85 % Čechů práce z domu vyhovuje, tři čtvrtiny jsou stejně nebo více produktivní než v práci

tisková zpráva, 25. 3. 2020 – Třetina pracujících Čechů má možnost pracovat z domova a 28 % tuto možnost aktuálně využívá. Většině z nich práce doma vyhovuje stejně nebo dokonce více než práce na pracovišti, jen 15 % Čechů home office nevyhovuje. Polovina Čechů je doma stejně produktivní jako v práci, čtvrtina dokonce produktivnější. Vyplývá to z průzkumu společnosti Solitea, který proběhl minulý týden na reprezentativním vzorku 2 000 respondentů.

V Česku kvůli současným karanténním opatřením pracuje rekordní množství lidí z domova. Možnost čerpat home office má podle průzkumu společnosti Solitea 33 % pracovně aktivních Čechů. Většina z nich ho v aktuální situaci čerpá, jen 4 % Čechů tuto možnost nevyužívá. Dalších 8 % respondentů by z domova mohlo pracovat, ale zaměstnavatel jim to neumožňuje. Zbylým 59 % pracovníkům home office neumožňuje povaha jejich práce, jde například o řidiče nebo zaměstnance ve výrobě. „Spousta firem přešla na hromadný home office, v kancelářích nezůstal vůbec nikdo. Firmy, které pro interní komunikaci nebo správu dokumentů už dříve používaly on-line nástroje, mají dnes velkou výhodu, protože jejich přechod na home office je poměrně hladký,” říká Martin Cígler ze společnosti Solitea, která firmám dodává účetní a podnikové systémy.

Z průzkumu dále vyplynulo, že většině Čechů, kteří mají možnost pracovat z domova, home office vyhovuje. Celým 44 % z nich vyhovuje stejně jako práce na pracovišti, dalším 41 % vyhovuje práce z domu dokonce více. Jen 15 % respondentů uvedlo, že jim práce z domova nevyhovuje. Necelá polovina Čechů je podle průzkumu doma stejně produktivní jako na pracovišti, čtvrtina je dokonce více produktivní a zbylá čtvrtina přiznala sníženou produktivitu. “Práce z domova pro zaměstnance podle všeho není velký problém, firmy se tomu teď jen musí přizpůsobit, zajistit nástroje na videohovory, sdílení dokumentů, fakturaci nebo evidenci práce. Home office ale samozřejmě nezachrání všechny firmy, hotelový nebo gastronomický sektor z domu fungovat nemůže,” dodává Martin Cígler ze Solitey. Podle něj lze po odeznění ekonomických následků současných opatření očekávat investice firem do digitalizace provozu a zvýšený zájem o cloudové služby, které umožní i nadále pracovat z domova ve větší míře.

O společnosti Solitea

Společnost Solitea Česká republika založil pod jménem Cígler Software Martin Cígler v roce 1990. S účetními systémy pod značkou Money společnost od svého založení patřila a dodnes patří k lídrům trhu účetních a ERP systémů a udává trendy v této oblasti. V roce 2011 společnost uvedla na trh nejúspěšnější cloudovou službu v České a Slovenské republice – iDoklad. Další prudký rozvoj společnosti nastal v roce 2014, kdy Martin Cígler spolu s investičním fondem Sandberg Capital založili holding Solitea a Cígler Software se stala první IT firmou v holdingu.