Svatováclavské slavnosti – čtvrtý ročník oslav českého piva na Zámku Svijany

Svijany, 19. září 2019 – Zámek Svijany oslaví 28. září Svatováclavskými slavnostmi Dny českého piva. Již čtvrtý ročník slavností nabídne program pro celou rodinu i oblíbený pivní speciál DUX, který pivovar Svijany vaří jen jednou ročně. Chybět nebude ani patron českého piva, svatý Václav, který na zámek již tradičně zavítá na svém koni.

Již počtvrté bude 28. září – den sv. Václava – na Zámku Svijany věnován oslavě českého piva. Svatý Václav totiž není jen patronem českých zemí, ale též patronem nejoblíbenějšího českého nápoje. Slavit se bude od dopoledních hodin až do večera, v programu nechybí hudba, tradiční jarmark s ukázkami řemesel, nebo prohlídky pivovaru.

Program pro celou rodinu

Oslavy začnou již v 10.00 hodin dopoledne za doprovodu dobové hudby. Po kejklířském představení bude následovat slavnostní naražení sudu se svatováclavským speciálem DUX se svijanským sládkem Petrem Menšíkem a ředitelem pivovaru Romanem Havlíkem. „Světlé speciální pivo DUX bude během Dnů českého piva k dostání jen na několika místech v České republice. Jedním z nich jsou samozřejmě i naše Svatováclavské slavnosti“, říká o svijanském speciálu Roman Havlík.

Na Zámek Svijany zavítá během oslav i samotný svatý Václav, přijede na nádvoří na svém koni krátce před polednem. Odpoledne se mohou hosté těšit na módní přehlídku, šermířské vystoupení, pivní soutěže, nebo středověkou hudbu v podání kapely ERGO. Zájemci si mohou vyzkoušet pečení chleba v dobové peci nebo lukostřelbu, pro děti budou připravené projížďky na ponících. Celou akci zakončí koncert Honzy Vančury a skupiny Plavci.

Prohlídka pivovaru

Při příležitosti Svatováclavských slavností je připravena možnost prohlídky pivovaru Svijany za zvýhodněnou cenu 50 Kč. Na prohlídku je nutné si předem rezervovat místo prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.zameksvijany.cz.

Kromě běžné prohlídky budou mít navíc zájemci výjimečnou příležitost zúčastnit se i odborné exkurze se sládkem pivovaru Petrem Menšíkem. Prohlídka zahrnuje i návštěvu nové stáčírny plechovek, možnost ochutnat nefiltrované pivo přímo z ležáckého tanku nebo se podívat do prostor otevřených spilek, kde probíhá tradiční technologie kvašení piva. Jako dárek účastníci obdrží limitovanou výroční Svijanskou Dvacítku v patentní lahvi s keramickým uzávěrem. Prohlídka se sládkem proběhne od 14.30 hodin. Kapacita je limitována počtem 20 osob, zájemci si mohou rovněž rezervovat místo na webových stránkách www.zameksvijany.cz. Cena odborné prohlídky je 249 Kč.

PROGRAM SVATOVÁCLAVSKÝCH SLAVNOSTÍ 
10.00 Zahájení slavností za doprovodu dobové hudby
10.30 Kejklířské představení kejklíře Slávka
11.00 Slavnostní naražení sudu se svatováclavským speciálem DUX
11.15 Novostředověká hudba v podání kapely ERGO
11.45 Pivní soutěž I
12.00 Šermířské vystoupení skupiny Alterum – „Rytířský turnaj“
12.30 Příjezd sv. Václava na koni na nádvoří
12.45 Módní přehlídka dobových a pivních šatů
13.15 Kejklířské představení kejklíře Slávka
13.45 Pivní soutěž II
14.00 Novostředověká hudba v podání kapely ERGO
14.30 Šermířské vystoupení skupiny Alterum – „Žízeň“
15.00 Módní přehlídka pivních a dobových šatů
15.30 Kejklířské představení kejklíře Slávka
16.00 Pivní soutěž III 
16.15 Novostředověká hudba v podání kapely ERGO
16.45 Pivní olympiáda

 

VSTUPNÉ
Dospělí* 120 Kč
Děti do 140 cm, důchodci* 60 Kč
Děti do 3 let zdarma
ZTP/P zdarma
Doprovod ZTP/P* 60 Kč
Prohlídka pivovaru (rezervace nutná) 50 Kč
Odborná prohlídka pivovaru se sládkem (rezervace nutná) 249 Kč
Dospělí* 120 Kč
*Vstupenka zahrnuje vstup do vnitřních prostor zámku a na koncert

Zámek Svijany

Zámek stojící v těsné blízkosti Pivovaru Svijany ve stejnojmenné obci na Turnovsku byl vybudován v 16. století a jeho existence byla úzce spjata se sousedícím pivovarem. Po druhé světové válce byl přebudován z reprezentativního sídla na zaměstnanecké byty, a tak není divu, že se postupně měnil v ruinu. Jeho osud se otočil k lepšímu v roce 2013, kdy jej odkoupili vlastníci sousedního pivovaru. Rozhodli se navrátit zámku jeho dřívější podobu a zpřístupnit tuto kulturní památku veřejnosti.

Okolí obce Svijany patří k významným archeologickým nalezištím z doby bronzové, a i během rekonstrukce byly odkryty další archeologické předměty z této doby. V obnoveném zámku byla proto zřízena stálá expozice archeologie, ve které našly unikátní archeologické nálezy ze zámku i okolí své místo. Dále byly v prostorách zámku vybudovány výstavní prostory s expozicí o jeho historii, expozicemi lázeňství a pivovarnictví či expozicí podzemí. Zpřístupněna je i krásně zrekonstruovaná zámecká kaple. 

Kromě výstavních prostor byl na zámku zřízen také hotel a restaurace, které z něj činí vyhledávané místo pro pořádání svateb, firemních teambuildingů i relaxačních pobytů. Hoteloví hosté mají k dispozici řadu služeb jako relaxační masáže či piknikové koše pro příjemná odpoledne v zámecké zahradě. V letošním roce k nim přibude možnost zapůjčení sportovního vybavení na stolní tenis, badminton, pétanque nebo třeba lukostřelbu. Pro kratší i delší výlety do krajiny Českého ráje budou nově k zapůjčení elektrokola a elektrokoloběžky.

www.zameksvijany.cz 

www.hotelzameksvijany.cz

www.facebook.com/zameksvijany T