dlouhodobě zde prosazuje alternativní přístupy ke vzdělávání a motivaci studentů.  V nastávající éře robotů a umělé inteligence je podle něj zapotřebí klást důraz na spolupráci, kreativitu a skutečný trénink myšlení, nikoliv jen na plnění paměti množstvím dat – což ukazuje třeba systém převrácené výuky, proslulá Robosoutěž a další inovace, které profesor Šebek se svým týmem zavádí. Některé konkrétní postřehy a zkušenosti sdělí tento čtvrtek také na setkání TEDxPragueED 2018: Radost. Tématem akce, která tradičně přináší atraktivní prezentace různých zajímavých osobností, je otázka, zda je dnes možné dostát Komenského heslu „škola hrou“ a zda je učení s radostí utopií nebo může být realitou.

Setkání TEDxPragueED 2018: Radost se koná v rámci celosvětového programu TEDx, neziskové iniciativy, jejíž náplní jsou „myšlenky hodné šíření” – sdílení podnětných nápadů a příběhů. Uskuteční se v pražském Divadle ABC ve čtvrtek 26. července od 16 hodin.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 94 studijních programů a v rámci nich 575 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2018 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4500 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems“ na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture/Built Environment“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 220. místě. V celkovém hodnocení university je ČVUT na 491. – 500. příčce v meziročním srovnání a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete na www.cvut.cz.