Sophos představuje Intercept X for Mobile

Nová bezpečnostní aplikace je určená pro mobilní zařízení s operačními systémy Chrome OS, Android a iOS – uživatele ochrání i před fleeceware aplikacemi odhalenými specialisty ze SophosLabs

Praha, 15. ledna 2020 Sophos (LSE: SOPH), celosvětový lídr v řešeních kybernetického zabezpečení nové generace, představil aplikaci Sophos Intercept X for Mobile s novými bezpečnostními funkcemi pro zařízení se systémem Chrome OS a vylepšeným zabezpečením před mobilními hrozbami pro zařízení s Androidem a iOS.

Sophos rovněž publikoval výzkum Fleeceware aplikace zůstávají v Obchodě Play, který detailně popisuje nová zjištění o tzv. fleeceware aplikacích, které nic netušícím uživatelům účtují přehnané částky za funkce běžně dostupné v ostatních bezplatných nebo levných aplikacích. Fleeceware aplikace specialisté SophosLabs poprvé odhalili v obchodě Google Play v září 2019. Fleeceware přitom zůstává velkým problémem, protože více než 20 nově odhalených aplikací má podle údajů Googlu téměř 600 milionů instalací. 

„Fleeceware aplikace a bezohlední vývojáři aplikací se pohybují na tenké hraně, aby se vyhnuli porušení přísných pravidel obchodu s aplikacemi. Toto záludné chování je neetické, ale není nelegální,“ říká Dan Schiappa, produktový ředitel společnosti Sophos. „Možná ještě více znepokojující jsou skrytí kyberzločinci, kteří se stále více zaměřují na mobilní zařízení, aby prováděli útoky za účelem finančního zisku, nebo jako snadný způsob, jak proniknout do připojených podnikových sítí. Žádné mobilní zařízení není imunní a útočníci se spoléhají na nechráněná zařízení a neošetřené bezpečnostní mezery, prostřednictvím kterých mohou vést svůj útok. Intercept X for Mobile chrání uživatele před rizikovými aplikacemi i škodlivým obsahem a udržuje podniková data na mobilních zařízeních v bezpečí.“

S využitím stejné anti-malwarové technologie s hloubkovým učením, jako se používá v Intercept X pro Windows, macOS a servery, chrání Intercept X for Mobile uživatele, jejich zařízení i data před známými i zatím nepopsanými mobilními hrozbami. Kompletně přepracované rozhraní zjednodušuje řízení zabezpečení a usnadňuje přístup i uživatelům se zdravotními postiženími: 

  • Zabezpečení zařízení: Intercept X for Mobile nepřetržitě monitoruje zařízení a v případě potenciálního napadení ihned upozorní uživatele a administrátory IT, aby mohli rychle a automaticky napravit problémy a zablokovat přístup k podnikovým zdrojům. Kontrola dodržování pravidel detekuje jailbreaking, rootování, verze operačního systému atd. a přitom informuje uživatele a IT administrátory o narušeních a provádí automatické akce.

  • Zabezpečení sítě: Intercept X for Mobile v reálném čase monitoruje síťová připojení na výskyt podezřelých aktivit a varuje uživatele i IT administrátory před potenciálními útoky typu Man-in-the-Middle (MitM). Webový filtr a kontrola URL rovněž zastaví přístup na známé nebezpečné stránky, pro ochranu uživatelů před nevhodným obsahem, a detekce SMS phishingu upozorní na škodlivé URL.

  • Zabezpečení aplikací: Intercept X for Mobile detekuje škodlivé a podezřelé aplikace instalované v zařízeních a chrání před malwarem, ransomwarem a potenciálně nechtěnými aplikacemi jako je fleeceware. Integrace s řešeními na správu koncových bodů (Unified Endpoint Management, UEM), jako jsou Sophos Mobile a Microsoft Intune, umožňuje administrátorům vytvářet pravidla podmíněného přístupu, stejně jako omezovat přístup k aplikacím, datům a podnikovým zdrojům, pokud je detekováno ohrožení.
  • Zabezpečení chromebooků: Nové rozšíření pro zabezpečení chromebooků chrání uživatele Chrome OS před nevhodným a škodlivým obsahem na webu, umožňuje povolovat i zakazovat aplikace a informuje IT administrátory o stavu a konfiguraci zařízení. 


