Češi si na vánoční dárky nepůjčují, financují je společně s běžnými výdaji

Oproti loňskému roku výrazně klesnul podíl lidí, kteří si půjčují peníze na vánoční dárky

13. prosince 2018 – Více než tři pětiny (61 %) Čechů uvádí, že vánoční dárky financují průběžně, ze svého běžného příjmu. Další třetina respondentů (34 %) pak na dárky šetří několik měsíců nebo i celý rok. Jen naprosté minimum lidí (2 %) si na nákup dárků půjčí u nějaké finanční instituce nebo od rodiny či přátel. Ještě v loňském roce přitom podobný průzkum, který si nechala vypracovat společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, ukázal, že si na dárky a vánoční přípravy bere úvěr až 15 % Čechů.

Půjčky na Vánoce si berou především mladí lidé mezi 18 a 34 lety, ze kterých se kvůli dárkům zadluží přibližně každý desátý (9 %). A naopak, lidé ve věku od 35 let si na vánoční dárky nepůjčují prakticky vůbec. V rámci běžných výdajů ufinancují dárky především obyvatelé velkých měst.

Výrazný pokles podílu lidí, kteří si půjčují na vánoční dárky, může souviset jednak s lepší ekonomickou situací v ČR, stejně jako se střízlivějším uvažováním při nákupech dárků – než aby se lidé kvůli nim zadlužili, koupí jich třeba méně. Zajímavé je, že jsme zaznamenali velmi podobné výsledky napříč věkovými, demografickými i regionálními skupinami respondentů,“ říká Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Češi plánují extra výdaje nejčastěji 3 měsíce až rok

Celý rok na vánoční dárky spoří 14 % Čechů, pětině (20 %) lidí pak stačí omezit výdaje a spořit jen po několik měsíců. Průzkum také ukázal, že Češi jsou při plánování financí celkem disciplinovaní. Téměř třetina (30 %) plánuje svoje extra výdaje na rok dopředu, čtvrtina (24 %) plánuje až na 3 měsíce a 18 % respondentů uvádí, že své výdaje příliš neplánuje, protože nemusí.

Na rok dopředu plánují svoje výdaje především živnostníci a další samostatně výdělečně činné osoby a rodiny s pěti a více členy domácnosti. Na déle než rok plánuje svoje výdaje 12 % respondentů,“ doplňuje Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Motto společnosti „Pomáháme splácet dluhy“ je výsledkem inovační politiky orientované na smírná řešení. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů ve formě splátek, které si mohou dle své aktuální finanční situace dovolit. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.