Chytré reproduktory ozvučí působivě celý byt či dům

V době, kdy trávíme většinu času doma, oceňujeme věci, které jindy přehlížíme nebo na ně nemáme tolik času. Jednou z nich je kvalitní reprodukce hudby. Pomocí dnešních technologií lze velmi snadno vytvořit komplexní a působivé ozvučení celé domácnosti založené na steamingu z populárních internetových zdrojů s téměř neomezeným výběrem hudby. Základem takového audio systému jsou chytré reproduktory, které lze umístit do jednotlivých místností, pomocí bezdrátové Wi-Fi sítě vzájemně propojit a vše následně řídit z chytrého telefonu.

Celkové možnosti závisí na konkrétní značce reproduktorů a příslušné aplikaci, jejíž prostřednictvím se celý chytrý systém ovládá. Řešení napříč různými značkami audio systémů nabízí poměrně nový protokol AirPlay 2, který umožňuje rozeznít současně všechny s ním kompatibilní reproduktory. Druhou možností jsou sady chytrých reproduktorů konkrétního výrobce, které jsou založeny na vlastní aplikaci. Jedním z průkopníků chytrých reproduktorů je legendární výrobce audiotechniky Bose, jehož aktuální řada audiosystémů Home Speaker umožňuje kombinovat obě popsané varianty, protože nabízí vlastní komplexní řešení a zároveň podporuje AirPlay 2.

Jak funguje bezdrátový rozvod hudby

Do každé místnosti zvolí uživatel nejvhodnější reproduktor a pomocí chytrého telefonu propojí jednoduše všechny přístroje do jediného audio systému. Pokud využívá pro chytrý rozvod hudby protokol AirPlay 2, spustí následně libovolnou aplikaci pro přehrávání nebo streaming hudby a zvolí reproduktor pro přehrávání. Poté k němu lze jednoduše přidávat další zařízení kompatibilní s AirPlay 2 a ta přehrávají časově synchronizovaně stejné skladby. 

Popsané řešení Bose Home Speaker je založeno na vlastních reproduktorech i aplikaci, která do sebe integruje služby pro přehrávání hudby z internetu, jako Spotify, Deezer, Amazon Music, Apple Music, nepřeberné množství internetových rádií sdružených pod TuneIn a další. Reproduktory mají vestavěné digitální asistenty Google a Alexa a pro snadné rozpoznání hlasových povelů i v hlasitě ozvučeném prostoru má každý z nich integrováno hned několik mikrofonů, které snímají různé výseče dané místnosti. V našem regionu však prozatím čekáme na odemčení digitálních asistentů ze strany jejich tvůrců.

Do chytrého ozvučení pomocí audio systémů Bose Homespeaker lze zakomponovat 3 různé kompaktní domácí reproduktory Home Speaker a dva soundbary k televizorům. Vlastní aplikace Bose Music je k dispozici pro telefony s operačním systémem iOS i Android umožňuje vytvářet skupiny, přehrávat hudbu z nejrůznějších zdrojů a snadno řídit hlasitost jednotlivých komponent i celého systému.

Rodina audio systémů Bose Home Speaker

Základním prvkem je Bose Home Speaker 300 – kompaktní reproduktor v prémiovém hliníkovém designu s velkým 360° zvukem vyzařovaným do všech směrů kolem nej. Není tedy třeba řešit jeho nasměrování na nejčastější poslechové místo. Reproduktor je určen k zapojení do zásuvky a propojení s aplikací Bose Music. Využít lze také ve spojení s dalšími zařízeními s podporou AirPlay 2. Bose Home Speaker 500 je výkonnější audio systém se stejnými základními možnostmi, dvěma reproduktory a stereo zvukem. Jeho vestavěný displej informuje uživatele o právě přehrávané skladbě a přes své malé rozměry dokáže ozvučit velmi působivě i velký obývací pokoj. Zajímavý je nejnovější přírůstek do rodiny – Bose Home Speaker Portable. Jedná se o domácí chytrý reproduktor s 360° zvukem, vestavěnou baterií a poutkem. Díky tomu lze zároveň použít také jako nejvýkonnější přenosný Bluetooth reproduktor Bose. Systém lze dále rozšířit o velmi výkonný Soundbar 700, který umí díky speciální konstrukci vytvořit při filmových scénách působivý prostorový zvuk a je možné ho rozšířit o bezdrátový subwoofer či miniaturní, ale výkonné zadní efektové reproduktory. Prozatím posledním produktem, který lze do komplexního chytrého systému Bose Home Speaker zakomponovat, je menší, ale překvapivě výkonný Soundbar 500.