Valentýnské focení. Proč je lepší vsadit na fotoaparáty místo mobilů

Sociální média a Valentýn, to už je spíš evergreen. Přinášíme ve spolupráci se společností Canon několik typů na odlišení se. Skutečně originální fotografie vyžadují trochu přemýšlení a lepší techniku.

Jaký nástroj?

Valentýnským hitem poslední doby jsou fotky z mobilů. Otevřít aplikaci, natáhnout ruku, přitisknout k sobě tváře a klik – selfie, které se podobá 90 % zamilovaných fotek, je na světě. Spoustu lidí ale neví, že mobil má širokoúhlý objektiv, který zkresluje obraz a udělá váš nos až o 30 % větší. To se vám s fotoaparátem a správně zvoleným objektivem nestane.

Při ideálních světelných podmínkách mobil vytvoří dobrou fotku, ale problém nastává například při focení ve tmě při svíčkách, kde není světla příliš. Nebo naopak na sněhu, kde je světla až moc. V těchto případech je mobil špatným nástrojem a výsledkem je tmavá nebo naopak přesvětlená fotografie. Zvažte proto, jestli budete fotit mobilem, nebo se odlišíte a vyzkoušíte fotoaparát, který si se složitějšími podmínkami umí poradit lépe.

Tip na fotoaparát:

Nádherné fotografie v kombinaci se snadným ovládáním nabízí třeba fotoaparát PowerShot G7 Mark II. Jedná se o kompaktní přístroj, který se vejde do kapsy, ale zároveň umožňuje dělat profesionální fotky téměř jako se zrcadlovkou. Milovníci selfie ocení výklopný displej, díky kterému na sebe při focení uvidí.

Cvaknout a vytisknout!

Při rozhodování, jestli použít na focení mobil nebo fotoaparát, si také položte otázku, co máte s fotografií za plány. Fotka na malém displeji mobilu sice vypadá dobře, ale vytisknutá je mnohdy neostrá a barvy jsou nevýrazné. Jestli tedy přemýšlíte nad tím, že si svou valentýnskou fotku vystavíte, nebo ji věnujete svým rodičům, doporučujeme fotit fotoaparátem, který vytváří ostrý obraz s dostatečným rozlišením, díky němuž bude obrázek vypadat dobře i vytištěný na fotopapíru a zarámovaný.  

Jak se vyfotit?

Jak už jsme psali, selfie jsou stále v módě a je jich plný Instagram. Fotí se takhle téměř každý a ve finále všechny fotky vypadají stejně. Zkuste být originální a zamyslet se i nad úhlem, ze kterého se vlastně chcete fotit. Proč dělat fotku vás dvou zepředu, když se můžete nechat vyfotit zezadu na vrcholku pohoří, ruku v ruce? Pokud se stydíte požádat někoho dalšího, aby vás vyfotil, využijte režimu samospouště, který má většina fotoaparátů.  Co třeba dát fotoaparát na zem a zvěčnit se sedící v objetí? Fantazii se meze nekladou, tak jí popusťte uzdu a dejte se do tvoření.

„Zábavou při společném focení může být i mobilní aplikace pro ovládání fotoaparátu s náhledem kompozice, která nahrazuje samospoušť,“ přibližuje Pavel Šerý ze společnosti Canon.

I když byste středem pozornosti měli být vy, prostředí, ve kterém fotíte, je také důležité. Zkuste tento rok jít na romantickou procházku do lesa nebo se jděte koulovat do parku – Valentýn je přece o tom strávit den s tím, koho milujete!

Nepřehánějte to s filtry

Filtry, které se používají například na Instagramu nebo v jiných aplikacích, mohou fotografii vylepšit. Je ovšem potřeba používat je střídmě a nepřehánět to s nimi, aby se z fotografie nestala nereálná omalovánka. Pokud si dáte na procesu focení záležet, použijete kvalitní fotoaparát a budete mít dobré světlo, filtry nebudou tolik potřeba. Pokud se pro jejich použití přeci jen rozhodnete, doporučujeme používat je střídmě – žádné vysoké kontrasty nebo sépiové vrstvy. Valentýnská fotka by měla být o vzájemném souznění a filtry tyto pocity nenahradí.  

Buďte originální a užijte si to

Nejdůležitější je zkrátka nebát se experimentovat. Když se dokážete odvázat a vymyslet několik originálních úhlů nebo scén, zjistíte, že jste se během focení zasmáli a užili si ho. Popusťte tedy uzdu své fantazii, a uvidíte, že rozdíl bude opravdu vidět!