Hyundai Motor Group proniká do robotiky budoucnosti

  • Tým Hyundai pro robotiku vyvíjí vyspělé technologie ve třech oblastech nositelných robotů, servisních robotů a mikromobility
  • Průmysloví roboti Hyundai Vest Exoskeleton (H-VEX) a Chairless Exoskeleton (H-CEX) zvyšují efektivitu a zabraňují pracovním úrazům
  • Hyundai upevňuje investicemi do společností Perceptive Automata a DeepGlint své zaměření na robotovou techniku a umělou inteligenci pro budoucí růst na základě inovací

Hyundai Motor Group vstupuje do odvětví velmi kvalitní robotiky budoucnosti zahájením vývoje nositelných průmyslových robotů Hyundai Vest Exoskeleton (H-VEX). Po praktických ukázkách robota Hyundai Chairless Exoskeleton (H-CEX), které se uskutečnily v srpnu v severoamerickém výrobním závodě Hyundai-KIA, plánuje společnost ověření využitelnosti robota H-VEX intenzivními testy už na konci roku 2018.

Hyundai zvolil na začátku roku 2018 robotovou techniku a umělou inteligenci jako jednu z pěti oblastí růstu na základě inovací. Společnost sestavila ve svém strategickém technologickém centru tým odborníků na robotiku, který se zaměřuje na vývoj související techniky, a rozšiřuje svou spolupráci s příslušnými odvětvími.

Dr. Youngcho Chi, výkonný viceprezident pro strategii a technologie a ředitel pro inovace ve společnosti Hyundai Motor Group, k tomu řekl: „Obor robotiky nejenže nabízí řešení pro budoucí mobilitu, ale také prezentuje alternativní řešení, která umožní zabránit snižování produktivity zaměstnanců. Hyundai plánuje pro úspěšné působení v oboru robotiky využívat svou rozsáhlou technologickou databázi sestavenou na základě zkušeností z vývoje autonomních vozidel.“

Hyundai vyvíjí vyspělé technologie ve třech oblastech robotiky: nositelných robotů, servisních robotů a mikromobility. Společnost také strategicky spolupracuje s nadějnými korejskými a mezinárodními společnostmi, které disponují vyspělými technologiemi v oblastech robotiky a umělé inteligence.

První z robotů, H-CEX, vyvinutý pro průmyslové využití, je zařízení pro ochranu kolenních kloubů, které podporuje tělo pracovníka při sezení. S hmotností 1,6 kg je lehké, zároveň však velmi robustní, protože dokáže odolávat zatíž

ení, odpovídající hmotnosti až 150 kg. Uživatel si zařízení snadno připevní k tělu a přizpůsobí své tělesné výšce pomocí popruhů v oblasti pasu, stehen a kolen. K dispozici jsou tři různá nastavení funkčních úhlů (85/70/55).

Hyundai kromě zařízení H-CEX plánuje koncem roku testovat a využívat ve svých severoamerických výrobních závodech také verzi H-VEX. Toto zařízení usnadňuje práci s rukama nad hlavou zvýšením síly o cca 588 N, čímž zmírňuje tlak na krk a záda pracovníka. Hyundai očekává, že zařízení H-VEX velmi účinně zabrání pracovní úrazům a zvýší efektivitu práce.

Existuje mnoho různých možností a oblastí využití, pro které lze vyvíjet roboty, například nositelné a servisní verze robotů, zařízení podporující mikromobilitu, atd. Hyundai představil na mezinárodním veletrhu spotřební elektroniky CES 2017 (Consumer Electronics Show) zařízení Hyundai Medical Exoskeleton (H-MEX), které podporuje paraplegiky a starší osoby při chůzi a zdolávání schodů. Zařízení je v současnosti v procesu schvalování Ministerstvem pro bezpečnost potravin a léčiv v Koreji a také americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, aby mohlo být uvedeno na trh jako podpůrná zdravotní pomůcka.

Dalším plodem vývoje společnosti Hyundai Motor Group v oblasti robotiky je Hyundai Universal Medical Assist (HUMA). Toto zařízení se připevní k pasu a nohám, přičemž při chůzi posiluje svaly a umožňuje uživatelům dosáhnout rychlosti běhu až 12 km/h. Jedná se o jeden z nejrychlejších nositelných robotů na světě.

Kromě nositelných robotů budou rovněž představeny různé další verze robotů, které umožňují zlepšovat kvalitu života uživatelů. Mezi ně patří „Hotel Service Robot“, který se kromě jiných funkcí postará o pokojové služby a provede hosta po hotelu. „Sales Service Robot“ dokáže zákazníkovi u prodejce vysvětlit detaily automobilu. „Electric Vehicle Charge Manipulator“ automaticky nabije elektromobil, který před ním zastaví. Nová generace řešení pro „robotickou osobní mobilitu“ umožňuje pomalou jízdu po dvou kolech a díky své variabilní konstrukci se snadno přemění na tříkolový dopravní prostředek s vyšší úrovní stability.

Hyundai Motor Group odvážně investuje v oblasti robotiky. Ve spolupráci se společnostmi SK Telecom a Hanwha Asset Management Co. Ltd založil fond „AI Alliance Fund“ s hodnotou 4,5 milionu USD, který investuje do slibných startupů s rozsáhlým know-how v oborech umělé inteligence a chytré mobility.

Hyundai inicioval strategické investice do amerického technologického startupu Perceptive Automata se specializací na umělou inteligenci, aby si zajistil technologii pro předvídání pohybu chodců. Hyundai kromě toho také spolupracuje s čínským startupem DeepGlint, který se specializuje na umělou inteligenci a počítačové zpracování obrazu.

 

Reklamy