Astrid Offices v Holešovicích hlásí další milník: na projektu s plánovanou certifikací LEED Gold byly zahájeny stavební práce

Praha 16. říjen 2019 – První etapa Holešovického projektu Astrid Garden, kancelářské prostory Astrid Offices získají prestižní certifikát LEED Gold pro budovy, které jsou šetrné z hlediska materiálů a dalších dopadů na životní prostředí a zároveň poskytují zdravé a příjemné pracovní podmínky. Stavební práce na komplexu, který vzniká pod taktovkou společnosti UBM Development a jeho architektonickou podobu připravilo studio Bogle Architects, byly právě zahájeny a stavba bude dokončena v polovině roku 2021.

Komplex Astrid Offices vzniká v Dělnické ulici v pražských Holešovicích a je součástí projektu Astrid Garden, který sestává ze dvou částí. Bytový komplex Astrid Residences bude stát ve vnitrobloku na místě několika ocelových hal a dokončen by měl být na začátku roku 2023. Od ruchu z ulice Dělnická pak bude 110 bytových jednotek oddělovat moderní kancelářský areál Astrid Offices, který zde bude stát v první polovině roku 2021.

Tento výjimečný a zároveň komorní projekt v srdci Holešovic v sobě snoubí hned několik hlavních myšlenek. Moderní architekturu a příjemné pracovní zázemí spojuje s minimálním dopadem na životní prostředí a citlivostí zasazení do charakteristického rázu čtvrti, ve které vzniká. O tom svědčí už to, že autoři projektu zachovali po konzultaci s památkáři historicky hodnotnou budovu se secesními prvky, která dotvoří jedinečný genius loci.

Ohleduplnost vůči nejbližšímu okolí a minimální zátěž pro životní prostředí zajistily komplexu Astrid Office úspěch v podobě certifikace Gold podle hodnocení LEED, které uděluje Americká rada pro šetrné budovy. „Systém LEED oceňuje projekty, které posouvají hranice energetické úspornosti a ekologicky zodpovědného designu. Zisk certifikace Gold je pro nás důkazem toho, že naše práce má smysl a že se nám podařilo přijít s konceptem, který ocení nejen budoucí nájemci, ale i ostatní obyvatelé Holešovic,“ vysvětluje význam certifikace Kateřina Poláková, ředitelka Marketing & Sales ve společnosti UBM Development Czechia.

Budova disponuje mimo jiné moderními technologiemi k úspoře na vytápění – například vzduchotechnikou s rekuperací, tedy zpětným získáváním tepla, či tepelnými čerpadly využívajícími podzemní vrty. Velkoplošné prosklení a kombinace vertikálních lamel a horizontálních žaluzií na fasádě budovy se zase postarají o maximální světelnost vnitřního prostoru, aniž by bylo potřeba zapínat umělé osvětlení. Projekt zahrnuje také zelené střechy a terasy, které budou automaticky zavlažovány pomocí zachycené dešťové vody.

„Moderní administrativní budova nesmí být prostě jen stavbou plnou kanceláří. Musí být místem, kde je radost pracovat. Budoucím nájemníkům proto nabídneme řadu prostor, ve kterých si mohou odpočinout nebo přijít na nové myšlenky. Příkladem je třeba venkovní terasa obrácená do zahrady ve vnitrobloku nebo zelené atrium, které mohou sloužit jako příjemné coworkingové prostory,“ vysvětluje Ing. arch. Jan Zemánek, jednatel společnosti a člen Executive Committee skupiny UBM Development. Vnitřní i venkovní coworkingové prostory budou nájemníkům k dispozici zcela zdarma, kromě nich nabídne komplex navíc zasedací místnosti s čidly CO2. Celkem se budou na ploše 5 400 m2 nalézat kancelářské prostory o rozloze 3 420 m2,

Astrid Offices nabídne maximální komfort také cyklistům, pro které zde bude nejen prostorná kolárna, ale rovněž moderní myčka na kola. „Snažili jsme se projekt co nejlépe zasadit do specifického rázu čtvrti. Holešovice jsou živým, dynamickým místem a my chceme být motorem jeho rozvoje. Ve čtvrti zaslíbené jízdě na kole to bereme jako samozřejmost“ uzavírá Poláková.

O UBM Development Czechia

UBM Development Czechia, s. r. o., je součástí mezinárodní skupiny UBM Development, která je na českém trhu aktivní již od roku 1993. Společnost projektuje a realizuje hotelové, kancelářské a rezidenční projekty v Praze a blízkém okolí. UBM Development je dále aktivní v Německu, Rakousku a Polsku. Po 145 letech zkušeností se soustředí především na svoji hlavní kompetenci – development nemovitostí. Kromě běžné nové výstavby zahrnují aktivity i rozvoj městských částí a velkých územních celků, stejně jako i jejich revitalizaci. Od roku 2016 jsou akcie společnosti UBM zapsány v segmentu Prime Market Vídeňské burzy, čímž je zajištěna maximální transparentnost.

O hodnocení LEED®

LEED® Green Building program je celosvětový systém hodnocení budov založený na dobrovolnosti a shodě. Zabývá se hodnocením jednotlivých domů i celých čtvrtí, které jsou navrhované, vybudované a provozované se zaměřením na zlepšení vlivu na životní prostředí a lidské zdraví. LEED slouží všem typům budov. Zdůrazňuje využití nejmodernějších postupů při udržitelné výstavbě budov, úsporách vody, efektivnosti využívání energie, výběru vhodných materiálů, umístění a připojení budovy, vytváření kvalitního vnitřního prostředí, také při budování povědomí a vzdělávání, inovování a stanovování regionálních priorit.