Svítidla Zumtobel chrání vzácné umění a podtrhnou zážitek návštěvníků galerií

Praha, Česká republika – S podzimním sychravým počasím a postupně se krátícími dny nastává období, kdy si mnoho lidí vybere pro trávení svého volného času návštěvu muzea či galerie. Ke kvalitě kulturního zážitku velkou mírou přispívá osvětlení jednotlivých expozic a uměleckých děl, přičemž neadekvátně zvolená svítidla mohou mít negativní dopad nejen na prožitek návštěvníků, ale i na vystavované předměty. 

Správně vybrané osvětlení v muzeích či galeriích by mělo citlivě korespondovat s kontextem exhibice a zároveň podtrhnout jedinečnost uměleckého díla. Toho lze docílit pomocí prvotřídní vizuální kvality, náležité redukce osvětlení, vyvážených barev a také vhodně nastaveného světelného kontrastu.  

Multifunkční světelný systém Supersystem II charakteristický svým minimalistickým provedením nenarušuje žádný architektonický styl. Osvětlení se skládá z jednotlivých LED svítidel, která lze nakombinovat mnoha různými způsoby. Jejich vlastnosti umožní docílit přesného a homogenního osvětlení jednotlivých objektů s jasnými kontrasty mezi exponáty. Různé velikosti svítidel a široká škála příslušenství dovolují variabilní uplatnění v prostoru, ať už vertikálně či horizontálně.

Osvětlení v muzeích a galeriích by však nemělo sloužit jen návštěvníkům, ale zároveň musí umělecká díla chránit, tedy nesmí produkovat škodlivé UV/IR záření. LED reflektorový systém Arcos je ideální pro exponáty umístěné v místnostech s vysokými stropy. Stejně jako v případě řady Supersystem II se vyznačuje vysokou účinností, moderním designem a příslušenstvím pro jakýkoliv typ aplikace. V neposlední řadě se svítidla Arcos vyznačují vysokou flexibilitou, je možné je otáčet o 365° a vyklápět až o 90°. 

Obě výše jmenovaná svítidla Zumtobel jsou vhodná pro osvětlení uměleckých děl citlivých na světelnou instalaci mohou být umístěna blíže k exponátům bez narušení celkového vizuálního vzhledu a bez škodlivého záření. Dále umožňují špičkové akcentní osvětlení dodávající prostoru zvláštní hloubku. Do popředí se dostanou i jemné detaily, které v kombinaci s hrou světla a stínů vytváří dojem trojrozměrnosti. Díky těmto svým vlastnostem byla svítidla Supersystem II a Arcos oceněna prestižní designovou cenou IF Design Awards.

„V České republice využívá systémy osvětlení Zumtobel například Národní technické muzeum v Praze, Muzeum Kroměřížska, Muzeum Orlických hor v Rokytnici či Galerie kavárny Louvre v Praze,“ dodává Jan Vacek, ředitel společnosti ZG Lighting Czech Republic. 

Ve světě jsou nainstalovaná světelná řešení Zumtobel v kulturních i architektonických skvostech od muzea Maxxi v Římě přes Národní muzeum ve Varšavě, Rezidenční zámek v Drážďanech až po jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Německu zámek Neuschwanstein.  

Informace

Fotografie ke stažení nalezne ke stažení na následujících odkazech: 

Supersystem II: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/48781066607/sizes/l

Supersystem II: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/48780890891/sizes/l

Supersystem II: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/48781066737/sizes/l

Arcos: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/48780527248/sizes/l

Arcos: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/48780890211/sizes/l

Arcos: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/48780527438/sizes/l

Fotografie jednotlivých architektonických projektů: https://www.flickr.com/photos/pramconsulting/albums/72157711025652222

Autoři fotografií: Neuschwanstein (Jens Ellensohn)

Muzeum ve Varšavě (Robert Lupinski)

Andrea Flak (Rezidenční zámek v Drážďanech)

Acros a Supersystem II (Till Hückels)

Více o Zumtobel osvětlení pro uměni a kulturu naleznete zde: https://www.zumtobel.com/cz-cs/art_and_culture.html

Informační brožura k osvětlení Arcos zde: https://www.zumtobel.com/PDB/Ressource/teaser/en/com/ARCOS.pdf

Informační brožura k Supersystem II zde: https://www.zumtobel.com/PDB/Ressource/teaser/es/es/Supersystem_II.pdf

O skupině Zumtobel Group:

Skupina Zumtobel Group je mezinárodní hráč na poli světelného průmyslu a vedoucí dodavatel inovativních světelných řešení, komponent a souvisejících služeb. Skrze klíčové značky Zumtobel, Thorn a Tridonic skupina nabízí komplexní portfolio produktů a služeb zákazníkům po celém světě. Základ pro vývoj inovací a vstup do nových oblastí podnikání tvoří po desítky let získávané know-how týkající se vlivu světla na člověka. Ve světelném odvětví je skupina lídr na evropském trhu. Skupina Zumtobel Group je obchodována na vídeňské burze cenných papírů (ATX Prime) a zaměstnává přibližně 5 900 lidí. Ve fiskálním roce 2018/2019 vykázala obrat 1 162 milionů euro. Skupina sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg. Na českém trhu ZG Lighting Czech Republic s.r.o., člen skupiny Zumtobel Group, nabízí profesionální osvětlení značek Thorn a Zumtobel. Pro další informace prosím navštivte: www.zumtobelgroup.com