Češi si na dovolenou nepůjčují, raději si na ni ušetří

Hradec Králové, 6. června 2019 – Bezmála polovina (45 procent) Čechů šetří na dovolenou několik měsíců i celý rok, ale téměř třetina (29 procent) financuje své dovolené spolu s běžnými výdaji. Z průzkumu pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, také vyplývá, že čtvrtina (24 procent) Čechů na dovolenou nejezdí a jen minimum Čechů (pouze 2 procenta) si peníze na dovolenou půjčuje.

Půjčky na dovolenou si berou především mladí lidé ve věku mezi 18 až 24 lety se základním vzděláním. Stejnou měrou si Češi na dovolenou půjčují u finančních institucí a od rodiny či přátel. Na dovolenou nejméně cestují penzisté a lidé se základním vzděláním. Společně s běžnými výdaji zvládnou dovolenou financovat především osoby samostatně výdělečně činné, vysokoškoláci a obyvatelé Prahy.

Podobně jako například na dárky si Češi příliš často nepůjčují ani na dovolenou. Pokud nemají naspořeno nebo nemohou dovolenou financovat s běžnými výdaji své domácnosti, nikam nejedou. Na druhou stranu se ukazuje, že na dovolenou si půjčují například lidé bez pravidelného příjmu, kteří nejčastěji o peníze žádají rodinu či přátele, nebo si vezmou půjčku u nějaké nebankovní instituce,“ uvádí Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Dlužníci si půjčují u nebankovních institucí

Lidem v zadlužení banky často odmítají poskytnout půjčku a v takovém případě si čtvrtina Čechů (24 procent) půjčuje u nebankovních institucí. Zpravidla se přitom jedná o mladé lidi, kteří mají základní vzdělání a pracovní smlouvu na dobu určitou, případně jsou nezaměstnaní. Naprostá většina Čechů (76 procent) by si v případě odmítnutí bankou peníze u nebankovní instituce nepůjčila.

Lidem s dalšími závazky nebo nedostatečnými příjmy banky úvěr neposkytnou, takže se obracejí na nebankovní instituce. Tito dlužníci by si ale měli velmi dobře rozmyslet, zdali peníze půjčené třeba na dovolenou budou schopni, společně se svými dalšími závazky, splácet,“ dodává Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Motto společnosti „Pomáháme splácet dluhy“ je výsledkem inovační politiky orientované na smírná řešení. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů ve formě splátek, které si mohou dle své aktuální finanční situace dovolit. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.