Pracujete z domova? Pořiďte si židli, za kterou vám poděkují záda i váš metabolismus

Práce z domova je pohodlná, ale často vede k ještě horším sedacím návykům než celodenní sezení v kanceláři. Pokud například rádi trávíte pracovní dny v domácím křesle, zaděláváte si nejen na zatuhlé svaly v oblasti krční páteře a zad, ale i na špatný metabolismus tuků nebo dokonce vyšší riziko úmrtí.

Se správnou židlí se dá nicméně nepříjemným důsledkům špatného sezení předejít. Je tedy načase vybavit vaši domácí kancelář ergonomickým nábytkem, který si vaše záda zaslouží.

Chtějte dynamickou židli se synchronní mechanikou

Co člověk, to jiná židle. Každý má stavbu těla odlišnou a každý tedy potřebuje trochu jiné nastavení – ideálně tak, aby všechny končetiny ve finále svíraly úhel 90°, chodidla se dotýkala země a hlava mohla vzpřímeně hledět na monitor v úrovni očí.

Takového ideálu se dá dosáhnout jedině se židlí, která nabízí patřičné možnosti nastavení. “Úplným základem je výška sedáku a poloha opěradla, nicméně správná ergonomická židle nabídne ještě mnohem víc. Třeba synchronní mechaniku, která umožní se v židli přes den pohybovat, aniž by byly zásady ergonomie narušeny,” tvrdí odborník na kancelářský nábytek Jan Bastař z firmy cre8.

Sázkou na jistotu jsou podle něj židle od renomovaných výrobců, kteří na ergonomickém designu nešetří, mají s ním léta zkušeností a za sebou dlouhou řadu spokojených zákazníků.

Jedním příkladem za všechny je židle Cosm od výrobce Herman Miller, který má na trhu více než stoletou tradici a ve výrobě ergonomických židlí byl dokonce jako jeden z prvních na trhu. “V židli Cosm úplně jednoduše zapomenete, že vůbec sedíte. Sofistikovaný design se automaticky přizpůsobí vašemu tělu i jeho pohybům a nabídne mu naprosto perfektní podporu a celkový balanc,” vysvětluje Bastař.

Pozor na zdánlivé maličkosti

Existuje řada parametrů, které se při výběru židle dají lehce přehlédnout. Dohromady přitom dokáží výsledný pocit ze sezení významně ovlivnit.

Stejně důležitý jako sklon opěradla a sedáku je například materiál, ze kterého jsou obě základní části židle vyrobeny. Měl by být prodyšný, což oceníte zejména v létě. Pozornost by měla být zaměřená také na pohyblivost židle, zda pružně a dobře reaguje na změny, zda se jí správně otáčí kolečka.

A v neposlední řadě je vždy vhodné prohlédnout si před koupí židli u prodejce, který by měl umět stručně vysvětlit zásady jejího používání. “V případě kvalitních produktů jde často o nákup na patnáct až dvacet let, je proto vhodné této investici, která ovlivní váš komfort a zdraví, věnovat také patřičný čas a pozornost. Internet je sice plný atraktivních židlí za skvělé ceny, ale nedoporučoval bych koupi jenom na základě fotografií a lákavých slev. Je zapotřebí se na židli posadit, abyste si skutečně dokázali představit, co vám může přinést. Nehledě na to, že renomovaný prodejce se neomezí jen na samotný prodej, ale i na doplňkovou edukaci, která je ke správné ergonomii sezení nezbytná,” tvrdí Bastař.

 

Reklamy
Označeno tagem