Hyundai odhalil koncepční elektromobil „Prophecy“

  • Nová studie elektromobilu posouvá filozofii smyslně sportovního designu na ještě vyšší úroveň
  • Koncepční elektromobil rozšiřuje koncepci „optimistického futurismu“ značky Hyundai s cílem vytvářet emocionální spojení mezi lidmi a automobily

Společnost Hyundai Motor Company odhalila novou studii elektromobilu „Prophecy“, která je vyjádřením nejnovějšího designérského stylu značky Hyundai.

Vizionářský koncept zřetelně vyjadřuje nejnovější filozofii designu značky Hyundai, „smyslnou sportovnost“, a současně rozvíjí revoluční pojetí loňské studie elektromobilu „45“, která nahradila složitost čistými liniemi a minimalistickými strukturami.

„Prophecy“ následuje tento přístup ikonickou siluetou s dokonalými proporcemi, jež byla inspirována aerodynamickým designem. Designéři značky Hyundai využili prodloužený rozvor a krátké převisy k vytvoření „vrcholného automobilového tvaru“, který dává vyniknout nové konstrukci elektricky poháněného vozu. Jeho karoserie je definována naprosto čistými plochami a přirozenými křivkami v kombinaci s estetickou vyvážeností a funkčností.

„Vdechli jsme život další ikoně, která stanovuje nové standardy v segmentu elektromobilů a posouvá vizi designu značky Hyundai k ještě širším horizontům,“ řekl SangYup Lee, vedoucí globálního designérského centra Hyundai. „Součástí této expanze je to, čemu říkáme ‚optimistický futurismus‘, koncepce designu ztělesněná studií ‚Prophecy‘. ‚Optimistickým futurismem‘ se snažíme vytvářet emocionální spojení mezi lidmi a automobily.“ 

Exteriér studie „Prophecy“ dokonale vyjadřuje „smyslnou sportovnost“

Využití filozofie smyslně sportovního designu značky Hyundai je patrné z vnadných tvarů boční části, která je jako kámen dokonale vytvarovaný působením přírodních živlů. Boční plochy jsou rozděleny čistým a jednoduchým obloukem charakterové linie, která s minimalistickou zdrženlivostí prochází od přídě k zádi. To umocňuje nadčasovost designu. Dynamická a elegantní proudnicová linie vytvořená zadními bočními panely vizuálně žene celkové tvary karoserie vpřed, a to i u stojícího vozu.

Design se navíc může pochlubit vynikající aerodynamikou, což je pro elektromobily nepostradatelná vlastnost. Tento rys potvrzují vrtulové tvary kol vozidla, která vzduch nasávají a nutí jej proudit podél stran karoserie, podobně jako proudí voda kolem kamene. Tento efekt završuje integrovaný zadní spoiler. Jím vytvářený přítlak zvyšuje stabilitu vozidla při rychlé jízdě.

Transparentní akrylový materiál ponechává volný pohled na funkční komponenty v útrobách. Tento záměrný designérský prvek je integrován do spoileru, světlometů a kamerového sledovacího systému CMS (Camera Monitoring System), aby upozornil na funkční krásu příslušných komponentů.

Pixelový systém osvětlení, který poprvé prezentovala studie „45“, byl podroben dalšímu vývoji. Tato progresivní osvětlovací technika je integrována do světlometů, koncových svítilen a spoileru a evokuje hojné zásoby energie v akumulátorových článcích vozidla. Pixelové svítilny a světlomety budou charakteristickým stylistickým prvkem budoucích modelů Hyundai.

Příslušnost studie Prophecy ke kategorii elektromobilů je zřejmá i ze spodní části vozidla. Široký otvor pod nárazníkem přivádí čerstvý vzduch pro ještě efektivnější chlazení akumulátorů. Pro zákazníky to znamená, že budou jezdit v ještě ekologičtějším elektromobilu.

Interiér studie „Prophecy“ využívá výhody elektromobilové platformy

Interiér studie „Prophecy“ ukazuje přínosy prodlouženého vnitřního prostoru u automobilu zkonstruovaného na základě elektromobilové platformy. Místo konvenčního automobilového interiéru jsou cestující vřele přivítáni lifestylovým prostorem, jemuž vládne kultivovanost a komfort.

„Prophecy“ využívá také technologii autonomní jízdy. Místo volantu je vůz vybaven joysticky, které poskytují zcela nové, současně však důvěrně známé a intuitivní zážitky z jízdy. Řidiči mohou ovládat vozidlo v naprostém komfortu, protože oba joysticky si mohou přemisťovat z jedné strany na druhou. Jeden může být například na středové konzole, druhý na dveřích. Řidiči mají navíc prostřednictvím tlačítek integrovaných do joysticku přístup k široké škále funkcí. Toto uživatelské rozhraní v neposlední řadě zvyšuje úroveň bezpečnosti cestujících.

Změny designu, které umožnilo použití joysticků, nabízejí cestujícím více vizuální svobody. V odpočinkovém režimu nejsou cestující konfrontováni s prakticky žádnými vizuálními překážkami. V příjemně skloněné poloze vidí cestující horizontální displej vyplňující prostor mezi střešními sloupky a přístrojovou desku křídlového tvaru. Přístrojová deska se v tomto režimu natočí, čímž vznikne v interiéru ještě více prostoru. Cestující si pak ze svého sedadla mohou užívat sledování zábavy na displeji.

Hyundai vytvořil pro studii „Prophecy“ vnitřní prostředí s kombinací vybraných ekologických materiálů, jehož design ztělesňuje vizi elektromobilů budoucnosti. Vnější otvory u spodního okraje bočních dveří zajišťují cirkulaci vzduchu s využitím technologie CAT (Clean Air Technology), přivádějící nepřetržitý proud vyčištěného vzduchu do vozidla. Takto upravovaný vzduch, zbavený všech nečistot, je navíc také vypouštěn zpátky do ovzduší.

Proudění čistého vzduchu v interiéru, nad kobercem z tkaniny na bázi vlny, je inspirován prouděním vody v přírodě. Barvy a materiály interiéru lákají cestující k relaxaci, k čemuž přispívá také nízká intenzita světla dekoračního osvětlení, jehož uklidňující barvy přímo vyzývají k odpočinku.

Název „Prophecy“ vyjadřuje účel studie, která naznačuje světlou budoucnost pro design značky Hyundai a inovativní řešení mobility pro budoucí zákazníky v segmentu elektromobilů.