Chcete prodloužit život baterii v mobilu či notebooku? Sledujte počet nabíjecích cyklů

Chrudim, 15. srpna 2018 – Bez chytrých telefonů a notebooků si dnes život neumíme představit. Nejčastějším úskalím těchto zařízení se však stává výdrž baterie. Už po několika měsících se často snižuje a po dvou až třech letech může být poloviční i třetinová. Jak s tím bojovat? Sledujte počet nabíjecích cyklů. S chytrými aplikacemi a dalšími tipy můžete baterii život prodloužit.

Co znamená nabíjecí cyklus

Každá baterie má určitý počet takzvaných nabíjecích cyklů. Jedná se o maximální počet vybití a nabití, které baterie snese, než doslouží. Číslo označující počet nabíjecích cyklů najdete na obalu každé baterie. Je však jen orientační. „Množství skutečných cyklů se totiž odvíjí od toho, kolikrát baterii nabíjíte. Každé nabití proto ubere jeden nabíjecí cyklus, a to i v případě, když je baterie téměř plná. Proto se doporučuje nabíjet akumulátory až při 10 či 15 % kapacity, právě díky tomu využijeme maximální životnost baterie v závislosti na počtu nabíjecích cyklů,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí baterie do mobilních zařízení.

Baterie má životnost podle toho, jakou kapacitu si uchovává při opakujících se nabíjecích cyklech. „Podle výrobců mobilů se kapacita baterie začne snižovat průměrně asi po 500 cyklech,“ říká Radim Tlapák. Dodává, že když dobíjíte telefon zhruba každého 1,5 dne, výdrž baterie se zhorší asi po dvou letech. Nejlepším řešením je podle něj počet reálných cyklů sledovat a o baterii v notebooku či mobilu se dobře starat.

Hlídejte si cykly díky aplikacím

Zapamatovat si, kolikrát jsme telefon nebo notebook dobíjeli, je však nad lidské síly. Reálný počet nabíjecích cyklů, které proběhly, za nás proto může pohlídat chytrý software či aplikace. A mnohé z nich jsou zdarma. Baterii v mobilu i notebooku monitoruje například aplikace BatteryBar, která vám ukáže procento opotřebení baterie. Umí odhadnout i provozní dobu a ukáže vám kapacitu baterie. „Další aplikace BatteryCare toho umí ještě o něco více. Uvidíte tam aktuální a původní kapacitu baterie i počet nabíjecích cyklů,“ říká Radim Tlapák z BatteryShop.cz. V aplikaci se také dozvíte informace o výrobci baterie a použité technologii.

Za zmínku stojí i aplikace PassMark BatteryMon, která existuje ve verzi pro počítače a mobily s operačním systémem Windows. Umí vše, co aplikace zmíněné výše, a navíc si v ní můžete nastavit různá upozornění. Třeba dvě hodiny před vybitím vás vždy upozorní, že je nejlepší čas připojit mobil k nabíječce.

Uživatelé iPhonů, iPadů nebo MacBooků nejčastěji využívají aplikaci CoconutBattery. Ta zobrazuje zbývající čas do vybití, počet nabíjecích cyklů i monitor aktivity. CoconutBatery vás rovněž informuje, které aplikace mají největší vliv na výdrž baterky.

Co když už baterie dosluhuje?

I přes veškerou snahu se bude kapacita baterie pomalu snižovat. Baterie do mobilních telefonů a notebooků vykazují zpravidla stovky nabíjecích cyklů, než jejich trvanlivost zcela vyprší. I bez chytrých aplikací poznáte, že jste vyčerpali optimální počet nabíjecích cyklů, díky tomu, že se výrazně zhorší vlastnosti baterie.

Když váš mobil nebo notebook potřebuje nabíječku častěji, než je vám milé, je čas baterii vyměnit. „Nová baterie do chytrého telefonu stojí v řádech stokorun a za baterii pro notebook zaplatíte tisíc korun a více,“ konstatuje Tlapák. Dodává, že hlavně v mobilech není výměna baterie snadná. „Na internetu však najdete spoustu návodů. Lze využít videa na Youtube, ale řešením je samozřejmě i nechat si baterii vyměnit v servisu,“ uzavírá Radim Tlapák.

O e-shopu BatteryShop.cz

Společnost BatteryShop.cz má v obchodování na internetu dlouhodobé zkušenosti, věnujeme se mu od roku 1998. Specializuje se výhradně na prodej baterií. Všichni pracovníci mají s produkty z oboru počítačové elektroniky bohaté zkušenosti. Obchodními partnery jsou společnosti z Asie a USA. Všechny prodávané baterie splňují přísné evropské normy a mají všech‚y certifikáty potřebné pro prodej v zemích Evropské unie. Vysokou kvalitu služeb internetového obchodu potvrzuje 100% hodnocení zákazníků na portálu Heureka.cz.

Internetový obchod BatteryShop.cz provozuje společnost NTB CZ, která je zároveň vlastníkem a výhradním prodejcem baterií značky T6 power. Je také oficiálním dovozcem výrobků značky iGo do České republiky.