Ministerstvo obrany Spojeného království objednalo více než 500 vozidel Boxer za 2,6 miliardy eur

Konsorcium Artec, vedené společnostmi Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann (KMW), podepsalo smlouvu s Ministerstvem obrany Spojeného království o výrobě více než 500 obrněných vozidel typu Boxer 8×8 pro britskou armádu. Celková aktuální hodnota zakázky je přibližně 2,6 miliardy eur (66 miliard korun).

Smlouvu získala společnosti Artec prostřednictvím evropské agentury pro zadávání zakázek Organizace pro spolupráci ve vyzbrojování (OCCAR). Celkový počet Boxerů, které již společnost Artec dodala nebo spadají pod novou objednávku, přesahuje 1400 vozidel.

Boxery objednané britskou armádou budou dodávány v několika různých konfiguracích, včetně obrněných transportérů, velitelských a ambulantních vozidel a speciálních nosičů. Očekává se, že dodávka vozidel začne v roce 2023.

Většina výroby bude probíhat ve Velké Británii, která si díky tomu nejen uchová stávající pracovní místa, ale i vytvoří významný počet nových. V plném rozsahu bude produkce zahájena v Německu, ale 90 % vozidel Boxer určených pro britskou armádu bude vyrobeno ve Velké Británii, zejména v závodech Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) a WFEL, dceřiné společnosti Krauss-Maffei Wegmann.

Tuto objednávku lze chápat jako návrat Spojeného království k evropskému obrannému programu, který se účastnil projektu Boxer, když byl ještě v samotném počátku. Boxer je nyní na cestě k tomu, aby se stal jedním ze standardních vozidel NATO.

Modulární vozidlo – univerzální, ověřené a otestované

Boxer je obrněné vozidlo s osmi koly. Jeho modulární architektura umožňuje více provozních konfigurací než jakýkoli jiný systém vozidel. V současné době tří různé státy NATO, Německo, Nizozemsko a Litva – poptávají přibližně 700 vozidel ve dvanácti různých verzích. Vedle toho také Austrálie objednala 211 bojových průzkumných vozidel Boxer (CRV) v sedmi variantách; první z nich byla nedávno dodána.

Společnost Artec GmbH byla založena v roce 1999. Jedná se o společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG, Rheinmetall Military Vehicles GmbH a Rheinmetall Defense Nederland BV. Konsorcium Artec koordinuje sériovou výrobu Boxer a slouží jako kontaktní místo pro dotazy týkající se exportu.