Zámecké slavnosti ve Svijanech lákají na program pro celou rodinu

Svijany, 3. června 2019 – Zámek Svijany oslaví třetí výročí svého otevření již tradičními Zámeckými slavnostmi. Bohatý celodenní program nabídne zábavu pro celou rodinu, nebudou chybět stánky s občerstvením a na čepu samozřejmě Zámecký Máz. Zámecké slavnosti proběhnou již v sobotu 22. června.

Své brány otevře zámek návštěvníkům v 9.00 hodin ráno. Program zahájí o 30 minut později svým vystoupením na hlavním nádvoří mladá zpěvačka Michaela Mervartová, která na slavnostech sklidila úspěch již v minulých letech. Následovat bude kouzelnická show, vystoupení klauna nebo výstup kejklíře a žongléra. Významným bodem programu bude slavnostní naražení sudu Zámeckého Mázu, piva jež vzniklo před třemi lety na počest otevření zámku veřejnosti a od té doby je oblíbenou stálicí mezi svijanskými pivy. „Snažíme se program sestavovat tak, aby si na něm každý našel to své. Pro děti například chystáme prohlídky zámku s pohádkovými bytostmi, které v minulých letech sklidily obrovský úspěch. Nově pro návštěvníky slavností připravujeme například projížďky v historickém kočáře,“ komentuje přípravy na slavnosti Libor Stejskal, manažer Zámku Svijany.

Slavnostmi nebude žít jen hlavní nádvoří, ale celý areál zámku. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky dávných řemesel, budou si moci vyzkoušet střelbu z kuše na historické střelnici nebo otestovat svou mušku při lukostřelbě. Koho střílení neláká, může se vžít do role prehistorické hospodyně a pustit se do vlastnoručního pečení chleba v peci z doby bronzové, která je v provozu jen pár dní v roce. O suchém chlebu však návštěvníci zámku během slavností rozhodně nebudou. Bude je čekat celá řada stánků s občerstvením, ze kterého si vyberou i ty nejmlsnější jazýčky. Namátkou z nabídky zmiňme rolovanou zmrzlinu, královské topinky nebo vepřovou kýtu. A k tomu samozřejmě svijanské pivo.

Při tvorbě programu ve Svijanech nezapomněli ani na nejmenší návštěvníky slavností. Ti se budou moci vyřádit na skákacím hradě, svézt se na ponících z Mini ZOO Hrabětice, nebo vyzkoušet dobový kolotoč. Těšit se mohou také na pohádkové prohlídky zámku, které budou probíhat během celého dne. Zámecká paní, rytíř nebo princezna děti seznámí se zámkem i jeho okolím a pro ty nejmenší budou připraveny i zábavné úkoly.

Fanoušci pivního moku pak jistě ocení možnost vydat se na prohlídku Pivovaru Svijany za zvýhodněnou cenu. Protože o prohlídky bývá velký zájem, je třeba si předem rezervovat místo prostřednictvím rezervačního formuláře na stránkách Zámku Svijany. Rezervace online jsou možné do 21. 6. do 20.00 hodin. V den konání slavností budou informace o prohlídkách dostupné na recepci pivovaru.

Více informací o Zámeckých slavnostech i dalších akcích zámku jsou k dispozici na stránkách www.zameksvijany.cz.

PROGRAM ZÁMECKÝCH SLAVNOSTÍ
9:00 Otevření brány pro veřejnost
9:30 Hudební zahájení s Míšou Mervartovou
10:00 Kouzelnice Renata – Kouzelné hrdličky
10:30 Slavnostní naražení sudu Zámeckého Mázu
11:00 Klaunské vystoupení klauna Lukáše
11:30 Kejklíř Ovce – Kejklířské a žonglérské vystoupení
12:00 Pohádkové písničky s Míšou Mervartovou
13:00 Klaunské vystoupení klauna Lukáše
13:30 Alterum – Šermířské představení Králík na smetaně
14:00 Kouzelnice Renata – Staň se kouzelníkem
14:30 Kejklíř Ovce – Kejklířské a žonglérské vystoupení
15:00 Soutěžně hudební blok s Míšou Mervartovou
15:30 Alterum – Šermířská exhibice
16:00 Kouzelnice Renata – Kouzelné hrdličky
16:30 Kejklíř Ovce – Kejklířské a žonglérské vystoupení
17:00 Muzikálové melodie s Míšou Mervartovou
18:00 Konec akce

 

VSTUPNÉ DOSPĚLÍ / DĚTI
Venkovní areál 50 Kč / 30 Kč
Prohlídka zámku 60 Kč / 40 Kč
Prohlídka pivovaru 50 Kč

 

Zámek Svijany

Zámek stojící v těsné blízkosti Pivovaru Svijany ve stejnojmenné obci na Turnovsku byl vybudován v 16. století a jeho existence byla úzce spjata se sousedícím pivovarem. Po druhé světové válce byl přebudován z reprezentativního sídla na zaměstnanecké byty, a tak není divu, že se postupně měnil v ruinu. Jeho osud se otočil k lepšímu v roce 2013, kdy jej odkoupili vlastníci sousedního pivovaru. Rozhodli se navrátit zámku jeho dřívější podobu a zpřístupnit tuto kulturní památku veřejnosti.

Okolí obce Svijany patří k významným archeologickým nalezištím z doby bronzové, a i během rekonstrukce byly odkryty další archeologické předměty z této doby. V obnoveném zámku byla proto zřízena stálá expozice archeologie, ve které našly unikátní archeologické nálezy ze zámku i okolí své místo. Dále byly v prostorách zámku vybudovány výstavní prostory s expozicí o jeho historii, expozicemi lázeňství a pivovarnictví či expozicí podzemí. Zpřístupněna je i krásně zrekonstruovaná zámecká kaple.

Kromě výstavních prostor byl na zámku zřízen také hotel a restaurace, které z něj činí vyhledávané místo pro pořádání svateb, firemních teambuildingů i relaxačních pobytů. Hoteloví hosté mají k dispozici řadu služeb jako relaxační masáže či piknikové koše pro příjemná odpoledne v zámecké zahradě. V letošním roce k nim přibude možnost zapůjčení sportovního vybavení na stolní tenis, badminton, pétanque nebo třeba lukostřelbu. Pro kratší i delší výlety do krajiny Českého ráje budou nově k zapůjčení elektrokola a elektrokoloběžky.

www.zameksvijany.cz 

www.hotelzameksvijany.cz 

www.facebook.com/zameksvijany