Reakce aplikace Bolt na projednání novely zákona o silniční dopravě v Hospodářském výboru

Dnes 30.10.2019 byla v Hospodářském výboru po druhém čtení v Poslanecké sněmovně projednána novela zákona o silniční dopravě. Členové Hospodářského výboru dnes opětovně odhlasovali svůj nesouhlas s pravomocí obcí stanovit zkoušku pro řidiče taxislužby. Hospodářský výbor zkoušky na úrovni obcí odmítl už podruhé (poprvé na schůzi 25.6.2019 po prvním čtení). Zkoušky v této podobě byly již dříve tento rok odstraněny rovněž z legislativy na Slovensku nebo v Polsku.

2019-10-30 20_28_09-Bolt _ Fast and Affordable Rides.png

“Odmítnutí zkoušek na úrovni obcí vítáme. Je to zbytečná bariéra vstupu na trh, která v konečném důsledku vede pouze k nižší kvalitě služby pro cestujícího. V době aplikací a vzájemného hodnocení cestujících a řidičů se jedná o přežitek,” říká Roman Sysel, manažer Boltu pro region střední Evropy.

Na základě podnětů Ministerstva dopravy spolu s Ministerstvem vnitra, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem spravedlnosti a Hospodářskou komorou byla pravomoc obcí ve vládním návrhu nové legislativy odstraněna. Dle vyjádření Ministerstva dopravy tato zkouška vzhledem k technologickému pokroku v oblasti dopravy nepřiměřeně komplikuje zahájení podnikání v taxislužbě.

Mimo nesouhlasu vůči zkouškám na úrovni obcí Hospodářský výbor mj. vyslovil doporučující stanovisko k návrhům, které umožňují širší sdílení vozidel taxislužby mezi dopravci tak, aby se mohlo více z nich střídat v jednom voze taxi, díky čemuž by mělo dojít k uvolnění parkovacích kapacit ve městech. Dále byla schválena možnost, aby si řidiči mohli požádat o průkaz řidiče taxislužby na kterémkoliv dopravním úřadě podobně jako tomu je u řidičských průkazů.

“Návrh zákona vnímáme jako kompromisní řešení, které reflektuje technologický vývoj, který aplikace typu Bolt přinesly. Rádi bychom v zákoně viděli mnohem více změn, nicméně jsme si vědomi toho, že Ministerstvo dopravy musí zohledňovat připomínky všech hráčů na trhu. Je třeba uznat, že Ministerstvo dopravy v tomto ohledu udělalo velký kus dobré práce. Velice oceňujeme zároveň vstřícný krok ze strany Ministerstva dopravy ke zvýšení právní jistoty pro všechny zprostředkovatele v podobě přislíbení vypracování metodiky, která by měla upřesnit odpovědnost zprostředkovatelů,” dodává Sysel.

O Boltu

Aplikace Bolt, dříve známá jako Taxify, je přední evropská přepravní platforma, která se snaží o to, aby doprava ve městě byla jednodušší, rychlejší a spolehlivější.

Byla založena v roce 2013 Markusem Villigem. Je jednou z nejrychleji rostoucích přepravních platforem v Evropě a Africe. Investovaly do ní firmy jako Daimler, Didi Chuxing, Korelya Capital a spoluzakladatel společnosti TransferWise Taavet Hinrikus.

Bolt má více než 25 milionů uživatelů ve více než 30 zemích po celém světě.

Více informací zjistíte na http://www.bolt.eu.

Označeno tagem