V 1. pololetí 2018 se zdvojnásobil dopad kryptominerů a hackeři stále častěji útočí i na cloudové infrastruktury, varuje Check Point

Check Point zveřejnil zprávu „Cyber Attack Trends: 2018 Mid-Year Report“, podle které bylo 42 % organizací z celého světa zasaženo kyberútokem spojeným s těžbou kryptoměn. Zároveň roste počet sofistikovaných útoků 5. generace na cloudové infrastruktury.

Praha, 29. srpna 2018 Check Point Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), přední světový poskytovatel kyberbezpečnostních řešení, zveřejnil zprávu „Cyber Attack Trends: 2018 Mid-Year Report“, podle které kyberzločinci agresivně útočí na organizace malwarem těžícím kryptoměny, a snaží se tak maximalizovat nelegální toky svých příjmů. Zároveň stále častěji vidíme i útoky na cloudové infrastruktury.

V 1. pololetí 2018 se počet organizací postižených malwarem těžícím kryptoměny zdvojnásobil na 42 % oproti 20,5 % ve druhé polovině roku 2017. Malware těžící kryptoměny umožňuje kyberzločincům zneužít CPU nebo GPU výkon zařízení oběti, a to až do 65 % výkonu CPU. Všechny tři nejčastější malwarové varianty v H1 2018 byly škodlivé kódy těžící kryptoměny.

Check Point zaznamenal také nový trend, podle kterého roste počet útoků na cloudové infrastruktury. Organizace přesouvají více a více dat a informací do cloudových prostředí, takže je cloud stále zajímavější i pro útočníky, kteří se snaží využít obrovskou výpočetní sílu pro znásobení svých zisků.

Zpráva „Cyber Attack Trends: 2018 Mid-Year Report“ poskytuje detailní přehled o kybernetických hrozbách v hlavních malwarových kategoriích, jako jsou kryptominery, ransomware, bankovní a mobilní malware. Report vychází z dat získaných z Check Point ThreatCloud během 1. pololetí 2018 a zaměřuje se na klíčové taktiky, které kyberzločinci používají k útokům na organizace.

„V první polovině letošního roku jsme viděli, že pokračuje trend z konce roku 2017. Kyberzločinci se snažili využívat škodlivých kódů těžících kryptoměny a maximalizovat příjmy. Viděli jsme také stále více sofistikovaných útoků na cloudové infrastruktury a multiplatformní prostředí. Tyto multivektorové, rychlé, masivní útoky 5. generace jsou stále častější a organizace potřebují nasadit vícevrstvou kyberbezpečnostní strategii, která pomůže ochránit jejich sítě a data,“ říká Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu ve společnosti Check Point.

Klíčové malwarové trendy v 1. polovině roku 2018

Výzkumníci společnosti Check Point zaznamenali v oblasti malwaru řadu klíčových trendů:

 • Škodlivé kódy těžící kryptoměny se vyvíjí – V roce 2018 prošly kryptominery značným vývojem, jsou důmyslnější a destruktivnější. Motivace je jasná. Zvýšit zneužití výpočetního výkonu a tím zvýšit zisky. Škodlivé kódy těžící kryptoměny nyní také dokáží zneužít kritické zranitelnosti a vyhnout se odhalení sandboxem a jinými bezpečnostními technologiemi.
 • Hackeři stále častěji cílí na cloud – V letošním roce jsme už viděli celou řadu sofistikovaných technik a nástrojů použitých pro útok na cloudové služby. Řada cloudových útoků, především těch, které se zaměřují na krádeže a únik dat a informací, byla v důsledku špatných bezpečnostních opatření a postupů, včetně přihlašovacích údajů uložených na úložištích s veřejným zdrojovým kódem nebo použití slabých hesel. Kryptominery se také zaměřují na cloudové infrastruktury, aby využily jejich výpočetní sílu a zvýšily útočníkům zisky.
 • Vzestup multiplatformových útoků – Až do konce roku 2017 byl multiplatformní malware vzácností. Nicméně nárůst počtu propojených spotřebitelských zařízení a rostoucí podíl jiných operačních systémů než Windows vedou k nárůstu malwaru útočícího napříč platformami. Útočníci implementují nové techniky, aby měli kontrolu nad různými infikovanými platformami.
 • Mobilní malware se šíří prostřednictvím dodavatelského řetězce – V první polovině letošního roku došlo k řadě incidentů, kdy mobilní malware nebyl stažen ze škodlivé URL adresy, ale byl již nainstalován v zařízení. Navíc došlo k nárůstu aplikací snadno dostupných v obchodech s aplikacemi, které obsahovaly malware, včetně bankovních trojanů, adwaru a sofistikovaných trojanů se vzdáleným přístupem.

