Pitnou vodou Češi příliš nešetří

S puštěným kohoutkem si zuby stále čistí každý druhý

Praha 1. 8. 2019 – Spotřeba pitné vody v České republice roste i přes její neustálé zdražování. Podle údajů Českého statistického úřadu průměrný Čech v loňském roce denně spotřeboval 89,2 litru pitné vody, tedy o 1,6 litru více než v roce 2013. Z průzkumu společnosti Provident například vyplývá, že čištění zubů či mydlení ve sprše se zapnutým kohoutkem je běžnou praxí pro polovinu Čechů.  

Horko a sucho, které Českou republiku sužuje již pátým rokem, se částečně podepisuje také na množství pitné vody spotřebované v českých domácnostech. Průměrná denní spotřeba vody z kohoutku byla v roce 2018 na jednoho člověka o 0,5 litru vyšší než v tom předchozím. Od roku 2013 spotřeba vzrostla dokonce o 1,6 litru. To potvrzuje i průzkum společnosti Provident, ze kterého vyplývá, že každý desátý Čech se o vodu nijak zvlášť nezajímá.   

Úspora vody je pro Čechy téma. Ne vždy ale ví, jak na to 

Češi k šetření pitnou vodou někdy přistupují docela svérázně, ne všechny metody jsou ale efektivní. „Podle našeho průzkumu dvanáct procent lidí šetří kohoutkovou vodu kupováním balené. Mezi lidmi s příjmy do 20 000 Kč měsíčně tak za tímto účelem kupuje vodu v PET lahvích dokonce každý pátý,“ říká Tomáš Černý, analytik společnosti Provident. Mnoho z nich si pak domů nosí stolní vodu, což je opět kohoutková voda balená v plastu.  

Dvě třetiny Čechů se za účelem neplýtvat vodou místo koupání sprchují. To je z pohledu spotřeby správné, pokud se sprchují krátce a vodu při mydlení vypínají. Což ale při sprchování ani čistění zubů 44 % lidí vůbec nedělá. Při čtvrt hodinovém relaxu pod puštěnou sprchou může do kanalizace odtéct až 120 l pitné vody. Pouhé upřednostnění sprchy před vanou tedy nemusí být tím nejlepším řešením.

Úspornější myčku Češi mají, ale zapínají ji poloprázdnou 

Myčku na nádobí má podle průzkumu Providentu 40 % dotázaných (častější je v domech než v bytech). „V porovnání s mytím pod tekoucím kohoutkem může myčka ušetřit až 10 litrů vody za jeden cyklus, tedy až 3 650 litrů vody ročně v každé domácnosti,“ počítá Černý. Argument šetření vodou však platí pouze, pokud přístroj vždy důkladně naplníte. Poloprázdnou myčku nebo pračku ale pouští 48 % dotázaných.   

O průzkumu  

Společnost Provident Financial realizovala průzkum ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research. Sběr dat probíhal online v rámci Českého národního panelu v druhé polovině května 2019. Celkem bylo dotazováno 606 lidí napříč celou Českou republikou.

O společnosti Provident Financial 

Společnost Provident Financial s.r.o. působí na českém trhu již 20 let a od vstupu na trh poskytla úvěr už miliónu klientů. Za transparentních podmínek nabízí hotovostní i bezhotovostní půjčky, které jsou bezúčelové, bez ručitele a bez skrytých poplatků. V České republice zajišťuje zázemí společnosti 600 zaměstnanců a na 1200 obchodních zástupců. Provident je členem České leasingové a finanční asociace. Díky jasným a férovým smluvním podmínkám se Provident Financial umístil mezi nejlepšími finančními institucemi v Indexu odpovědného úvěrování od neziskové organizace Člověk v tísni. 

www.provident.cz

Mezinárodní skupina International Personal Finance (IPF), mateřská společnost českého Providentu, vznikla v roce 2007 oddělením od britské společnosti Provident Financial plc. Ta působí ve Velké Británii již od roku 1880. IPF pod obchodním označením Provident v současnosti působí v 11 zemích světa: v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku, Španělsku, Austrálii a v Mexiku. Prostřednictvím své sítě 30 000 obchodních zástupců poskytuje služby 2,5 milionům zákazníků a zaměstnává na 6 000 lidí. IPF je kotována na londýnské burze cenných papírů od svého vzniku (IPF.L). www.ipfin.co.uk