Atos a OneWeb Satellites vyšlou na oběžnou dráhu stovky satelitů, zajistí tak 5G internet pro všechny

Praha, 20. 5. 2019 – Cenově dostupný vysokorychlostní internet kdekoli na světě, to je cílem společností Atos a OneWeb. Úspěšné vyslání šesti družic z kosmického centra ve Francouzské Guyaně do vesmíru, které proběhlo letos v únoru, bylo zatím jen prvním krokem. Zařízení Assembly, Integration and Testing (AIT) od firmy Atos totiž umožňuje vůbec poprvé masovou výrobu satelitů.

Atos se zapojil do programu OneWeb Constellation, který připravila společnost Airbus OneWeb Satellites. Ten spočívá v návrhu, vývoji, výrobě a testování více než 600 satelitů, které by umožnily cenově dostupný přístup k vysokorychlostnímu internetu po celém světě. Čeká je opravdu náročný úkol, v tomto rozsahu totiž satelity dosud nikdy masově vyráběny nebyly. OneWeb Constellation si dala za cíl zajistit do roku 2027 internet pro všechny a překlenout tak digitální propast. OneWeb Constellation a Atos se proto spolu zaměřili na vývoj nových procesů, které umožní vyrobit každý den několik malých satelitů zhruba o velikosti lednice a zároveň snížit náklady při výrobě velkých objemů těchto zařízení.  

Satelity ze sériové výroby budou malé jako lednice

Atos vyvinul zařízení EGSE (Electrical Ground Support Equipment), které umožňuje testovat satelity ještě před vysláním na oběžnou dráhu. Zkoušky prováděné na zemi pomáhají odhalit případné problémy a zjistit, zda byly naplněny všechny požadavky na provoz zařízení ve vesmíru. Pokud by některá ze součástek byla vadná, systém to včas odhalí. Díky tomu není strategický ani finanční dopad případných závad tak dramatický.

Dodáním 80 systémů EGSE pro výrobní linky v Toulouse a na Floridě se společnost Atos stala největším a hlavním dodavatelem zařízení EGSE pro společnost Airbus OneWeb Satellites. Přitom zařízení EGSE nebylo dosud masově vyráběno. „Jsme hrdí, že jsme se mohli zapojit do projektu společnosti OneWeb a podílet se na vývoji špičkové technologie. Naše týmy dokázaly dodat všechna zařízení v krátkém čase, přestože to pro nás byla první zkušenost s masovou výrobou EGSE,“ uvádí Hans-Martin Steiner, CTO sekce vesmíru a aviatiky ve společnosti Atos. „Věříme, že se nám podařilo navrhnout revoluční nástroj, který svým výkonem a všestranností bude určovat směr dalšího vývoje testovacích zařízení pro vesmírný průmysl,“ dodává.

Atos zajišťuje optimální výkon satelitů díky integrované sadě elektrických testovacích systémů

Aby bylo možné vyrábět satelity ve velkém, optimalizoval Atos svou přední produktovou řadu testovacích zdrojů napájení „ProUST univerSAS“. Jednotka musí být kompaktní, a přesto vysoce výkonná. Díky nevídané úrovni hustoty energie dokáže převést 8x více energie než dosud používané systémy. Unikátní je také v tom, že tento jediný přístroj nahrazuje mnoho typů testovacích zařízení, která by jinak bylo nutné použít.

Díky snižování nákladů vstupuje vesmírný průmysl do nové éry, kdy satelity mohou vyrábět a využívat i soukromé subjekty. Při vývoji systémů proto Atos věnoval zvýšenou pozornost zlepšování celkových nákladů na vlastnictví (TCO) – a to prostřednictvím kompaktní konstrukce, zjednodušeného servisu a zvýšené dostupnosti.

Chcete-li se dozvědět více o zařízení Electric Ground Support Equipment (EGSE) společnosti Atos: klikněte zde.

Pro stáhnutí informačního listu ProUST univerSAS: klikněte zde.

Další informace naleznete na adrese www.onewebsatellites.com

O OneWeb Satellites

Firma OneWeb Satellites je společný podnik společnosti Airbus, která patří ke světové špičce v leteckém a kosmickém průmyslu, a společnosti OneWeb, která byla založena v roce 2012 a která plánuje vypustit a provozovat systém až 900 satelitů s nízkou orbitou poskytujících globální přístup k vysokorychlostnímu internetu.

***

O Atos

Atos je globálním lídrem v digitální transformaci s více než 110 000 zaměstnanci v 73 zemích a ročním obratem ve výši více než € 11 miliard. Evropská jednička v poskytování cloudových služeb, kybernetické bezpečnosti a výpočetní techniky s vysokým výkonem poskytuje end-to-end řešení pro Orchestrated Hybrid Cloud, Big Data, Business Applications i Digital Workplace.

Atos je celosvětovým partnerem Olympijských a Paralympijských her v oblasti informačních technologií a působí pod značkami Atos, Atos Syntel a Unify.

Atos je SE (Societas Europaea), kótovaná na CAC40 akciovém indexu v Paříži.

Cílem společnosti Atos je napomáhat ve vytváření budoucnosti informačních technologií. Svými odbornými znalostmi a službami podporuje rozvoj vědomostí, vzdělávání i multikulturních a pluralitních přístupů k výzkumu, které přispívají k vědeckotechnické excelenci. Atos na celém světě umožňuje svým zákazníkům, zaměstnancům a spolupracovníkům, jakož i členům společností, aby žili, pracovali a rozvíjeli se udržitelně a s důvěrou v oblast informačních technologií.

 

Označeno tagem