Dvě vyladěné audio sestavy pro poslech hudby

Pokud si zakládáte na nejkvalitnějším domácím poslechu hudby, je pro vás důležitý nejen výběr jednotlivých komponent hudební sestavy, ale také jejich správná kombinace. Ne každý zesilovač je vhodný pro každou reproduktorovou sestavu. Přinášíme vám dva tipy na vyladěné a vyzkoušené systémy pro moderní poslech hudby včetně možnosti streamingu z nejkvalitnějších dostupných internetových zdrojů.

Sestava první – Pioneer a Elac – střední cenová kategorie (celkem 121 000 Kč)

Srdcem tohoto vyzkoušeného a vyladěného kompletu je zesilovač Pioneer A-70 DA (35 000 Kč) s hmotností přes 17 kg. Samostatné transformátory pro předzesilovače a zesilovače s vynikajícím stíněním zajišťují maximální eliminaci vzájemného rušení jednotlivých částí audio obvodů. Digitální vstupy podporují všechny moderní hudebními formáty až do nejkvalitnějších bezeztrátových formátů. Do posledního detailu promyšlené provedení optimalizuje zvuk při poslechu z gramofonu, streameru i dalších digitálních i analogových zdrojů hudby.

K modernímu poslechu hudby patří streaming, neboli přehrávání přímo z internetu či lokálních datových úložišť. Nejkvalitnější internetové nahrávky ke streamingu nabízí dnes prémiový účet populární služby Tidal. Pro zachování odpovídajícího zvukového výstupu je třeba zvolit streamer osazený špičkovými komponenty. Síťový přehrávač a streamer Pioneer N-70 AE (34 000 Kč) obsahuje vynikající audiofilské DA převodníky ESS SABRE 9016, obvody pro potlačení jitteru a funkci HiBit32, která zajišťuje upsampling, neboli zvýšení kvality nahrávek z různých zdrojů. S jeho pomocí můžete vybírat z nepřeberného množství titulů streamingových služeb, jako Spotify, Deezer a Tidal, streamovat tisíce stanic internetového vysílání nebo přehrávat nahrávky ze své domácí hudební knihovny v libovolné kvalitě až po DSD a HiRes.

Reproduktorová sestava Elac Vela BS 403 (52 000 Kč za dva kusy) kombinuje výškový měnič JET 5 s jedním středo-basovým reproduktorem typu AS XR o průměru 150 mm. Tweeter JET 5 využívá pružnou membránu tvořenou folií tenčí než lidský vlas, která je ručně skládána do tvaru měchu harmoniky.  Zvukové vlny nevznikají tradičním pístovým pohybem membrány vpřed a vzad, ale smršťováním „harmoniky“, z jejíž skladů je vzduch vytlačován ven. Díky nízké hmotnosti membrány mají měniče okamžitou reakci bez jakéhokoli zpoždění a výsledkem je mimořádně vzdušné podání vysokých frekvencí, odlišné od tradičních řešení. Středo-basové měniče tvoří černě eloxované hliníkové membrány zavěšené v litém koši zalamované do tvaru krystalu. Toto ověřené provedení zajišťuje jejich vysokou tuhost a v kombinaci s nápadně velkým pryžovým závěsem umožňuje velký rozsah jejich pohybu. Port bassreflexu je zasazen do hliníkové základny, což minimalizuje nároky na umístění reprosoustav v poslechovém prostoru. Reprosoustavy jsou dostupné ve vysoce lesklém bílém, nebo černém laku a ořechové dýze.

Sestava druhá – Maranz a Elac – nejvyšší třída (celkem 278 000 Kč)

U příležitosti čtyřicetiletého výročí tvůrčí spolupráce ikonické osobnosti Kena Ishiwaty se značkou Marantz vznikl v limitované edici integrovaný referenční zesilovač Marantz PM-KI Ruby (99 990 Kč). Navržen byl v plně diskrétní dvoustupňové konfiguraci s oddělenými napájecími zdroji pro předzesilovač/výkonový zesilovač. Doplněn o obvody Marantz Musical Premium Phono EQ pro přenosky MM a MC a technologie Marantz HDAM nabízí puristickou čistotu signálu a výjimečnou kvalitu zvuku. Pro zajištění dokonalé tuhosti a odolnosti vůči vibracím je Marantz PM-KI Ruby postaven na dvouvrstvém šasi, za použití robustních hliníkových panelů. Zesilovač byl vyladěn pod vedením samotného Kena Ishiwaty, horní okraj této sběratelské edice zdobí rubín a laserem gravírovaný podpis Kena Ishiwaty.

Referenční SACD přehrávač s DAC Marantz SA-KI Ruby (99 990 Kč) byl navržen také u příležitosti čtyřicetiletého výročí spolupráce Kena Ishiwaty se značkou Marantz. Tato limitovaná edice vychází z vlajkové lodi SA10, a jeho mechanika přehrává disky SACD, CD nebo kompilace na CD-ROM či DVD-ROM. SACD přehrávač Marantz SA-KI Ruby obsahuje asynchronní USB vstup s podporou zpracování formátu až PCM/DXD 384 kHz/32bit a DSD 11.2 MHz, a také zpracovává veškerou digitální hudbu pomocí unikátní technologie Marantz Musical Mastering. SA-KI Ruby dokáže převzorkovat veškeré formáty souborů na DSD pomocí pokročilého filtrování a jejich zpracování se provádí unikátní formou – přímou konverzí na analog v jednobitové formě bez PCM mezikroku. Marantz SA-KI Ruby nabízí naprosto úžasný zvuk s pozoruhodnou čistotou a věrností, živoucí dynamikou a výjimečnou přítomností.

Na první pohled nenápadná reproduktorová sestava Elac Adante AS- 61 (78 000 Kč za dva kusy) vychází z návrhu Andewa Jonese, jehož rukopis nesou všechny produkty pocházející z Americké divize společnosti ELAC. Třípásmová sestava s citlivostí 85 dB při 2,83 v/1m vyniká použitím vlastního technologického řešení středo-výškového reproduktoru. Umístění 1palcového výškového měniče uprostřed středového reproduktoru s pevnou, ale lehkou hliníkovou membránou umožnilo docílit optimální reprodukce. Hlavní výhodou je posílení prostorovosti jak v přímé poslechové ose, tak i mimo ni. Vše doplňuje 6,5palcový basový měnič v kombinaci s pasivním radiátorem s tím, že oba používají opět hliníkovou membránu, která umožňuje docílit lepších vlastností než běžně používané papírové provedení. Významným kladem tohoto uzavřeného řešení bez basreflexu je menší citlivost na umístění v místnosti, lepší komplexní podání celého spektra hlubokých tónů bez jednotvárného „dunění“ a optimální tlumení basových měničů eliminující negativní vliv zpětných kmitů. To zjednodušeně řečeno přináší prokreslenější a jasnější basy a umožňuje použít sestavu s jakýmkoliv zesilovačem odpovídající kategorie.