Chytré město i centrum inovací: Vodafone a Karlovy Vary podepsaly memorandum o spolupráci pro gigabitovou budoucnost

3. července 2019 – Během 54. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary předvedl Vodafone rekordně rychlou mobilní síť 5G a dnes se firma spolu s městem Karlovy Vary oficiálně dohodly na další spolupráci. Podepsané memorandum vede ke spuštění první komerční 5G sítě v Česku. Mělo by do města přilákat nové technologické firmy, vytvořit digitální laboratoř i pomoci s rozvojem chytré městské infrastruktury a zapojit do technologického rozvoje obyvatele města i jeho okolí.

Společnost Vodafone se stala „gigabitovým partnerem města Karlovy Vary“. Vyplývá to z unikátního memoranda, které 3. července 2019 obě strany podepsaly během Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, jehož je Vodafone dlouholetým partnerem.

„Během festivalu jsme už předvedli rekordně rychlou mobilní síť 5G, která nyní pokrývá část města a nabízí přenosovou rychlost bezmála jeden Gbit/s. Chceme jít dál, do roka spustit plošně v Karlových Varech první komerční 5G síť, a dát tak občanům a návštěvníkům města nové možnosti zábavy nebo vzdělávání a podnikatelům i firmám příležitosti rozvíjet své podnikání na jiné úrovni a v jiných oborech,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic. 

„Vítáme záměr společnosti Vodafone a to, že zvolila právě Karlovy Vary. Je to místo, kde může kvalitu svých služeb předvést nejen místním, ale i statisícům návštěvníků z celého světa. Samozřejmě předpokládáme, že díky naší kandidatuře na seznam Světového dědictví UNESCO v Karlových Varech masivně vzroste poptávka po kvalitní konektivitě,“ konstatuje primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.

Spolupráce v oblasti technologií i vzdělávání 

Síť 5G umožňuje díky vysoké přenosové rychlosti, větší stabilitě i kapacitě rozvíjet a nabídnout služby, které zatím nebyly v mobilních sítích technicky uskutečnitelné. Vodafone tento posun demonstroval během filmového festivalu, když ukázal první 5G holografický hovor v Česku. Na základě memoranda má vzniknout start-up hub pro mladé a začínající podnikatele. Součástí spolupráce bude též podpora digitálního vzdělávání ve vybraném karlovarském školském zařízení. V 5G inkubátoru bude možné hledat a testovat řešení pro partnery Vodafonu z celé České republiky.

Věříme, že memorandum a projekty s ním spojené přivedou do města nové firmy, vytvoří pracovní místa a zlepší život obyvatelům v regionu a později i v celém Česku. I tak pro Karlovy Vary tradiční odvětví, jako jsou lázeňství a turistický ruch, mohou z nových technologií profitovat. Protože technologie jsou úžasné, ale teprve lidé jim dávají ten správný význam a smysl,“ dodává Petr Dvořák.

O Vodafone Czech Republic

Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí jedné z největších telekomunikačních skupin na světě Vodafone Group. V České republice poskytuje služby více než 3,9 milionu zákazníků. Od roku 2007 přináší komplexní telekomunikační služby pro firemní zákazníky prostřednictvím řešení Vodafone OneNet a nyní provozuje přes 1,5 milionu firemních SIM karet. Vodafone už několikrát dostal ocenění Best in Test za kvalitu hlasových služeb a datových přenosů na základě testů provedených společností P3 communications. Aktuálně pokrývá jeho mobilní síť LTE 99 % populace ČR. Zároveň Vodafone nabízí pevné připojení k internetu, a to 99 % českých domácností. Kromě toho na podzim 2017 pokryl Českou republiku speciální sítí úzkopásmového internetu věcí NB-IoT a v prosinci téhož roku spustil komerční provoz. Vodafone se řídí dlouhodobou strategií udržitelného podnikání, hlásí se ke globálním Cílům udržitelného rozvoje (SDGs) a podporuje digitalizaci a diverzitu ve společnosti. Klade důraz na ochranu životního prostředí a využívá jen energii z obnovitelných zdrojů. Vodafone podporuje inovativní startupy a podnikatele v regionech. Zaměstnanci společnosti věnují ročně dobrovolnickým aktivitám více než 7500 hodin prostřednictvím Nadace Vodafone. Ta se za 13 let od svého založení dostala mezi nejdůležitější podporovatele a investory do technologických sociálních inovací, které zlepšují život společnosti a znevýhodněných skupin. Více informaci na vodafone.cz.

O městu Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou největším a světově nejznámějším lázeňským městem České republiky a také městem krajským. Za téměř sedm set let své existence vybudovaly unikátní infrastrukturu a stvořily specifickou terapeutickou krajinu. Staly se kosmopolitním místem setkávání lidí z celého světa, díky čemuž vždy rychle vstřebávaly poslední poznatky ve vědě, technice, medicíně, životním stylu. V mnoha ohledech sloužily pro ostatní města jako zdroj inspirace a inovace. Není náhodou, že s moderní dobou se město stalo vyhledávaným místem konání mezinárodních setkání, vědeckých konferencí, sportovních událostí a uměleckých festivalů. I v jednadvacátém století zůstává unikátní kombinací starobylého a moderního, přírodního a technického, místního a globálního.

Jedinečnost přírodního bohatství a způsob jeho využití v obecný prospěch, společenská úloha, kterou město sehrálo v přechodu Evropy k sociálně moderní společnosti, to vše silně spoluutvářelo světově unikátní fenomén evropského medicínského lázeňství, jehož počátky sahají až do antiky. Karlovy Vary iniciovaly skupinu Great Spas of Europe, která sdružuje jedenáct významných lázeňských míst ze sedmi evropských zemí. Členská města jsou nyní kandidáty na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO, o zápisu samotném bude rozhodovat příští zasedání Výboru pro světové dědictví v roce 2020. Více informací na karlovyvary.cz | greatspasofeurope.org