Na české Wikipedii odstartovala soutěž Popiš památku. Dobrovolní editoři se zaměří na české kulturní dědictví.

Do třetice všeho dobrého! Letos se na české Wikipedii koná již třetí ročník soutěže Popiš památku. V rámci ní spolek Wikimedia Česká republika, který encyklopedii podporuje, odmění dobrovolníky píšící články o českých kulturních památkách. Přihlásit se může každý i bez zkušeností s psaním na Wikipedii. Soutěž začíná 15. ledna a potrvá přesně jeden měsíc.

Pravidla soutěže jsou jasná: Vyberte si kulturní památku v ČR, o které není na Wikipedii článek. Článek na Wikipedii napište, přihlašte jej do soutěže a za napsaný text obdržíte body. Ten, kdo získá nejvíce bodů, vyhrává! Inspiraci pro články můžete hledat v seznamu, který jsme připravili nebo v mapě, takže si jednoduše najdete památku třeba ve vašem okolí. Objektů, které si svůj článek zaslouží, je v celé republice několik tisícovek – jsou to většinou různé kostely, budovy, stavby a další objekty, může to být i něčím významný kříž, kaplička nebo třeba památkově chráněný mlýn.

„Soutěž pořádáme proto, že značný počet zajímavých památek není ještě na Wikipedii popsán. U nás jich máme okolo čtyřiceti tisíc a chtěli bychom, aby alespoň několik tisíc z nich mělo článek kvůli své významnosti. Mnohdy jsou to stavby, které mají zajímavou historii a jsou spojeny s unikátními příběhy nebo lidskými osudy“, uvádí k soutěži Jan Loužek ze spolku Wikimedia Česká republika, který ji organizuje.

Soutěž Popiš památku potrvá přesně jeden měsíc, do poloviny února. Poté bude možné psát o kulturních památkách i nadále, nicméně ceny budou uděleny pouze účastníkům, kteří své příspěvky v soutěžním období přihlásili. Vyhodnocení soutěže bude mít na starosti tříčlenná porota. Na vítěze soutěže čekají kvalitní knižní publikace o kulturním dědictví České republiky v různých regionech. Zvláštní ocenění také získají autoři, kteří se do soutěže zapojí poprvé.

Česká Wikipedie se 442 tisíci článků je největší encyklopedií v českém jazyce. Na kulturní památky se soustředí dlouhodobě. V letech 2012–2014 se uskutečnily tři ročníky soutěže Wiki miluje památky, kdy dobrovolníci památkové objekty fotografovali, od roku 2018 oceňujeme každoročně i samotné autory článků. V roce 2018 bylo v rámci soutěže napsáno přes 150 článků, v loňském roce již přes 650. A letos máme cíle ještě větší!