Trénink hokejistů? Trendem je příprava na umělém ledu

Pro trénink hokejistů v Česku se stále častěji využívá umělý led, který pomáhá ve zlepšování techniky. Mladí hokejisté si dokonce tyto plochy staví doma.

Dají se postavit téměř kdekoliv a nejsou závislé na okolní teplotě. Díky tomu je možné na nich trénovat, kdykoliv je to potřeba. Ideálně se hodí pro rozvoj dovedností jako je technika hole a nácvik střelby. Kluziště se syntetickým ledem se proto využívají zejména k tréninku převážně mladých hokejistů. „Syntetický led využíváme denně hlavně pro mládež a občas i pro dospělé, převážně pro brankaře. Je ideální pro trénování techniky hole. Oproti ledu je přitom snadnější na údržbu. I hráči si plochu pochvalují, přináší to efekty,“ říká například koordinátor Analytického centra rozvoje mládeže v Ostravě a polském Krakově Pavel Prorok.

Stejné jako na opravdovém ledu

Podle sportovců, kteří si umělé kluziště vyzkoušeli, se bruslení vyrovná opravdovém ledu. „První kontakt s umělým ledem je vždy překvapivý – větší tření než na běžném ledu je logické. Ale během několika vteřin se hráči s ledem sžijí. Především děti žádný rozdíl dále nevnímají,“ vysvětluje hlavní trenér Hockey Center Nymbur Jakub Loučka. Umělý led se nově využije také v hokejovém centru SKATEMILL ARENA Slaný.

Pro trénink mají syntetický led i v pražské Sense Areně, kde k tréninku využívají navíc brýle s virtuální realitou. „Na tomto povrchu má hokejka velmi podobný pohyb a skluz jako na standardním ledě. Při některých ukázkách ho používáme i pro bruslení, abychom demonstrovali možnost tréninku v co nejvěrnějším prostředí. Oproti klasickému ledu je výhoda ve snadnější údržbě, možnosti převozu na místo ukázky a nižších provozních nákladech v případě aplikace, kde klasický led není nezbytný,“ říká Sales Director Europe Daniel Beneš.

Jaký spoj vybrat

Při stavbě umělého kluziště se využívají jednotlivé panely, které se spojují k sobě. Je proto důležité, aby co nejlépe doléhaly a netvořily tak žádné nerovnosti. Je možné zvolit spoj typu puzzle nebo pero-drážku. „Máme zkušenosti s různými spoji a doporučujeme spoj pero-drážka, protože puzzle se může časem vychodit a spoje nejsou stoprocentní. Spoj pero-drážka lépe drží pohromadě a je dlouhodobě dostatečně pevný,“ upozorňuje Prorok.

Podobně mluví i Beneš. „Spoj pero-drážka lépe pobere drobné terénní nerovnosti. Ani v případě změn teplot se u tohoto systému nevyskytuje zvedání spár a s tím spojené nepříjemné zasekávání hokejky jako u jiných typů spojů,“ dodává. Proto tento druh spojů také velcí výrobci používají na kluzištích po celém světě.

Trénování i doma

Umělá kluziště si někteří hokejisté nebo jejich rodiče instalují i domů nebo na zahrady, aby mohli trénovat, kdy chtějí. „Kluziště máme u rodinného domu. Děti si jdou třeba jen zabruslit nebo s kamarády zahrát hokej. Třináctiletý syn hraje hokej a kluziště využívá na trénink střelby, techniky a bruslení. Kluziště jsem zvětšoval postupně tak, že jsem dokupoval jednotlivé panely. V tom je velká výhoda,“ popsal domácí využití například Pavel Průšek.

www.glice.cz