Gramofon – moderní retro nebo prostředek k hudebním zážitkům?

Je to přibližně deset letí, kdy se začaly do domácností vracet gramofony a lidé začali oprašovat staré sbírky vinylových desek. Někteří vnímají gramofon především jako designový doplněk v moderním retro stylu, jiní od něj očekávají vysokou kvalitu zvuku.

Možná i vás v poslední době napadla myšlenka, zda pořídit ikonický přehrávač černých vinylových desek – gramofon. Trh nabízí nepřeberné množství přístrojů, cenové rozpětí začíná už nad tisíci korunami a v podstatě nekončí. Gramofon je sice svým principem založeným na čtení zvukové stopy pomocí jehly jednoduchý přístroj, na druhou stranu nabízí velmi vysokou kvalitu zvuku oceňovanou audiofily. 

Nejlevnější přístroje jsou často designovány do retro stylu a jsou koncipovány jako „all-in-one“ zařízení s vestavěným reproduktorem. Takové gramofony však lze kvalitou reprodukce srovnat s trochou nadhledu s „tranzistorákem“. Ti, kteří chtějí dosáhnout očekávané kvality zvuku, která je daná analogovým záznamem, musí přemýšlet o konkrétních vlastnostech. Samotné čtení audio stopy z drážky vinylové desky je principiálně velmi jednoduchou záležitostí. Rozdíly v kvalitě zvuku však záleží na konkrétním provedení jednotlivých částí gramofonu. 

Konstrukce gramofonu

Významnou měrou se na výsledku podílí přenoska, která obsahuje jehlu a elektromagnetický mechanismus zajišťující přeměnu výchylky jehly na audio signál, kterým rozumí další navazující komponenty. Zjednodušeně lze říct, že ostatní části gramofonu mají za úkol zvuk co nejméně „kazit“. Nejčastěji používanou přenoskou je typ MM (moving magnet). Přenoska MM představuje z hlediska výrobních nákladů cenově dostupné řešení. Z toho důvodu jsou základními modely přenosek MM osazeny gramofony s cenovkou přibližně do 20 tisíc korun. Vyšší kvalitu nabízí přenoska MC (moving coil). Toto řešení nabízí lepší zvuk, ale je citlivější na kvalitu celého mechanismu gramofonu i navazujícího reprodukčního řetězce.

Přenoska je instalována na lehkém raménku, jehož hmotnost je vyvažována protizávažím na jeho druhém konci. V dnešní době jednoznačně převládají raménka uložená na dvouosém čepu, okolo něhož se otáčí. Přenoska tak opisuje na cestě od kraje ke středu desky kruhovou dráhu. Samotná trubka raménka je u základních modelů obvykle plastová. Ve střední třídě se používá dural a doménou exkluzivních přístrojů jsou speciální materiály jako například uhlíková vlákna. 

Vinylová deska leží na kulaté základně neboli „talíři“. Ten je vyroben nejčastěji z hliníku, ale používají se i jiné materiály jako například akrylát nebo sklo. Nejlevnější gramofony mívají talíř dokonce z plastu. Čím vyšší má talíř hmotnost, tím lépe tlumí vibrace a jeho otáčky jsou stabilnější. Na druhou stranu chvíli trvá, než se roztočí na přesně definovanou rychlost. 

Talíř se otáčí na hřídeli, která je do šasi přístroje zasazena pomocí ložiska. Protože je v přímém styku s gramofonovou deskou, představuje jeden z největších zdrojů nechtěného hluku, který se může přenášet i na přenosku. Jeho hladký a plynulý chod je proto dalším důležitým faktorem při poslechu a tradiční ocelové kuličky ložiska jsou u lepších gramofonů nahrazena rubínem (např. Elac Miracord 90), nebo keramikou (např. Marantz TT15).

Pohon talíře má na starosti motor. Způsob, jakým je pohon řešen, dělí gramofony na „hifistické“ a „dýdžejské“. První skupina využívá jednoduchou řemenici – její výhodou je to, že se do talíře a potažmo desky nepřenáší vibrace motoru, nevýhodou pak doba náběhu otáček talíře na správnou rychlost a také nutnost řemen měnit, protože časem dochází k jeho vytáhnutí. DJ naopak potřebuje, aby otáčky naběhly do požadované rychlosti okamžitě, a to jak při pouštění hudby, tak i během využívání triků, jako například zastavování desky. Pro tyto účely je využíván pohon „Direct Drive“, kdy je talíř přímou součástí motoru. (např. Pioneer DJ PLX 500).

