Aplikace ČHMÚ jsou nově dostupné také pro iOS

Praha, 20. srpna 2018. Oblíbené aplikace ČHMÚ a ČHMÚ+ mohou nově využívat také majitelé mobilních telefonů s operačním systémem iOS. Aplikace jsou volně ke stažení v App Store. Od května jsou aplikace dostupné uživatelům operačního systému Android a v současnosti je každý měsíc aktivně používá více než 200 000 z nich. Na základě vítězství v tendru Českého hydrometeorologického ústavu vypsaného v roce 2016 byla vývojem aplikací pověřena společnost OKsystem.

„Počítáme s tím, že rozšíření aplikací pro operační systém iOS ještě zvýší počet jejich aktivních uživatelů. Nyní s aplikací pracuje více než 200 000 uživatelů měsíčně, kteří dle statistik nejčastěji v základní aplikaci zjišťují předpověď počasí na konkrétní den, předpověď vývoje srážek pro nadcházející hodiny a velmi často je také zajímá dlouhodobá předpověď počasí na nejbližších šest dní,“ říká Vítězslav Ciml, výkonný ředitel společnosti OKsystem. V případě podrobnější aplikace ČHMÚ+ mají uživatelé největší zájem o detailní meteorologické informace z jednotlivých stanic a předpovědní mapy modelu Aladin.

Na konci dubna byly zprovozněny aplikace ČHMÚ a ČHMÚ+ pro operační systém Android. Byl to logický krok s ohledem na množství uživatelů mobilních aplikací s operačním systémem Android a zároveň přísnějšími podmínkami pro aplikace uživatelů iOS.  Vždy se v praxi ukáží nedostatky, či se popíší možnosti, co a jak udělat uživatelsky lépe. Klíčové připomínky byly zpracovány při vývoji aplikace pro App Store, v rámci smlouvy uzavřené na základě výsledku veřejné zakázky. Jsem velmi rád, že Český hydrometeorologický ústav nyní nabízí aplikace pro uživatele operačních  systémů Android i iOS zdarma ke stažení, bez reklamních sdělení. Celý proces bude pokračovat dalším čtyřletým obdobím podpory a zajištěním kompletního provozu, aby aplikace poskytovaly svým uživatelům ten nejvyšší komfort,“ říká Mark Rieder, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu.

Aplikace ČHMÚ a ČHMÚ+ poskytují mimo jiné přesnou předpověď počasí, předpověď srážek v konkrétním místě nebo výstrahy na některé nebezpečné jevy. V tuto chvíli se na základě uživatelských zkušeností pracuje na dalších grafických vylepšeních aplikací ČHMÚ a ČHMÚ+.

Celková cena projektu je 5,4 milionu Kč bez DPH. Předmětem dodávky však není jen vývoj mobilních aplikací (cena mobilních aplikací ČHMÚ a ČHMÚ+ pro platformy Android a iOS je celkem 1,8 milionu Kč), ale především vytvoření komplexní back-end serverové části, která přebírá a zpracovává velké množství dat z ČHMÚ a ve které je soustředěno těžiště funkcionality. Podstatnou součástí celé dodávky je pak poskytování podpory celého řešení po dobu více než čtyř let a zajištění kompletního provozu po stejně dlouhé období na serverech společnosti OKsystem v jejím datovém centru.

Aplikace ČHMÚ

Aplikace obsahuje předpověď počasí pro Českou republiku na nejbližší dny s plošným rozlišením jeden kilometr, předpověď srážek, výstrahy na nebezpečné jevy a během sezóny také předpověď aktivity  klíšťat. Předpověď počasí lze zobrazit pro aktuální polohu i pro uživatelem vybrané a uložené lokality (obce).

Aplikace ČHMÚ+

Aplikace prezentuje další produkty ČHMÚ, konkrétně jde o podrobné meteorologické informace ve stanicích, předpovědní mapy modelu Aladin, hydrologické informace, riziko přívalové povodně a informace o kvalitě ovzduší. Aplikace umožňuje průběžné sledování stavu vod v uživatelem vybraných vodoměrných stanicích.

O společnosti OKsystem

OKsystem je česká softwarová společnost s mezinárodní působností. Na trhu informačních technologií působí od roku 1990. Její programy používají stovky tisíc uživatelů v soukromém sektoru i ve veřejné správě. Většinu zákazníků má společnost OKsystem v České republice, dodává však i inovativní software do dalších evropských zemí a USA. Mezi její známé produkty patří personální a mzdový systém OKbase, systém pro správu dokumentů OKdox a bezpečná komunikační platforma Babelnet.