Manuál rodiče v digitálním věku aneb Jak ochránit dětskou duši před vládci internetu, radí nová kniha Dítě v síti

Co je to FOMO? Jak sociální sítě kradou dětem spánek? Jak naučit mladé poznat fake news? Jak získat digitální gramotnost? Nová kniha Dítě v síti, za níž stojí publicista Daniel Dočekal a tým redakce magazínu Flowee, je praktický návod pro rodiče, jak překlenout propast, kterou internet a mobilní technologie vytváří mezi generacemi. Slavnostní křest knihy, kterou vydává nakladatelství Mladá fronta, proběhne 22. května v Paláci knih Luxor.

Redakce online magazínu Flowee připravila na jaře 2018 mohutnou billboardovou kampaň, kde otevřela téma digitální gramotnosti. Pod záštitou eurokomisařky Věry Jourové připravila osvětový projekt Dítě v síti, v září 2018 uspořádala Den offline a spolupracuje s řadou odborníků a influencerů. Nová kniha Dítě v síti je přehledný a praktický návod, jak přistupovat k výchově a vzdělávání dětí během současné expanze informačních technologií. Zabývá se mnoha paradoxy dnešní „doby datové“, která nabízí dětem i dospělým stejně tak úžasné příležitosti jako dosud netušená rizika.

Dite_v Sitiobalka_170x220_v01.jpg

První část knihy se věnuje tématu rodičovství v digitální éře a poukazuje mimo jiné na skutečnost, že největší světové firmy používají naše děti jako zdroj svého bohatství – tím, že vytváří stále víc lákadel, proč trávit čas online. Můžeme se zde například dočíst, že se v současnosti 14 % dětí v Česku setkávají s mobilními dotykovými zařízeními už od 1 roku života či skutečnost, že většina českých rodičů nezná influencery, které jejich děti na sociálních sítích sledují, nebo populární počítačové hry, a nechávají potomky v digitální džungli samotné.

V knize čtenář najde zejména praktické rady rozdělené podle věku dětí – jak zamezit tomu, aby upadly do digitální závislosti nebo jaké v dětech podporovat užitečné návyky, které jim pomohou technologie využívat ve svůj prospěch v době, kdy se staly nepostradatelnou součástí našich životů a zároveň se mění každým dnem. Dotýká se však i témat internetové bezpečnosti nebo kyberšikany.

„Nebojte se! Ačkoliv výchova dětí v digitálním věku může vypadat jako neřešitelný problém, není zas tak těžké zajistit vašemu dítěti v online světě bezpečí a zároveň mu dopřát informace a zkušenosti, které bude v budoucnu tolik potřebovat. A ještě si u toho spolu můžete užít spoustu zábavy,“ dodává autor Daniel Dočekal, jeden z největších odborníků na informační technologie u nás.

Autory dalších textů v knize jsou novináři Jan Müller, Anastázie Harris, Luboš Heger a další z týmu Flowee.cz. Dlouhodobě se zabývají problémem digitální generace z různých úhlů.

Křest knihy proběhne 22. května od 17h v pražském Paláci knih LUXOR za účasti Jana Hnízdila, předního českého lékaře a průkopníka psychosomatické medicíny, jenž je autorem předmluvy knihy.

Kniha je aktuálně dostupná na pultech českých knihkupectví.