ANECT spouští novou platformu pro školení bezpečnosti a Česká spořitelna je první, kdo se zapojuje

Česká spořitelna nasazuje pro vyškolení svých zaměstnanců v kybernetické a informační bezpečnosti novou vzdělávací platformu. Zaměstnanci se budou o rizicích útoků nejen na síti, ale i v kanceláři učit prostřednictvím nové vzdělávací hry Clashing. Online karetní hru banka uplynulé měsíce testovala, nyní ji jako první na trhu plně nasazuje v rámci proškolování svých zaměstnanců. Vzdělávací platforma pochází z dílny společnosti ANECT, která s Českou spořitelnou v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti spolupracuje již několik let.

Hledali jsme vzdělávací platformu, která bude něčím odlišná, bude naše zaměstnance bavit a bude zábavnou formou zvyšovat jejich povědomí o bezpečnosti. Chtěli jsme se přitom vyhnout klasickému e-learningu, který ve firmách zpravidla nebývá tak úspěšný a lidé za chvíli veškerá pravidla zapomenou, proto jsme začali testovat novou online hru Clashing. Za samotnou myšlenkou školení pomocí hry přitom stojí více než rok práce a my jsme moc rádi, že jsme u toho mohli být už od začátku a nyní jako první Clashing spustíme u nás “, uvádí Marian Tvrdý, CISO Česká spořitelna.

Vzdělávací online hru Clashing vyvinula v rámci svého inovačního programu technologická společnost ANECT, která je na trhu přes 25 let a řadu let se zabývá právě informační a kybernetickou bezpečností. K vývoji hry přitom firma přistoupila poctivě, využila herní designéry, zkušenou ilustrátorku Janu Kiliánovou, která stojí např. i za ilustracemi populární párty deskové hry „Krycí jména“, andragoga a vývojáře her, jádro pak tvořili samotní bezpečností architekti společnosti. 

„V našem inovačním programu jsme hledali samozřejmě účinnou, ale především zábavnou formu vzdělávání v odvětví, které je stále hodně podceňované. Základní pravidla kybernetické bezpečnosti přitom v mnoha případech mohly zachránit nejednu firmu, či důležitá data. Zda se vám daří naplňovat cíl nové a unikátní služby, pak nejlépe zjistíte reálným testem na budoucích uživatelích. Jsme proto velmi rádi, že Česká spořitelna zapojila svůj digi guru tým a spolupracovat jsme mohli začít již v okamžiku, kdy jsme měli Clashing pouze v papírové podobě. Následně nám bylo umožněno zkoušet první online verze s vybranými útvary a ve hře jsme mohli ověřovat i obsah, který reflektuje reálné bezpečnostní hrozby právě z bankovního prostředí,“ dodává Pavel Srnka, CTO společnosti ANECT.

Vzdělávací online platforma Clashing je v současné době komerčně dostupnou službou. Hra je založena na souboji, při kterém stojí na jedné straně zaměstnanec a na druhé straně hacker. Během 15 minutového „zápasu“, který má podobu online karetní hry, si hráči vyzkouší obě role a podprahově se vzdělávají. Zaměstnanci České spořitelny si to vyzkouší na vlastní kůži již v létě. Zatím budou mít k dispozici dva moduly, hackerovi se postaví v kancelářském prostředí a v prostředí práce z domu. Následně se moduly rozšíří, a procvičí si tak třeba obranu proti phishingu a naučí se bezpečnému chování na internetu a sociálních sítích. 

Ve spolupráci budou obě společnosti nadále pokračovat. „Máme rozpracované další myšlenky, jak zaměstnance vzdělávat a zároveň bavit. Rýsuje se také zcela nový obsah, který, věříme, si budeme moci opět otestovat v prostředí České spořitelny,“ uzavírá Jan Zinek, CEO ANECTu. 

ANECT a.s. je předním dodavatelem integrovaných řešení a služeb v oblasti informačních a komunikačních technologií s velkým důrazem na ICT bezpečnost. Kromě kybernetické bezpečnosti se společnost dlouhodobě věnuje také datovým centrům, kontaktním centrům, infrastruktuře ICT a provozu a řízení ICT. Napříč těmito oblastmi pak nabízí komplexní přístup, který zahrnuje návrh řešení, projektové řízení, integraci produktů a služeb včetně prodeje a instalace vybraných technologií. Svá řešení realizuje zejména u enterprise zákazníků, pro které je stabilním a dlouholetým partnerem, ale vedle toho poskytuje své služby menším progresivním firmám. Kromě českých zákazníků obsluhuje i zákazníky v USA, Německu, Thajsku a Číně. Na trhu působí od roku 1993 a v současnosti zaměstnává více než 180 zaměstnanců v kancelářích v Praze, Brně, Plzni, Ostravě a Bratislavě.