Češi bojují s úmorným horkem – čas doma tráví nazí, pijí také více piva

Praha 2. 7. 2019 – Konec školního roku a začátek prázdnin provázely nadprůměrné teploty. Ačkoli někteří lidé slunečné počasí v období dovolených vítají, jiní hledají způsoby, jak horké dny přečkat ve zdraví. Se stoupající rtutí teploměru sahají Češi podle průzkumu společnosti Provident k různým řešením. Nechybí nadměrné pojídání zmrzliny (10 %), více chlazených nápojů včetně piva (37 %) ani domácí nahota (15 %). Lidé si také hojně pořizují klimatizace.

Červen i začátek července se nesl ve znamení teplotních rekordů. Většina Čechů se tak v uplynulých týdnech musela vypořádat s náročným začátkem léta v přehřátých kancelářích i domácnostech. Podle průzkumu společnosti Provident Češi v horkých dnech často sahají po větráku, přičemž doma ho zapíná polovina z nich. Přijatelnou teplotu ve svých domovech se pak nejvíce lidí snaží udržet dodržováním dvou zásad: zatemňováním oken přes den (62 %) a větráním v noci (58 %). Více než třetina lidí se pak v horku častěji než jednou denně ochlazuje studenou sprchou. 

Roste zájem o klimatizace

Ukazuje se, že dlouhodobým a zároveň stále oblíbenějším řešením veder je pro Čechy klimatizace. Tu podle průzkumu používá 14 % z nich. O jejím pořízení ale letos uvažuje dalších 20 %. Přibližně dvě třetiny chtějí její koupi financovat z vlastních úspor, ostatní úvěrem. „Češi klimatizacím opravdu přichází na chuť. Žádosti o půjčky na klimatizace zaznamenáváme stále častěji. Jen loni v létě jsme takových úvěrů poskytli kolem 300, což je o 18 % více než v roce 2017,“ uvádí Tomáš Černý, analytik společnosti Provident se zaměřením na české domácnosti.

Každý sedmý Čech chodí doma na Adama

Boj s horkem má podle průzkumu také poněkud kurióznější rozměr. Od popíjení studených nápojů včetně piva (37 %), pojídání zmrzliny (10 %) až po nahotu. V rouše Evině a Adamově podle průzkumu můžete v létě doma překvapit až 15 % Čechů. 

O průzkumu  

Společnost Provident Financial realizovala průzkum ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research. Sběr dat probíhal online v rámci Českého národního panelu na konci května 2019. Celkem bylo dotazováno 606 lidí napříč celou Českou republikou.

O společnosti Provident Financial 

Společnost Provident Financial s.r.o. působí na českém trhu již 20 let a od vstupu na trh poskytla úvěr už miliónu klientů. Za transparentních podmínek nabízí hotovostní i bezhotovostní půjčky, které jsou bezúčelové, bez ručitele a bez skrytých poplatků. V České republice zajišťuje zázemí společnosti 600 zaměstnanců a na 1200 obchodních zástupců. Provident je členem České leasingové a finanční asociace. Díky jasným a férovým smluvním podmínkám se Provident Financial umístil mezi nejlepšími finančními institucemi v Indexu odpovědného úvěrování od neziskové organizace Člověk v tísni. 

www.provident.cz

Mezinárodní skupina International Personal Finance (IPF), mateřská společnost českého Providentu, vznikla v roce 2007 oddělením od britské společnosti Provident Financial plc. Ta působí ve Velké Británii již od roku 1880. IPF pod obchodním označením Provident v současnosti působí v 11 zemích světa: v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku, Španělsku, Austrálii a v Mexiku. Prostřednictvím své sítě 30 000 obchodních zástupců poskytuje služby 2,5 milionům zákazníků a zaměstnává na 6 000 lidí. IPF je kotována na londýnské burze cenných papírů od svého vzniku (IPF.L). www.ipfin.co.uk