Manuál nebo automat

Tuhle otázku si pokládají nejen řidiči při výběru nového vozu, i gramofony se dělí podle tohoto kritéria. Manuální gramofony předpokládají ruční nasazení jehly do drážky vinylu, a protože po dohrání se talíř trvale točí, je nutné přenosku opět zvednout a gramofon vypnout. Často navíc předpokládají při změně formátu desky a potřebě přepnutí na jinou rychlost otáčení nutnost ručního přehození řemínku na řemenici s jiným průměrem. Automatické gramofony řeší všechny popsané úkony zpravidla samy. Manuální modely mají tudíž méně elektronických i mechanických prvků a jejich absencí se předchází dalším možným zdrojům rušení. Pokud jste si mysleli, že manuální gramofony spadají do nižší cenové kategorie než automatické, byli jste na omylu. Opak je pravdou. 

Typické praskání a pračka na vinyly

Ano, většině lidem se při vyslovení pojmu „gramofon“ vybaví typické praskání způsobené prachem a dalšími drobnými nečistotami v drážce vinylu. Pro co nejčistší poslech je proto třeba přenosku i desky pravidelně čistit. K tomu slouží speciální čistící roztok a štěteček. Nejnáročnější posluchači využívají pračky na vinylové desky, které využívají čistící roztok rozpuštěný v destilované vodě. Majitelé rozsáhlých sbírek mívají často vlastní pračku, ostatním nabízí tuto službu mnohá audio studia.

Nezbytný předzesilovač

Protože přenoska vytváří audiosignál mnohem nižší úrovně než ostatní audio komponenty a zdrojový audiosignál musí být pro potřeby mechanického záznamu před vylisováním do desky kmitočtově upraven, vyžaduje poslech vinylů použití předzesilovače. Úkolem gramofonového předzesilovače je tedy nejen zesílení audiosignálu na použitelnou úroveň, ale také vyrovnání kmitočtového průběhu. Některé modely gramofonů označované často jako all-in-one mají předzesilovač vestavěný a výstup je možné připojit v podstatě k jakémukoli zesilovači, nebo dokonce aktivnímu reproduktoru, který je vybaven běžným linkovým vstupem pro připojení telefonů, nebo jiných přehrávačů.

Gramofony bez předzesilovače mají signálové kabely vedeny od přenosky dutým raménkem přímo do výstupních konektorů. K nim je třeba zapojit předzesilovač, který je součástí většiny integrovaných zesilovačů na trhu. Audiofilové dávají však často přednost samostatnému externímu předzesilovači zapojenému mezi gramofon a zesilovač. Levný předzesilovač v základní kvalitě se dá sehnat již řádově za 1000 korun, cenovky vysoce sofistikovaných modelů mohou být i šestimístné. Jako příklad střední cenové třídy uveďme předzesilovač Elac Alchemy PPA-2 navazující na odkaz slavné značky devadesátých let Audio Alchemy. 

— 

Sestava 1: Vysoce kvalitní sestava s aktivní reprosoustavou

Gramofon Elac Miracord 50
Gramofon ELAC Miracord 50 je nejnovějším gramofonem známé řady Miracord. Šasi efektivně eliminuje vibrace a staticky vyvážené raménko s přesným uložením v ložiscích a vestavěnou kompenzací dostředivé síly přispívá k přesnému čtení drážky vinylu. Na jeho konci se nachází odnímatelný headshell s továrně osazenou přenoskou MM. Vestavěný phono předzesilovač umožňuje připojit tento gramofon do jakéhokoli hudebního systému.
Cena 13 000 Kč

Aktivní reproduktory Elac NAVIS ARB 51
Tato aktivní třípásmová policová reprosoustava s bassreflexem, která si právem zaslouží označení highendová, získala letošní ocenění EISA. Koncentrický měnič s výškovou kalotou 25 mm a středovou hliníkovou membránou 100 mm doplňuje basový měnič o průměru 150 mm. Zatímco většina aktivních reprosoustav má vestavěny digitální zesilovače, NAVIS obsahuje čistě analogové zesilovače s celkovým výkonem 300 W.
Cena 26 000 Kč za kus

Sestava 2: Gramofon střední cenové třídy, zesilovač a reprosoustava

Gramofon Elac Miracord 50
Gramofon ELAC Miracord 50 je nejnovějším gramofonem známé řady Miracord. Šasi efektivně eliminuje vibrace a staticky vyvážené raménko s přesným uložením v ložiscích a vestavěnou kompenzací dostředivé síly přispívá k přesnému čtení drážky vinylu. Na jeho konci se nachází odnímatelný headshell s továrně osazenou přenoskou MM. Vestavěný phono předzesilovač umožňuje připojit tento gramofon do jakéhokoli hudebního systému.
Cena 13 000 Kč