Malware těžící kryptoměny – H1 2018

 1. Coinhive (30 %) – Je navržen pro těžbu kryptoměny Monero bez souhlasu uživatele.
 2. Cryptoloot (23 %) – Malware zaměřený na těžbu kryptoměn využívá výkon procesoru nebo grafické karty.
 3. JSEcoin (17 %) – Malware těžící kryptoměnu Monero, těží bez souhlasu uživatele při vstupu na webové stránky.

Ransomware – H1 2018

 1. Locky (40 %) – Locky je ransomware, který se zaměřuje na platformu Windows. Malware posílá systémové informace na vzdálený server a přijímá šifrovací klíč pro zašifrování souborů v infikovaném systému. Malware požaduje jako výkupné za odemčení souborů platbu ve formě digitální měny bitcoin. Navíc přidává informaci i do registru, aby jej nebylo možné odstranit restartováním systému.
 2. WannaCry (35 %) – Ransomware, který se šířil během masivního útoku v květnu 2017. Zneužíval Windows SMB zranitelnost nazvanou EternalBlue, aby se šířil v rámci sítí i mezi nimi.
 3. Globeimposter (8 %) – Ransomware maskovaný jako varianta ransomwaru Globe. Byl objeven v květnu roku 2017 a je distribuován spamovými kampaněmi, malvertisingem a exploit kity. Při šifrování připojuje ke každému zašifrovanému souboru koncovku .crypt.

Mobilní malware – H1 2018

 1. Triada (51 %) – Modulární backdoor pro Android, který uděluje superuživatelské oprávnění pro stažení malwaru a pomáhá jej vložit do systémových procesů. Triada umí také zfalšovat URL odkazy uložené v prohlížeči.
 2. Lokibot (19 %) – Bankovní trojan pro Android a současně malware zaměřený na krádeže informací, který se může změnit také na ransomware. V případě odstranění administrátorských oprávnění zamkne telefon.
 3. Hidad (10 %) – Android malware, který přebaluje legitimní aplikace a pak je umísťuje do obchodů třetích stran. Jeho hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním informacím obsaženým v operačním systému, což umožňuje útočníkovi získat citlivá uživatelská data.

Bankovní malware – H1 2018

 1. Ramnit (29 %) Bankovní trojan, který krade přihlašovací údaje, FTP hesla, cookies a osobní data.
 2. Dorkbot (22 %) – Bankovní trojan, který krade přihlašovací údaje pomocí techniky web-injects, aktivuje se, když se uživatel snaží přihlásit ke svému účtu na webu banky.
 3. Zeus (14 %) – Trojan, který cílí na platformu Windows a je často používán pro krádež bankovních informací pomocí zachytávání stisknutých kláves a získávání dat z webových formulářů.

Online mapa kybernetických hrozeb ThreatCloud Map sleduje v reálném čase, jak a kde po celém světě probíhají kybernetické útoky. Využívá pro to informací z Check Point ThreatCloud, největší sítě pro spolupráci v boji s kybernetickými hrozbami, a přináší data o hrozbách a trendech z celosvětové globální sítě senzorů. Databáze ThreatCloud analyzuje více než 250 milionů adres a detekuje případné nakažení boty. Obsahuje přes 11 milionů malwarových signatur a více než 5,5 milionu infikovaných webových stránek, každý den identifikuje miliony malwarových typů.

Celý report najdete zde:

https://pages.checkpoint.com/cyber-attack-2018-mid-year-report.html

Sledujte Check Point online:  
Check Point Blog: http://blog.checkpoint.com/
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw a www.twitter.com/CheckPointCzech
Facebook: http://www.facebook.com/checkpointsoftware
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných cílených útoků. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace pro podnikové sítě, cloud a mobilní prostředí, Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.

Reklamy