Firmám se vyplácí investice do cloudu, řeší především bezpečnost

Praha 19. 6. 2019 – Trh s cloudovým řešením ochrany proti ztrátě dat roste. Zatímco v roce 2018 byla hodnota trhu 740 milionů dolarů, do konce roku 2025 se jeho výše odhaduje na 4,5 miliardy dolarů. Ročně by měl trh růst o 25 procent. Z hlediska bezpečnosti jsou největšími hráči Mcafee nebo Symantec, globální cloudový trh ovládají Amazon a Microsoft. Studii Global Market Research okomentovala česká společnost Algotech.

“Firmy si stále více uvědomují, že data jsou nejcennějším materiálem, se kterým pracují. Zatímco v zahraničí je ochrana dat v cloudu běžnou záležitostí, v Česku trochu zaostáváme. A to i kvůli nařízením typu GDPR,” říká František Zeman, generální ředitel společnosti Algotech. Mezi české společnosti, které se k datům chovají nejzodpovědněji, patří podle něj například O2, T-Mobile nebo G2.

Ochrana dat v cloudu je podle Zemana specifická v tom, že profesionální poskytovatelé mají dostatek prostředků a zkušeností pro dodržování certifikovaných bezpečnostních procesů.

Cílem ochrany dat v cloudu je soustředit se na citlivé údaje jak během ukládání, tak při jejich přenosu. Nutností je zabránit jejich zneužití, krádeži či jen přístupu někoho, kdo k nim nemá patřičná oprávnění.

Světový trh roste, v Česku ale pomaleji

Že se firmám investice do cloudových služeb vyplácí, ukazuje i úspěch společnosti Microsoft. Hodnota jeho akcií vzrostla od začátku roku o více než 20 procent. Analytici tento výsledek přisuzují právě tomu, že se Microsoft soustředil na cloudové technologie, což mu umožnilo konkurovat firmám jako Apple či Amazon. A společnost pokračuje v růstu, v posledních dnech navíc zaznamenala rekordní zvýšení hodnoty akcií. Globálně se Microsoft na cloudovém trhu podílí 17 procenty a Amazon 32 procenty. Zatímco světový trh raketově roste, v Česku cloud používá zatím jen asi třetina firem.

Český trh je obyčejně v přejímání novinek ze zahraničí pomalejší, ale počet firem, které v tuzemsku využívají cloudové služby, jednoznačně roste,” říká Zeman.

I v Česku přitom působí velké globální firmy, které se na ochranu dat soustředí. Jedná se například o Symantec, Avast nebo Eset.

O společnosti Algotech:

Společnost Algotech nabízí nejenom špičkový firemní informační systém, ale působí i v oblasti telekomunikačních řešení, v oblasti plánování zdrojů v organizaci, stejně jako ve službách spojených s poskytnutím prostoru v cloudu nebo službách help desku. Součástí nabízených služeb je návrh, vývoj i implementace na základě potřeb každého klienta. Ať už jde o podnikový informační systém nebo jinou službu, Algotech má řešení pro firmy všech velikostí, ať již z bankovního, veřejného, průmyslového nebo jiného segmentu. Jak informační systém podniku, tak další služby dodává firma Algotech svým klientům vždy na míru jejich potřebám a požadavkům.