Zesilovač Pioneer A-50DA

Výborně vybavený stereo zesilovač, který si s nadhledem poradí s jakýmkoli hudebním žánrem a pracuje s frekvencemi v rozsahu 5 – 50 000 Hz. Solidních 90 W na každý kanál a celkové harmonické zkreslení 0,02 % při plném výkonu jsou hodnoty zaručující skvělý potenciál pro vyrovnaný poslech. Pro gramofon je k dispozici phono vstup s příslušným předzesilovačem.
Cena 20 000 Kč

Třípásmová podlahová reprosoustava Elac Debut 2.0. F 6.2

Třípásmová podlahová reprosoustava vybavená bassreflexem s velmi vyrovnanou frekvenční charakteristikou vznikla ve spolupráci se známým vývojářem Andrew Jonesem. První generace těchto soustav získala prestižní ocenění EISA. Každý kabinet obsahuje jeden výškový měnič s textilní kalotou o průměru 25 mm a tři 162 mm basové měniče s membránou z aramidových vláken. Kmitočtový rozsah je 39 – 35 000 Hz a maximální příkon 140 W odpovídá potenciálu uvedeného zesilovače.
Cena 12 000 Kč za kus

Sestava 3: Pro opravdu náročné posluchače

Gramofon Marantz TT15S1
Gramofon s masivním šasi z akrylové pryskyřice, 3 cm silným, těžkým talířem, masivními hliníkovými nožičkami a tlumeným motorem fyzicky zcela odděleným od šasi. Talíř je v ložisku ze sintrované mědi usazen na keramické kuličce. Tato konstrukce snižuje rezonance šasi na absolutní minimum. Přenoskový systém typu MM je vyveden duralovým raménkem kabely s nízkým odporem přímo do výstupního audio konektoru. Jednostranné namáhání hrotu eliminuje bezkontaktní magnetický systém kompenzace dostředivé síly.
Cena 45 000 Kč

Gramofonový předzesilovač Elac Alchemy PPA-2
Phono předzesilovač PPA-2 potěší každého fanouška poslechu vinylových desek. Podporuje symetrické zapojení, ale umožňuje také mimořádně přesné nastavení, mimo jiné i zcela plynulou regulaci zátěžové impedance od 5 Ω až 999 Ω pro přenosky typu MC. Velmi přesné ekvalizace podle křivky RIAA je dosaženo kombinací přesných metalických odporů a polypropylenových kondenzátorů.
Cena 26 000 Kč

Předzesilovač Elac Alchemy DDP-2
DDP-2 tvoří společně s PHONO předzesilovačem PPA-2 a koncovým zesilovačem DPA-2 ideální trojku. Kromě analogového vstupu XLR, který je pro spojení s PPA-2 optimální, obsahuje řadu vstupů pro připojení dalších zařízení. Přehrávání z digitálních zdrojů optimalizuje DA převodník s volitelným upsamplingem až do rozlišení 384/32 s podporou PCM/DSD/MQA. Kromě toho funguje také jako klientská jednotka ekosystému Elac Discovery a ROON. Pro streaming hudby ze síťových zdrojů nechybí WiFi ani Ethernet a k dispozici je také Bluetooth a AirPlay.
Cena 68 000 Kč

Zesilovač Elac Alchemy DPA-2
Výkonový zesilovač řady Alchemy, který pracuje v režimu pulsně šířkové modulace ve třídě D a designově doplňuje ostatní zmíněné komponenty. Při zátěži 4 Ω dodává ve dvoukanálovém provozu výkon 2x 325 W, po přepnutí do módu „mono“ nabízí opravdu štědrých 650 W. OLED displej informuje tradičními indikátory o síle vybuzení zesilovače.
Cena 42 000 Kč

Podlahová reprosoustava Elac Vela FS 409
Sestava vyniká precizním a luxusním zpracováním, vyspělou konstrukcí, unikátními technologiemi a patenty. Na první pohled zaujme lichoběžníkový tvar ozvučnic s elegantními hliníkovými prvky, minimem rovnoběžných ploch a náklonem vzad. Tato konstrukce účinně eliminuje vznik nežádoucího stojatého vlnění uvnitř kabinetu. Čelu dominuje tweeter JET a černě eloxované hliníkové membrány s vysokou tuhostí jsou uloženy v nápadně velkém pryžovém závěsu, který umožňuje jeho výchylku v nebývale širokém rozsahu.
Cena 83 000 za kus