Ericsson otestoval autonomní trajekt

  • Ericsson, Telia a Norwegian University of Science and Technology předvedli úspěšný test osobního trajektu řízeného umělou inteligencí. 
  • Autonomní trajekt přepravil cestující napříč kanálem v Trondheimu.

Společnost Ericsson se spojila s operátorem Telia a norskou univerzitou (Norwegian University of Science and Technology – NTNU) na poli vývoje autonomní vodní dopravy. Partneři v norském Trondheimu úspěšně předvedli demo verzi malého osobního trajektu, který je řízený umělou inteligencí a připojený k mobilní síti.

Autonomní trajekt, pojmenovaný milliAmpére, přepravil cestující napříč kanálem v trondheimském přístavu. 5G technologie od Ericssonu umožnila společnosti Telia bezpečný přenos velkého objemu dat potřebných pro podporu autonomního trajektu. 

Trajekt milliAmpére je vybavený senzory, které monitorují nejen jeho okolí, ale také řídící systém na palubě. Tento proces generuje velké množství dat, která je třeba sdílet s řídícím centrem. 

„Klíčem úspěchu tohoto pilotního projektu byla přední světová technologie společnosti Ericsson, která je schopná ve velmi krátkém časovém úseku přenést obrovský objem dat. Umožňuje nahrávání rychlostí více než 200 Mb/s a stahování rychlostí vyšší než 1 Gb/s,“ říká Jenny Lindqvis, vedoucí oddělení pro zákazníky pro severní a střední Evropu ve společnosti Ericsson.

„Díky rychlé analýze a zpracování dat se plavidlo dokáže samo vyhnout jakýmkoliv překážkám v cestě, umí změřit vzdálenost do přístaviště, ale také bezpečně zakotvit,“ popisuje Egil Eide, docent na Katedře elektronických systémů NTNU. „V případě nouze lze plavidlo dálkově ovládat z řídícího střediska prostřednictvím stejné mobilní sítě,“ dodává.

Ericsson pracuje na vývoji autonomních vozidel využívajících 5G po celém světě. Partnerstvím s operátorem Telia chce společnost mimo jiné zdůraznit environmentální přednosti samořídících vozidel.

V současné době má Ericsson více než 75 dohod nebo smluv o komerčním 5G s poskytovateli komunikačních služeb, přičemž 24 z nich jsou živé sítě. 

Společnost Ericsson se angažuje na poli vývoje autonomní vodní dopravy. (Zdroj: Ericsson)

VÍCE INFORMACÍ:

Zprávu v angličtině najdete na tomto odkazu. Ericsson Newsroom

Více o společnosti Ericsson a 5G; o Ericsson Spectrum Sharing; o kontraktech společnosti Ericsson týkajících se 5G; o partnerstvích týkajících se 5G a o případových studiích.

SLEDUJTE NÁS:

www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/ericsson 

www.youtube.com/user/ericsson

www.linkedin.com/company/ericsson

O společnosti Ericsson

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení, fungujících v reálném čase, vytváří propojenou společnost (Networked Society), která umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v udržitelných společnostech po celém světě. Nabídku firmy Ericsson tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií, určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od společnosti Ericsson uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace, společnost zajišťuje servis sítí s více 2,5 miliardami uživatelů. Více informací naleznete na www.ericsson.com