Intercept X for Mobile lze snadno spravovat prostřednictvím cloudové platformy Sophos Central, společně s celým portfoliem řešení kybernetického zabezpečení nové generace od společnosti Sophos. Jedinečný přístup Synchronized Security společnosti Sophos podporuje spolupráci těchto řešení, která mohou v reálném čase sdílet informace a reagovat na hrozby. 

„Intercept X for Mobile představuje nejlepší cestu ke konsolidaci více různých platforem na správu koncových bodů pro konzistentní pravidla a komplexní zabezpečení, což uživatelům umožňuje produktivní práci se zařízeními, která preferují,“ řekl Phil Hochmuth, IDC program vice president. „Poskytuje špičkové zabezpečení i výkon a zároveň vyžaduje méně času a úsilí, věnovaného správě a zabezpečení tradičních a mobilních koncových bodů.“

Jako lídr dle studie IDC MarketScape: Worldwide Enterprise Mobility Management Software for Small and Medium-Sized Businesses 2019–2020 Vendor Assessment poskytuje Sophos „centralizovaný zdroj pro nákupy a podporu, stejně jako sjednocuje všechny aspekty zabezpečení a správy zařízení, včetně antiviru na osobních počítačích, pro EMM/UEM a MTM zabezpečení ve smartphonech,“ uvádí se ve studii. „Sophos je schopen synchronizovat pravidla zabezpečení webu a nastavení ochrany v rámci celého prostředí pracovních zařízení, od mobilů (iOS/Android) k počítačům (Windows, Mac a Chrome OS), když umožňuje, aby pravidla následovala uživatele v prohlížečích na všech typech platforem.“

Sophos Intercept X for Mobile je dostupný v podobě samostatné licence nebo v balíčku s novým Sophos Mobile 9.5 UEM pro rozšířené možnosti správy koncových bodů, který poskytuje kompletní a bezpečnou UEM platformu s integrovaným řešením obrany před mobilními hrozbami. Pro individuální použití, bez funkcí na správu zařízení je Intercept X for Mobile zdarma dostupný v Apple App Storu a obchodě Google Play.

Další zdroje

O společnosti Sophos

Jako celosvětový lídr v oblasti nové generace kybernetické bezpečnosti chrání Sophos více než 400 000 organizací všech velikostí ve více než 150 zemích před nejvyspělejšími kybernetickými hrozbami současnosti. S podporou globálního týmu pro zkoumání hrozeb a analýzu dat SophosLabs chrání řešení Sophos využívající cloud a umělou inteligenci jak koncové body (notebooky, servery a mobilní zařízení) tak i sítě před vyvíjejícími se technikami kybernetických útoků včetně ransomwaru, malwaru, exploitů, exfiltrování dat, narušení aktivními útočníky, phishingu atd. Cloudová platforma Sophos Central pro správu zabezpečení integruje celé portfolio nové generace produktů společnosti Sophos, včetně řešení pro koncové body Intercept X a nové generace firewallů XG, do jediného systému „synchronizovaného zabezpečení“ dostupného prostřednictvím sady API. Společnost Sophos provedla přechod k nové generaci kybernetického zabezpečení s využitím pokročilých možností cloudu, strojového učení, API, automatizace, řízené reakce na hrozby a dalších technologií, aby poskytovala nejlepší možnou úroveň ochrany organizacím všech velikostí. Sophos prodává své produkty a služby výhradně prostřednictvím globální sítě více než 53 000 partnerů a poskytovatelů řízených služeb. Prostřednictvím produktů Sophos Home zpřístupňuje Sophos své inovativní komerční technologie i koncovým zákazníkům. Sophos sídlí v britském Oxfordu a je veřejně obchodovatelnou společností na londýnské burze pod symbolem „SOPH“. Více informací naleznete na www.sophos.com.